*
 

iPhone Suomeen

Kirjoittaja Matti Vähäkainu @ 27.5.2008 10:53 Kommentteja (23)
iPhone Suomeen TeliaSonera on tehnyt sopimuksen Applen kanssa, jonka mukaan yritys tuo iPhonen myyntiin Suomen, Ruotsin, Norjan, Tanskan, Liettuan, Latvian ja Viron markkinoilla myöhemmin tänä vuonna. Useassa Euroopan maassa, Aasiassa ja Yhdysvalloissa myynnissä oleva iPhone on saavuttanut jo varsin suurta suosiota. Vaikkei Apple kilpailekaan samassa kastissa Nokian kanssa myyntivoluumeista, niin ainakin gadget-piirit ovat ottaneet puhelimen omakseen.

Vajaan kahden viikon päähän sijoittuvalta Applen kehittäjäkonferessilta odotetaan uuden iPhonen julkistusta. Siitä lähtien kuin alkuperäinen iPhone julkaistiin on kuultu huhuja tulevasta 3G iPhonesta. TeliaSoneran ilmoitus iPhonen tulosta Suomen markkinoille vahvistaa osaltaan 3G iPhonen tulon, sillä Suomessa kytkykaupalla myytävien puhelimien täytyy täyttää tietyt vaatimukset, joista tärkein on 3G-yhteys.

Nokialtakin on odotettu uutta kosketusnäytöllistä puhelinta markkinoille, mutta näillä näkymin sen julkaisu siirtyy ensi vuodelle tai vähintään loppu vuoteen. Apple saa todennäköisesti hyvää jalansijaa ennen Nokian kosketusnäytöllisen puhelimen ilmestymistä kauppojen hyllyille. Myyntiin tullessa iPhone kilpailee todennäköisesti Nokia N95 8GB:n, vastajulkistetun N78:n ja tulevan N96:n kanssa.

TeliaSonera ei kerro lehdistötiedotteessaan, saako yhtiö yksinoikeuden iPhonen edustukseen Suomessa.

Lisää uutisotsikoita

23 kommenttia »

  1. Tomii @ 27.5.2008 11:09

    Tuleehan se "vihdoinkin". Itselläni ei ole mitään aikomusta ostaa kyseistä "puhelinta" koska en tarvitse mihinkään kasaa turhia kikkailu ominaisuuksia mm. kosketusnäyttöä, jossa ei ole minkäänlaista näppäilytuntumaa.

    Turhaa hypetystä kaikki iLaitteet..

  2. Aunustico @ 27.5.2008 11:20

    Joo, en itsekään ole kiinnostunut hankkimaan iPhonea. Suurimpina syinä, että Nokialaiseni toimii ihna hyvin, iPhonen kytkykaupan hinta on huikea, eikä iPhone vaikuta kuitenkaan niin päätähuomaavalta. Mutta periaatteessa ihan hyvä, jos tuo Suomeenkin saadaan.

  3. opelman @ 27.5.2008 11:26

    No hyvähän se on. Pitää varmaan emännelle hommata tuollainen ja ite tyytyä tuohon nokialaiseen. Navetassahan niitä lähinnä tarvitsee ettei jalat paskaannu. nokialaisia meinaan. Kummoinen oo näppäily tuntuma noissa nokian napeissakaan. Iphonessa sentään kohtullinen testannut nääs oon ;)

  4. Spardy @ 27.5.2008 12:35

    Nyt jos vaan pitää kytkyn kohtalaisena, niin voisi jopa harkitakin. Alkaa nykyinen N70 olla vähän sen tuntunen, että kaikkea kovaa on kestänyt. Sinällänsä hieman jo kiinnostanut laite tehojensakin puolesta, joka mahdollistaa kaiken maailman lystin porttaukset sun muut. Nokialaisten käyttöliittymätkin on niin vaan turkasen hitaita. Nykyäänkin joutuu melkeinpä vartin odottaa sen jälkeen kun on virtanappia painanut, että puhelin sammuu.

    Mikään Applen kuolaaja en ole, sillä ennestään minulla ei ole Applen tuotteita kuin pari 89-91 vuoden mäkkäriä, jotka löysin joskus taannoin kaatopaikalta. Ihan toimivia mööpeleitä kuiteskin.

