Palaute
 
Puhelinvertailu.com
  In English  Suomeksi  På svenska På norsk

Nokia paljasti testauskäytäntöjään - katso kuvat

Kirjoittaja Markus "msly" Lehtiniitty @ 24.11.2008 22:07 Kommentteja (22)

Nokia paljasti testauskäytäntöjään - katso kuvat Nokia on avautunut testauskäytännöistään, joilla se tuotekehitysvaiheessa puhelintensa rakennetta testaa. Nokia julkaisi kuvia sekä pari YouTube-videota, joilla esitellään erilaisia testausmenetelmiä. Nokialla on yhteensä 11 puhelin kestävyyden testauslaboratoriota ympäri maailmaa.

Puhelimet joutuvat tietenkin kestämään monenlaisia olosuhteita ja näin ollen myös testien oltava on monipuolisia. Nokian esittelemässä kuva- ja videomateriaalissa puhelin altistetaan muun muassa pudotukselle, taivutukselle, väännölle, kulumiselle, pölylle, kosteudelle sekä vesipisaroille. Edellä mainittujen lisäksi Nokia testaa puhelintensa kestävyyttä luonnollisesti myös monin muin tavoin - niin kylmässä kuin kuumassa.

Lisää kuvia Nokian testausmenetelmistä jutussamme olevien jatkoksi löytyy Nokian lehdistösivuilta. Jutun lopusta löytyvät Nokian julkaisemat kaksi videota. Varsinkin puhelimen pudotustesti näyttää melko jännältä. Nokia käyttää pudotuksen kuvaamiseen kameraa, joka ottaa 100 000 kuvaa sekunnissa. Videolla näkyy selvästi N79:n muodon muutokset sen iskeytyessä betoniin.











22 kommenttia »

  1. Roni (vahvistamaton) @ 24.11.2008 22:53

    Millonkohan noita "100 000" fps kameroita tulee kännyihin :P

  2. Waltsu (vahvistamaton) @ 24.11.2008 23:32

    Mun mielestä nokia vois panostaa enemmän siihen, että miten ohjelmisto ja tekniikka toimii. En tiedä, mutta melkein kaikki kenet tunnen ja Nokia löytyy niin ne on rikki tai jotain muuta vastaavaa on käynyt.

  3. Juha (vahvistamaton) @ 25.11.2008 00:22

    Näyttää hyvältä. Jos joku on kiinnostunut kuvauttamaan omia laitteitaan niin ainakin Jyväskylän ammattikorkeakoululta ja KIHU:lta (kilpailun ja huippu-urheilun tutkimuskeskus) löytyvät kamera, joilla voi ottaa 160000 fbs kuvia. Käy katsomassa sivut www.fastmotion.fi

  4. Joni (vahvistamaton) @ 25.11.2008 00:33

    Jep jep...kyllä nauratti ekan videon miehen englanti...ala asteellakin kuulee parempaa englantia..

  5. defic (vahvistamaton) @ 25.11.2008 02:19

    Ite kyllä oon tyytyväinen omaan nokian 6131 puhelimeen, joka on nyt palvellut 30kk. On tipahdellut paljon, kerran betonirappuset ja käynyt kerran vessanpöntössä omassa kusessani (mitäs juttelen kun oon vessassa :D). Ja vielä toimii niinkuin ennenkin paitsi akku kestää lyhyempää. Ainut mitä on jäänyt jäljelle puhelimeen pahoinpitelyistäni, ovat ulkoiset naarmut ja kuoren lohkeama.

  6. Juuso (vahvistamaton) @ 25.11.2008 02:32

    Erittäin hyvä huuto Nokialta! Herättää kyllä enemmän luottamusta kännykän kestävyyteen kun tietää, että niitä testataan. Hyvä marknninointikikka +++ ja
    Mielestäni Nokialainen tomii hyvin. Vertailupohjaa muihin merkkeihin ei ole. Käytössäni on ollut 3 eri Nokialaista, josta ensimmäisen sain n. 9 vuotta sitten. Karkeasti siis 3 vuotta kestää.

  7. Janne (vahvistamaton) @ 25.11.2008 08:57

    Olen samaa mieltä Waltsun kanssa. Ei nämä videot paljon vakuuta, kun käytännön tasolla on nähty etteivät laitteet juuri koskaan kestä kolmea kuukautta pidempään. Luotettavampiakin merkkejä on olemassa.

