*
 

Windows Phone Mango ja HTC Radar testissä

Kirjoittaja Matti Vähäkainu @ 3.11.2011 13:21 Kommentteja (14)
Windows Phone Mango ja HTC Radar testissä Puhelinvertailu.comin toimitukseen saapui testattavaksi HTC:n ensimmäinen Windows Phone Mango -puhelin. 7.5-versionumeroa kantavalla Windows Phone -alustalla varustettu HTC Radar on markkinoiden ensimmäisiä Mango-puhelimia. Versionumeroinnin perusteella päivitystä voidaan pitää merkittävänä, mutta ei maailmaa mullistavana. Onko Windows Phone nyt Mangon myötä valmis haastamaan iOS:n ja Androidin, ja miltä näyttää Nokian tulevaisuus alustan parissa?

Itse puhelin ei ole tässä tapauksessa kovinkaan erikoinen, sillä kyseessä on raudaltaan kuta kuinkin aiemmin Puhelinvertailu.comin testaamaa Samsungin Windows-puhelinta vastaava laite. Radarista löytyy 3,8 tuuman kosketusnäyttö, 512 megatavua RAM-muistia, 8 gigatavua tallennustilaa, 5 megapikselin kamera 720p-videokuvauksella ja kaikista tähänastisista Windows Phone -puhelimista tuttu yksiytiminen suoritin, joka hyrrää gigahertsin taajuudella.

Keskitytäänpä siis Mangon tuomiin uudistuksiin. Pääosassa ovat uusi Internet Explorer 9 -selain, moniajonäkymä, sosiaalisten verkostojen integrointi ja Xbox Live.



Puhelin


Käykäämme pikaisesti läpi itse puhelimen ominaisuudet. 3,8 tuuman kosketusnäytöllä varustettuna HTC Radar on keskikokoluokkaa. Kyseessä ei ole suurin, pienin, ohuin, paksuin, painavin tai kevein matkapuhelin.

Keskiverto kosketusnäyttöpuhelimen mitoissa oleva HTC Radar on valmistettu erittäin laadukkaasti. Lasipäälysteistä näyttöä ympäröi alumiinista valmistettu kotelo, joiden ylä- ja alapäässä on käytetty HTC:lta tuttua kumimaista ja pehmeää muovia. Muovin päällyste antaa paitsi laadukkaan tunnun puhelimelle, auttaa myös takakannen avaamisessa. Kannen avaamisesta huomioitavaa on se, että puhelin sammuu eikä lähde päälle mikäli kansi ei ole kiinni.

Puhelimen sivustoilta löytyy ainoastaan kolme fyysistä painiketta, jotka ovat kameran sulkijapainike, äänenvoimakkuuden säädin ja lukitusnäppäin. Lisäksi näytön alla on kolme, muistakin Windows-puhelimista tuttua painiketta. Puhelimeen voi liittää tuttuun tapaan kuulokkeet 3,5 millimetrin liitännällä ja lataus ja tietokoneyhteys onnistuu microUSB-liitännän avulla.

HTC Radarin sisuksissä hyrrää gigahertsin Scorpion-suoritin, 512 megatavua RAM-muistia ja Adreno 250 -grafiikkakiihdytin. Kamera on 5 megapikselinen ja sillä voi kuvata 720p-videokuvaa.

Kaiken kaikkiaan HTC Radar on onnistunut muotoilunsa ja materiaalivalintojen puolesta, mutta mitään uutta, mullistavaa tai muista WP-puhelimista poikkeavaa ei ole tarjolla.



Esimerkkikuvia:







Käyttöliittymä


Windows Phone 7.5 tai Mango tuo muutamia tärkeitä uudistuksia paitsi maailmanlaajuisesti, myös erityisesti suomalaiskuluttajille. Suomalaisille erittäin tervetullut käyttöliittymäuudistus on suomen kielen tukeminen kautta käyttöliittymän. Käyttö onnistui aiemminkin moitteetta englanninkieltä hallitsevalta käyttäjältä, mutta nyt virtuaalinäppäimistöstä löytyvät odotetut ääkköset, joka helpottaa merkittävästi viestien kirjoittamista.

Yleisistä käyttöliittymäuudistuksista tärkein lienee moniajonäkymä, joka on täysin uusi ominaisuus Mangossa. Moniajo tosin ei ole vieläkään täydellinen, sillä se koostuu maksimissaan viidestä edellisestä sovelluksesta. Sovellukset tallentavat muistiin tilan, johon sovelluksen jätit siitä poistuessa, jonka lisäksi valtaosa tärkeimmistä sovelluksista toimii myös taustalla. Esimerkiksi verkkoselain lataa sivua taustalla samalla kun vaihdat musiikkisoittimesta kappaletta.