  5. jehu80 @ 27.5.2008 13:17

    Ihan hyvä kun tulee myyntiin, mutta en ostaisi ko. puhelinta koska ominaisuudet ovat ymmärtääkseni selvästi jäljessä Nokian vastaavan hintaisia puhelimia. Jännä nyt sitten nähdä lähteekö tämä oikeasti myymään, vai käykö niin, että alkuinnostuksen jälkeen kiinnostus ihmisillä lopahtaa? Itse epäilen jälkimmäistä, mutta eihän sitä koskaan tiedä...

    Ps. Spardy uudet Nokian S60 puhelimet eivät enää hidastele vanhempien malliin.

  6. Xaboom @ 27.5.2008 13:25

    Lainaus, alkuperäisen viestin kirjoitti jehu80: Jännä nyt sitten nähdä lähteekö tämä oikeasti myymään, vai käykö niin, että alkuinnostuksen jälkeen kiinnostus ihmisillä lopahtaa? Itse epäilen jälkimmäistä, mutta eihän sitä koskaan tiedä...Itelläkin oli alussa jopa kiinnostusta kyseiseen puhelimeen, mutta tämä mediahypetys kyseisen puhelimen kohdalla alkanut pursuta korvista ulos ja taitaa jäädä hankkimatta.

  7. Epeh @ 27.5.2008 13:27

    Puhelin sen on siinä missä muutkin. Toimii ihan luotettavasti ja vkon käytön jälkeen yhtä nopea kirjoittaa kun normaalillakin näppäimillä. Näytön koko on myös paljon mukavampi kun mikään tämän hetkinen nokialainen. Ominaisuudetkaan ei ole jäljessä, jos puhelinta osaa käyttää. Toki 3G:tä ei vielä ole, mutta Suomessa on muutenkin huono 3G kattavuus ainoastaan isommissa kaupungeissa se on... Katso mm. http://www.elisa.fi/kuuluvuus/

  8. jone4711 @ 27.5.2008 14:18

    Nokialainen käytössä, syynä ainoastaan rahan puute. Ystävälleni kävin yhden 8-gigan mallin unlockkaamassa ziphonella ja mikään toinen puhelin, koskaan, ei ole ollut sellainen herkku mikä iphone on. Kuvat, videot, puhuminen, tekstarit (ei ollut vielä ääkkösiä) onnistuvat aivan loistavasti. Netti pelaa hyvin jos tukiasema löytyy, 3g olisi toki suotavaa sekin. Pelkkää näyttöä .. ja sekin jopa parempi kuin psp:ssä. Kannattaa sitä koittaa kaverilta, mikäli niitä on (iphonea). Valinnasta ei sen jälkeen tule kovinkaan konstikasta.

  9. Xaboom @ 27.5.2008 14:24

    Lainaus, alkuperäisen viestin kirjoitti jone4711: Valinnasta ei sen jälkeen tule kovinkaan konstikasta.Jeps, ei Gps:ää eli ei minun valinta. 3g ja Gps lähes joka päivä käytössä joten tarvetta noille on. Eli käyttötarkoituksethan sitä puhelimen valintaa yleensä paljon ohjaavat. Jollekin sopii, toiselle ei...

  10. opelman @ 27.5.2008 14:38

    Lainaus:Lainaus, alkuperäisen viestin kirjoitti jone4711: Valinnasta ei sen jälkeen tule kovinkaan konstikasta.Jeps, ei Gps:ää eli ei minun valinta. 3g ja Gps lähes joka päivä käytössä joten tarvetta noille on. Eli käyttötarkoituksethan sitä puhelimen valintaa yleensä paljon ohjaavat. Jollekin sopii, toiselle ei...Jos oot tarpeex korvessa että gps tarvii ei 3g toimi. Ja jos 3g toimii et tartte gps. tai sitten oot umpityhmä stadilainen.

  11. Xaboom @ 27.5.2008 14:53

    Lainaus:Jos oot tarpeex korvessa että gps tarvii ei 3g toimi. Ja jos 3g toimii et tartte gps. tai sitten oot umpityhmä stadilainen.Tai sitten teen töitä =). Korvessahan sitä Gps:ää yleensä vähemmän tarvii... Eli kaikki arvauksesi meni väärin, paitsi tyhmyydestä en tiedä. Oliko muita mielikuvituksen tuotteita? Sinulla niitä tuntuu löytyvän =)

  12. hentriz @ 27.5.2008 14:56

    Kunhan hinta pysyy kohdallaan, voisi ostamista jopa harkita.