  8. Keke (vahvistamaton) @ 25.11.2008 09:30

    "Olen samaa mieltä Waltsun kanssa. Ei nämä videot paljon vakuuta, kun käytännön tasolla on nähty etteivät laitteet juuri koskaan kestä kolmea kuukautta pidempään. Luotettavampiakin merkkejä on olemassa."

    Aikamoista liioittelua. Mitään tilastoja en ole nähnyt mutta mutu-tuntumalla ja vaikka kuulopuheiden perusteella tuo on liioittelua. Tuskin kovin iso prosentti Nokian puhelimista on fyysisesti hajonnut kolmen kuukauden käytön jälkeen, ellei sitä tosiaan ole paiskottu miten sattuu.

  9. Waltsu (vahvistamaton) @ 25.11.2008 10:03

    Itse ostin n. vuosi sitten sen nokian "työpuhelimen" ja se oli puolenvuoden aikana 6 kertaa huollossa. Aina tuli näyttöön Contact Service tai muuten vaan äänet tai muut toiminnot ei toiminut. Kaiken huipuksi nokia ei antanut edes uutta kännykkää kertaakaan, uusi koneisto kyllä oli parikin kertaa mutta edes kuoria ei voinut vaihtaa, kun esim. Ericssonilla saa uuden kännykän jos se käy pari kertaa huollossa..

  10. Keke (vahvistamaton) @ 25.11.2008 10:37

    "Itse ostin n. vuosi sitten sen nokian "työpuhelimen" ja se oli puolenvuoden aikana 6 kertaa huollossa. Aina tuli näyttöön Contact Service tai muuten vaan äänet tai muut toiminnot ei toiminut. Kaiken huipuksi nokia ei antanut edes uutta kännykkää kertaakaan, uusi koneisto kyllä oli parikin kertaa mutta edes kuoria ei voinut vaihtaa, kun esim. Ericssonilla saa uuden kännykän jos se käy pari kertaa huollossa.."

    Mistä tiedät ettei kyse ollut softaongelmista? Niitähän Nokian luureista löytyy. Mutta tässä mainostetaan fyysisiä testejä/kestävyyttä. Noihin huoltomenettelyihin en ota kantaa, omat Nokialaiset ei ole ikinä olleet huollossa, hyvää tuuria?

  11. Waltsu (vahvistamaton) @ 25.11.2008 13:19

    Softaongelmista varmaan ovatkin kiinni, mutta kun aiemmin mainitsin, Nokia voisi myös panostaa niihin softiin että toimisivat.

  12. 30146264 (vahvistamaton) @ 25.11.2008 14:46

    jotenki tuntuu etää kulumista ei todellakaan ole testattu (ainakaan aiemmin) kun omasta suunnilleen viime jouluna ostetusta n81 -puhelimesta on jo maalipinta todella paljon kulunut ja muutenkin on vaikuttanut hieman keskeneräiseltä mallilta, 5 kertaa ollut houllossa ja vieläkin jotkut osat on esim. huonosti kiinni jne.

  13. Maani (vahvistamaton) @ 25.11.2008 15:25

    Näiden testien pohjalta tehdään sitten varmasti takuut, koska lähes jokainen puhelimeni on hajonnu juuri takuun mentyä umpeen..

  14. Nobody (vahvistamaton) @ 25.11.2008 17:25

    Mielen kiintosia testejä pakko myöntää mutta olisi saanut kertoa vähän ennenmän noista testeistä. Pikku siskollla on kaikki omat puhelimet ja melkein kaikki laina puhelimet on ollut nokialaisia varmaan jokainen niistä on käynyt huollossa takuu aikana.
    Hänen uusin nokialainen on käynyt jo kaks kertaa huollossa vuoden aikana ja on vielä tällä hetkelläkin huollossa.

    Ja kuka ostais uusia puhelimia jossei vanhat hajoais missään vaiheessa.

  15. Somebody (vahvistamaton) @ 25.11.2008 19:12

    Joo onhan ne nokiat ihan kestäviä paitsi puhelimet joissa on lisänäppäimiä... Volumenappi rikki niin ei voi kuunnella enää musiikkia... Niin ja toinen ongelma on käyttöjärjestelmä joka ei ole kovinkaan vakaa ainakaan nokia n95.. kaatuu 2-3kertaa viikossa ilman mitään syytä ja hidas kuin mikäkin käyttää..

  16. Anomanees (vahvistamaton) @ 25.11.2008 20:25

    Luovuin vanhasta nokialaisestani siksi, että se oli niin vanha. 0,3Mpxl kamera, ei musasoitinta tai muistaripaikkaa jne. Mutta kertaakaan en käyttäny sitä huollossa ja moitteettomasti toimi.
    Uus 6267 on melko uus, tippunu vaan muutaman kerran lattialle, joten tietty moitteettomasti toimii.