Käyttöliittymä ei muuten ole muuttunut kovinkaan paljoa. Muun muassa haku-nappi vie edelleen sovelluksesta tai sijainnista riippumatta internet-hakuun, joka on hieman harmittavaa. Yleisesti ottaen jo edellinen Windows Phone -versio toimi miltei moitteettomasti käyttöliittymän osalta, joten nyt moniajon myötä valittamiselle ei jää juurikaan sijaa.



Verkkoselain


Mangon tuomista uudistuksista yksi tärkeimmistä on Internet Explorer -mobiiliselaimen päivittyminen versioon 9. Microsoft kertoi Mangon julkistuksen yhteydessä, että sen IE9-mobiiliselain toimii käytännössä samalla tavoin kuin tietokoneversio. Desktop-moodissa puhelimen selain tunnistautuukin itseasiassa osittain pöytäkoneselaimeksi.

IE9:n tärkeimmät uudistukset ovat HTML, CSS ja Javascript -teknologioihin liittyviä parannuksia, joiden avulla verkkosivustojen renderöinti nousee uudelle tasolle. Uusi selain tukee HTML5-koodia, CSS3-tyylejä ja SVG-grafiikkaa. Chakra-moottori huolehtii puolestaan Javascriptin nopeasta toiminnasta.

Pieniä muutoksia on tehty myös verkkoselaimen ulkoasuun. Osoitepalkki on siirretty sovelluksen alareunaan ja näin on saatu lisää tilaa itse sivuston näyttämiseen.

Verkkoselain toimii siis nopeasti erityisesti monimutkaisemman HTML5- ja CSS3-sisällön kanssa, mutta pieniä puutteita edelleen on. Esimerkiksi RSS-syötteiden tilaaminen ei onnistu ja Flash-tukea ei ole.



Marketplace ja Xbox Live


Microsoft on tuonut sovelluskauppa Marketplacen ja pelisovellus Xbox Liven Mangon myötä laajemmin myös suomalaiskuluttajille. Aiemmin rapakon tällä puolen toimimaton Xbox Live mahdollistaa nyt avatar-hahmot, achievementit eli saavutuspisteet sekä luonnollisesti Marketplacen kautta ostettavat pelit.

Marketplacen valikoima on kasvanut sitten viimenäkemän, mutta mitään hurraahuutoja se ei kuitenkaan aiheuta. Erityisesti ilmaissolvellusten vähäinen määrä harmittaa. Pelejä on kuitenkin maksavalle asiakkaalle tarjolla suhteellisen hyvin, ja laadunkin pitäisi olla kohdillaan. Pelejä selatessa käyttäjä saa ennen ostotapahtumaa selville onko kyseisessä pelissä saavutuksia (Xbox Live -merkintä), joka on varmasti monelle tärkeä kriteeri.



Yhteenveto


Ensimmäistä Windows Phone -puhelinta testatessa alusta vaikutti vielä raakileelta. Suurimpia puutteita olivat muun muassa moniajon, lokalisoinnin ja navigoinnin puutteelliset toteutukset. Osittain ongelmiin on tullut ratkaisuja. Lokalisointiongelma on poistettu täysin hyvillä suomennoksilla ja moniajo toimii hyvin, vaikka ei olekaan täydellinen.

Navigointikin on parantunut. Nyt karttasovellus mahdollistaa reitityksen, mutta vieläkään tarjolla ei ole ääniohjattua navigointia. Se jääneekin Nokian Windows-puhelinten valtiksi.

Vieläkin alustasta löytyy ärsyttäviä puutteita, mutta tukku pieni uudistuksia sekä muutamat tärkeät ominaisuuslisäykset nostavat Mangon huomattavasti aiempia alustaversioita kilpailukykyisemmäksi.

Luonnollisesti alustan hyvät puolet ovat säilyneet, ja muun muassa sulavuus ja selaimen toiminta ovat vain parantuneet. Lisäksi Xbox Live toimii nyt Suomessa sosiaalisine ominaisuuksineen. Kaverit, saavutukset ja avatarit löytyvät puhelimesta kuten konsoliversiosta.

Tällä hetkellä HTC Radar vaikuttaa ihan hyvältä valinnalta, mikäli ei haittaa että sovellusvalikoimaa on 300 000 sovelluksen sijaan 30 000 sovellusta. Noin 450 euron hinnalla se selvästi kilpailisi tulevien Nokian WP-laitteiden kanssa, mutta ne eivät ole markkinoilla vielä pariin kuukauteen -- HTC:n onneksi.

Uudistusten jälkeen Windows Phone vaikuttaa entistä huomattavasti paremmalta. Helposti lähestyttävää ja nopeatoimista käyttöliittymää kannattaa kokeilla, vaikka se ei varmasti kaikkien sydämiä sulatakaan.