  13. xenico @ 27.5.2008 16:10

    No jaa... Menee tuonkin puhelimen ominaisuudet hieman harakoille koska Soneralla on huomattavasti heikompi 3G- ja EDGE verkko kuin vaikkapa Elisalla... Tiedä nyt että kannattaako tuota edes harkita, koska kun mikä tahansa laite mikä suomeen tulee, niin sen hintaa nostetaan lähes puolella. Eli tonkin puhelimen kuukausimaksut olis jotain 50-90€, (Tosin varmasti paaaaaljon enemmän) kuukaudessa 24kk ajan. Itelläni on todella hyvässä kunnossa oleva Nokia 6280, ja se passaa mulle. En minä tollasella mitään tee. Vähän aikaa ku saa hypistellä niin siinäpä se sitten onki. Mutta pittää ootella jos vaikka ne hinnat laskis siedettävälle tasolle, niin vois tuonkin ostoa harkita. Tässä vaiheessa... EI TODELLAKAAN!

    Veikkaan että tuo on pakko-ostos kaikille niille lesottajille, joilla on pakko ossa kaikki maailman uusimmat härvelit.

    I just wondering how can I do that...

  14. hape @ 27.5.2008 17:48

    Voih, miksi juuri Soneralle. Kaikkia muita olisin voinut harkita...

  15. ramu2000 @ 27.5.2008 21:59

    Mielestäni on todella hyvä puhelin. Vaikka ei ehkä ominaisuuksissa voita nokiaa mutta esim. youtube tai muiden sivuistoiden katselu on jotain omaa luokkaansa. Kallishan se on mutta jenkeistä kräkättynä alle 400$ niin eipä tunnu enää missää.
    Saas kattoo minkälainen on nokian vastaisku, uskoisin että nokia satsaa samanlaiseeseen ihmeeseen kans paljon jotta voisivat kasvattaa brändiään jenkeis. Odotan innolla mitä nokia tekee

  16. Tepa87 @ 27.5.2008 22:06

    Se siitä sitten: http://www.kauppalehti.fi/5/i/talous/uut...n.jsp?oid=12211

  17. ramu2000 @ 27.5.2008 22:16

    mitä vittuu toi suvi lindeen änkee joka paikkaan. Se nyt jos joku ei ole mikään tekniikan tietäjä.

  18. Xaboom @ 27.5.2008 22:50

    Eikö tuo 2g-versio iPhonesta ole muutenkin jo lähes myyty loppuun. Tuon 3g-version julkaisun on ennustettu tapahtuvan Apple Worldwide Developers Conferencessa 9-13.6. Tuohan nyt päivän selvä asia ollut jo pitkään että tuota 2g-versiota ei voi Suomessa myydä kytkyllä (ei edes Apple, vaikka onkin niin iHana).

  19. Funkee @ 28.5.2008 00:00

    16GB ja 3G loistavasti toimivassa paketissa!!! Kertakaikkiaan makein vehje jota olen ikinä nyplännyt käsissäni.

    Tuskin maltan odottaa. Mietin jo kräkätyn hankkimista jokin aika sitten, mutta nyt malttia. Älkää odottako taas jotain v**un joulua julkaisun kanssa sillä joulu on NYT!

  20. Tavis (vahvistamaton) @ 28.5.2008 23:42

    En voi muuta todeta että kyllä tuo iPhone on juurikin tuon hypetyksen arvoinen vehje. Se joka ei usko niin luulen siinä vaiheessa uskovan kun näkee tuotteen. Ihmisillä on ihan samanlaisia ennakkoluuloja Applen Mac tietokoneiden suhteenkin. Ennakkoluuloja on monella niin kauan kunnes oikeasti näkevät miten ne toimivat oikeasti. Samoin kävi iPodinkin kanssa. iPod löi itsensä läpi helppokäyttöisyyden ansiosta vaikka sitä haukuttiin joka paikassa kun ihmiset eivät olleet vielä tutustuneet laitteisiin. Sai sitä kettuilua ja valitusta lukea melkein hermostumiskynnykseen asti jos sitä meni vahingossa kehumaan jossain foorumissa.