  17. nokia kestää (vahvistamaton) @ 26.11.2008 02:06

    Mulla on ollut kaksi nokiaa: toinen oli käytössä yli kolme vuotta ennen kun hajosi (heitin seinään) Koko aikana ei ollut kertaakaan huollossa eikä ollut mitään vikoja/ongelmia.
    Toinen nokialaiseni täytti juuri neljä vuotta ja hyvin toimii edelleen (eikä oo ollu huollossa eikä mitään muutakaan) Kerran oon akun vaihtanu kun alkoi mennä tyhjäksi niin nopeesti.
    Suurimmalla osalla kavereistani on myös nokialainen enkä ole heidänkään kuullut pahemmin haukkuvan.
    Että näin.

  18. Kommarimies (vahvistamaton) @ 26.11.2008 21:33

    Ei voi kukaan voi kieltää ettei Nokia olisi fyysisesti kestävä puhelin. Ainoa on vaan juuri noitten käyttöjärjestelmien kanssa: Ainoastaan s40 on ainoa, mikä ei minulla ole ikinä tiltannut. Nokia voisi panostaa samalla tavalla käyttöjärjestelmiin kuin Sony Ericsson. On ollu tuollainen SE K610i käytössä vuoden, mutta ei ollut todellakaan fyysisesti kestävä puhelin, mutta käyttöjärjestelmä ei IKINÄ tiltannut.

    Nyt on käytössä Nokia 9500 communicator ja se kyllä tilettää aika paljon. Rahaa kun löytyisi olisi vissiin tuo E90 seuraava hankinta.

  19. maailmankansalainen (vahvistamaton) @ 4.12.2008 12:24

    Tämä on kyllä mielenkiintoinen ilmiö.
    Sama on nähtävissä missä tahansa kotimaisessa tuotteessa.
    Ulkomailta tuotettu on muka aina hienompaa ja parempaa.

    Maailmaa jo 16 vuotta työni puolesta kiertäneenä voin kertoa että
    Nokia on ympäri eurooppaa ja amerikoissa arvostetuimpia brändejä.
    Ei sikäläisillä keskustelupalstoilla tai kikotinsivustoilla
    juurikaan moitteen sanaa löydä, suitsutus sen sijaan on hurjaa.

    Oikeastaan Japani on ainoa alue jossa Nokiaa on moitittu.
    Tämäkin johtuu siitä että japanilainen osaa arvostaa omaa
    ammattitaitoaan, työtään ja ennen kaikkea isänmaataan.

    Meidän tulisi ottaa heistä oppia.

  20. Jussi (vahvistamaton) @ 4.12.2008 12:49

    Jotkut ulkomailla tuotetut ovat parempia kuin tietyt osat esimerkiksi Nokian käyttiksessä tai käyttöliittymässä. Mutta ei se maa vaikuta mihinkään, kyllä sitä Suomessakin voitaisiin tuottaa jos haluttaisiin. Ja moni ulkomailla tuotettu on paljon huonompaa kuin Nokia.

    Nokian ongelma ei ole brändi. Ongelmia on tuotepaletin älytön laajuus, josta tuotteiden eroa saa usein oikeasti hakea, tietyt aspektit erityisesti Series 60:ssa sekä käyttöliittymien ja käyttökokemuksen viimeistely. (E series on tässä suhteessa varsin iloinen parannus, toivottavasti homma jatkuu samaan tapaan)

  21. kari nurmela (vahvistamaton) @ 21.3.2009 20:33

    Nokian kännyköitä en enää osta, eivät kestä puoltavuotta kauempaa kovassa käytössä...viimeinen tiltannut on 3120 classic, ostan heti maanantaina Samsungin, kestää paremmin, huomattavasti paremmin, kesti melkein 3v. edellinen samsungi.

  22. teme565 (vahvistamaton) @ 21.3.2009 21:12

    Testaisivat vielä softat yhtä hyvin, eivätkä pistäisi puhelinta markkinoille softalla, jonka voisi kuvitella olevan vasta alfa-vaiheessa.
    Parhaimpia/pahimpia esimerkkejä viime ajoilta on N96. Tuli markkinoille täysin keskeneräisellä softalla. Nyt tullut jo kaksi major-päivitystä softaan, muttei vieläkään mainittavaa kehitystä. Yhä sammuilee/boottailee/jumiutuu. Enää ei sentään soittoäänet lakkaa yhtäkkiä kuulumasta, sen verran ovat saaneet korjattua.