    Tilanne on melkein sama iPhone kanssa. Alkuun kaikki tietämättömät ja ennakkoluuloiset laput silmillään kulkevat Nokia käyttäjät haukkuvat sen minkä kerkeävät mutta katsotaan vaikka puolen vuoden päästä mitä ihmiset ovat mieltä. Tilanne on ehkä vieläkin parempi iPhonen kannalta sillä Nokia käytettävyys on ollut vuosikaudet S60 käyttiksen kanssa sellaista kuraa että monelta on mennyt hermot koko puhelimeen. iPodin kohdalla erot olivat huomattavasti pienemmät sillä Creativessa oli suht samanalainen käyttis alkuaikoina iPodin kanssa ja silti iPod myi kuin häkää. Itse odotan että iPhone tulee myymään todella hyvin.

  21. Makere @ 2.6.2008 18:09

    Näyttäkääs mulle että miten joku kirjottaa yhdellä kädellä nopeammin iPhonella (tai yleensäkkään yhdellä kädellä, ilman pöytää tjms) kuin millä tahansa perinteisellä kännykällä.

  22. ohe @ 2.6.2008 18:38

    Varmasti hyvä puhelin/multimedialaite - vain yksi konkreettinen vika: laitetta ei tule löytymään kaupan hyllyltä niin kuin löytyy Nokian, Sony/Ericssonin, LG:n ja Motorolan mallit.

  23. analien @ 6.6.2008 16:22

    kiinnostaa kovasti sen verran tehoja että siihen tulee luultavasti monenlaisia hyviä softia ja systeemejä modaamalla ja ilman

    Intel Core2Duo E6750 - Abit IP-35E - Geforce 8800gts 512 g92 - 2G 800mhz DDR2 - WD Caviar 500g - Antec Sonata III

Kommentoi uutista

Mikäli sinulla ei ole vielä AfterDawn-käyttäjätunnusta, syötä allaolevaan kaavakkeeseen toivomasi käyttäjätunnus sekä sähköpostiosoitteesi. Lähetämme sinulle jälkikäteen aktivointilinkin antamaasi sähköpostiosoitteeseen.

Mikäli sinulla on jo ennestään AfterDawn-käyttäjätunnus, kirjaudu sisään seuraavan välilehden kautta.

Kirjaudu sisään käyttäen AfterDawn -käyttäjätunnustasi tai sähköpostiosoitettasi.
Ohjeet
Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Uusimmat viestit keskustelualueillamme

Hintavertailun suosituimmat

Nokia Asha 203 Nokia Asha 203
alkaen 49 €
vertaa hintoja >>
Samsung Galaxy S II Samsung Galaxy S II
alkaen 360 €
vertaa hintoja >>
Sony Xperia S Sony Xperia S
alkaen 403 €
vertaa hintoja >>
Nokia Lumia 620 Nokia Lumia 620
alkaen 237 €
vertaa hintoja >>
Nokia Lumia 820 Nokia Lumia 820
alkaen 323 €
vertaa hintoja >>
Samsung Galaxy Xcover 2 Samsung Galaxy Xcover 2
alkaen 269 €
vertaa hintoja >>
Samsung Galaxy S III Samsung Galaxy S III
alkaen 429 €
vertaa hintoja >>
Nokia Lumia 720 Nokia Lumia 720
Ei vielä hintoja
Samsung S5230 Samsung S5230
alkaen 79 €
vertaa hintoja >>
HTC Wildfire S HTC Wildfire S
alkaen 150 €
vertaa hintoja >>

Lisää puhelimia Edukas.fi:ssä >>

Evil tracking pixel[tm] - It'll steal your money and wife.

Uusimmat testit

Arvostelussa Google Nexus 4: vaniljaa Android-faneille Arvostelussa Google Nexus 4: vaniljaa Android-faneille
Onko älypuhelimen oltava kallis, jotta se olisi hyvä? Arvostelussa Lumia 620 Onko älypuhelimen oltava kallis, jotta se olisi hyvä? Arvostelussa Lumia 620
Testi: Asuksen Padfone 2:ssa on tabletin ja puhelimen parhaat puolet Testi: Asuksen Padfone 2:ssa on tabletin ja puhelimen parhaat puolet
Testissä Sony Xperia V: Vedenkestävä 4G-puhelin Testissä Sony Xperia V: Vedenkestävä 4G-puhelin
Arvostelussa HTC:n lippulaiva Windows Phone 8X Arvostelussa HTC:n lippulaiva Windows Phone 8X

Käyttäjämme arvioivat

Nokia C5

Nokia C5

erseki "todella laadukkaan oloinen puhelin koska toimii nopeasti,puhelimen käynnistyminen kestää vain n 20 sek,(entinen nokia n73 kesti lähes minuutin),myös kamera käynnistyy nopeasti ja kun kameran käynnistää niin kuvan saa räpsäistyä viiden sekunnin kuluessa,ja valikot ym toimii nopeasti ja tämä ..." Lue koko arvio

Tuoreimmat uutiset

Google I/O:sta puuttunut uusi Android ja Nexus 4 -päivitys kesäkuussa Google I/O:sta puuttunut uusi Android ja Nexus 4 -päivitys kesäkuussa (17.5.2013 22:37)
Yksi Googlen I/O -tapahtuman sitkeimmistä ennakkohuhuista oli uuden Android-version julkaiseminen, mutta vaikka Googlen keynote-puheessa julkaistiin lähes loputon kavalkadi uudistuksia yhtiön ....
Kommentteja (3)
Nokia nosti Windows Phonen kolmanneksi ekosysteemiksi Nokia nosti Windows Phonen kolmanneksi ekosysteemiksi (17.5.2013 10:10)
Älypuhelinmarkkinoilla on valta on jakautunut kahteen leiriin niin tehokkaasti, että kilpailijoille jää lähinnä murusia. Apple ja Android-valmistajat, Samsung etunenässä, pitävät hallussaan ....
Kommentteja (9)
Apple saavutti valtavan merkkipaalun ensimmäisenä Apple saavutti valtavan merkkipaalun ensimmäisenä (16.5.2013 17:40)
Applen App Store on yhtiön mukaan saavuttanut 50 miljardin latauksen rajan. Google ennätti juuri eilen ilmoittaa Androidin Play-kaupan yltäneen 48 miljardiin sovelluslataukseen, joten Applen ....
Kommentteja (7)
Microsoft: Lisäisimme mainokset YouTube-videoihin, jos saisimme pääsyn rajapintaan Microsoft: "Lisäisimme mainokset YouTube-videoihin, jos saisimme pääsyn rajapintaan" (16.5.2013 15:18)
Microsoft on vastannut Googlen aiemmin esittämään vaatimukseen Windows Phonen tuoreen YouTube-sovelluksen poistamisesta jakelusta. Googlen mukaan sovellus rikkoo useita YouTuben rajapinnan ehtoja, ....
Kommentteja (30)
Google vaatii Microsoftia poistamaan sääntöjä rikkovan YouTube-sovelluksensa Google vaatii Microsoftia poistamaan sääntöjä rikkovan YouTube-sovelluksensa (16.5.2013 10:02)
Google vaatii Microsoftia lopettamaan viime viikolla julkaistun YouTube-sovelluksen levittämisen. Lisäksi kaikki jo asennettujen sovellusten toiminta tulisi estää kuluvan kuun 22. päivään mennessä. ....
Kommentteja (13)
Puhelinvertailun uutiset RSS-virtana Lisää Puhelinvertailun otsikot iGoogle -etusivullesi!

Viimeisimmät uutiskommentit

Suosituimmat puhelimet

Nokia Lumia 620 Nokia Lumia 620
Nokia Asha 300 Nokia Asha 300
Nokia Lumia 710 Nokia Lumia 710
Nokia Lumia 820 Nokia Lumia 820
Samsung Galaxy Xcover 2 Samsung Galaxy Xcover 2
Samsung Galaxy S III Samsung Galaxy S III
Nokia Lumia 720 Nokia Lumia 720
Samsung S5230 Samsung S5230
HTC Wildfire S HTC Wildfire S
Nokia Lumia 800 Nokia Lumia 800

Linkkejä

Uutisarkisto

Tilaa AfterDawnin viikoittainen uutiskirje.