Kommentoi uutista

Jos sinulla ei vielä ole AfterDawn.com-käyttäjätunnusta, voit syöttää alle uuden käyttäjänimen ja sähköpostiosoitteesi. Osoitteeseesi lähetetään erikseen aktivointilinkki.

Mikäli sinulla on jo käyttäjätunnus AfterDawn.com-sivustoille, kirjaudu sisään viereiseltä välilehdeltä.


Kirjaudu sisään käyttämällä AfterDawn.com-käyttäjätunnusta tai sähköpostiosoitettasi.



Uusimmat testit

Testissä Nokia X6 Comes with Music Testissä Nokia X6 Comes with Music
Testissä Nokia N900 - aito mobiilitietokone, sekä hyvässä että pahassa Testissä Nokia N900 - aito mobiilitietokone, sekä hyvässä että pahassa
Ensikokemukset Nokian N900:sta: tehokkuus vakuuttaa, mutta matka on vielä kesken Ensikokemukset Nokian N900:sta: tehokkuus vakuuttaa, mutta matka on vielä kesken
Sankaripuhelin testissä, onko HTC Hero ensimmäinen oikea iPhonen tappaja? Sankaripuhelin testissä, onko HTC Hero ensimmäinen oikea iPhonen tappaja?
Testissä Applen iPhone 3GS - kolmas kerta toden sanoo? Testissä Applen iPhone 3GS - kolmas kerta toden sanoo?

Tuoreimmat uutiset

Videolla: Nokia esitteli Symbian^3:n käyttöliittymää Videolla: Nokia esitteli Symbian^3:n käyttöliittymää (11. March, 2010 11:37)
Nokia on esitellyt eilen San Franciscossa tulevaa Symbian^3-käyttöjärjestelmää. Paikalla ollut Phone Dog on lisännyt tilaisuudesta videon YouTubeen, jossa Nokian David Rivas esittelee käyttöliittymää. ....
Kommentteja (20)
Microsoft esitteli 3D-pelejä puhelimilleen Microsoft esitteli 3D-pelejä puhelimilleen (10. March, 2010 14:03)
Microsoftin viime kuussa julkistaman Windows Phone 7 Series -käyttöjärjestelmän yhteydessä yritys raapaisi myös puhelimiin sovellettavan Xbox Live -toiminnallisuuden pintaa. Pelialustan monipuolisuudesta ....
Kommentteja (3)
Videolla: HTC Legend ensikäsittelyssä Videolla: HTC Legend ensikäsittelyssä (8. March, 2010 16:23)
HTC:n viime kuussa esittelemä Legend-kosketusnäyttöpuhelin on ensimmäistä kertaa unboxing-käsittelyssä SlashGearin kätösissä. Hero-mallia muistuttava Legend on varsin tyylikäs ilmestys yhdestä ....
Kommentteja (10)
Skype poisti sovelluksensa jenkkien Ovi Kaupasta Skype poisti sovelluksensa jenkkien Ovi Kaupasta (8. March, 2010 13:13)
Viime viikolla Nokian Ovi Kauppaan lisätty VoIP-sovellus Skype ei löytänytkään tietään ohjelmistokaupan valikoimiin rapakon takana. Yhdysvaltalaiset Nokia-käyttäjät jätettiin rannalle ruikuttamaan, ....
Kommentteja (13)
Nokia hakee patenttia ravistettavalle puhelimelle Nokia hakee patenttia ravistettavalle puhelimelle (7. March, 2010 18:06)
Tulevaisuudessa saattaa olla luvassa helpotusta matkapuhelimien akkukestoon. Näin uskoo ainakin Nokia, joka on jättänyt patenttihakemuksen tekniikasta, jolla voitaisiin valmistaa esimerkiksi ....
Kommentteja (25)
Uutiset RSS-virtana Lisää nämä otsikot iGoogle -etusivullesi!

Viimeisimmät uutiskommentit

Suosituimmat puhelimet

Nokia 5530 XpressMusic Nokia 5530 XpressMusic
Nokia 5800 XpressMusic Nokia 5800 XpressMusic
Nokia 5230 Nokia 5230
Nokia N97 mini Nokia N97 mini
Nokia X3 Nokia X3
Nokia E52 Nokia E52
Samsung I7500 Samsung I7500
Nokia 6220 classic Nokia 6220 classic
Nokia N900 Nokia N900
Nokia X6 Nokia X6

Linkkejä

Uutisarkisto