Lisää uutisotsikoita

14 kommenttia »

  1. trtr (vahvistamaton) @ 3.11.2011 13:31

    Kylläpä näyttää edelleen rumalta Windows Phonen käyttöliittymä.

  2. Rallikuski (vahvistamaton) @ 3.11.2011 14:22

    Piti ihan tarkistaa toimiiko koneessani audio...

  3. Mmikkis (vahvistamaton) @ 3.11.2011 14:49

    Ainahan htc:n luureissa on olleet markkinoiden huonoimmat kamerat, mutta voisi kyllä hiukan jo pikkuhiljaa parantaa :) Ensimmäisen kerran kuulin htc:sta diamondin kohdalla ja silloin sen kamera oli aivan järkky ja edelleen ollaan paljon kilpailijoista perässä kameran osalta, tosin kehitystä kyllä tapahtuu mut ei sellasta vauhtia mitä pitäisi.

  4. ArttuH5N1 @ 3.11.2011 16:06

    No joo, ei nuokaan kuvat mitää huippuja olleet. Mutta Hyvä, että WP kehittyy jatkuvasti. Eiköhän siitä se iOS:n kanssa erittäin kilpailykykyinen alusta saada, mitä on odotettu. Varmasti vielä jotain hiottavaa, kuten aina on. Puhelin itsessään näyttää hienolta. Tosin, se hukkuu massaan kovin helposti.

  5. TUHKANE @ 3.11.2011 16:07

    htcllä karsea muotoilu.

  6. djtob @ 3.11.2011 20:19

    Nokian navigoinnin valtiksi kannattaa laskea se, että voi ladata kartat muistiin ja silloin kykenee offlinessä ajelemaan. Tällaista ei ole muille saatavina eikä niillä todellista navigointia ole.

  7. EI kiitos! ;) (vahvistamaton) @ 3.11.2011 22:29

    djtob @
    Entä sitten kun se Wintööt tai Symbioosi käyttis tilttaa kokonaan?. =(

  8. EI KIITOS androidia! (vahvistamaton) @ 3.11.2011 23:07

    Mulla alkanu koko aja kaatuilee androidi puhelin. Ikinä kyl osta enään näitä linux virityksiä...!!! ;(
    Windows phone vaikuttaa hyvältä, ei oo niin monimutkanen ku androidin ketale.

  9. Puppek @ 3.11.2011 23:34

    Vaikuttaa siltä, että melkein joka wp-luurissa on pinta-alaan nähden todella pieni näyttö. Verratkaa wp-ykköstykkejä android-huippuihin.

  10. windöys (vahvistamaton) @ 3.11.2011 23:48

    @9

    Joten?

  11. ArttuH5N1 @ 4.11.2011 12:21

    #8 On sinänsä onnistunut trolli, että pärskäytin kahvit näppikselle, kun tuon luin :D

  12. s730 (vahvistamaton) @ 5.11.2011 02:03

    Myyjä ollut vähän ilkikurinen kun laittanut kamalan teräväkulmaisen Nokian Kauniin HTC:N rinnalle.

  13. Mango 7.5 (vahvistamaton) @ 5.11.2011 23:21

    Samsungilta uusi WP Mango-malli:
    http://www.gsmarena.com/samsung_focus_s_i937-4158.php
    Ihan kilpailukykyinen!.

  14. harhauta @ 15.11.2011 22:21

    miksiköhän mistään ei saa lukea minusta oleellisimpia asioita windows phonesta ...millainen niissä on excelin ja wordin käyttötuntuma, pystyykö käyttämään.
    Itelläni on jo ikäloppu windows mobile 6.0 varustettu ipaq jolla pystyn juuri tekemään sen minkä haluan mutta tekis mieli päivittää.

Kommentoi uutista

Mikäli sinulla ei ole vielä AfterDawn-käyttäjätunnusta, syötä allaolevaan kaavakkeeseen toivomasi käyttäjätunnus sekä sähköpostiosoitteesi. Lähetämme sinulle jälkikäteen aktivointilinkin antamaasi sähköpostiosoitteeseen.

Mikäli sinulla on jo ennestään AfterDawn-käyttäjätunnus, kirjaudu sisään seuraavan välilehden kautta.

Kirjaudu sisään käyttäen AfterDawn -käyttäjätunnustasi tai sähköpostiosoitettasi.
Ohjeet
Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Uusimmat viestit keskustelualueillamme

Hintavertailun suosituimmat

Samsung Galaxy Xcover 2 Samsung Galaxy Xcover 2
alkaen 269 €
vertaa hintoja >>
Samsung S5230 Samsung S5230
alkaen 80 €
vertaa hintoja >>
Nokia Asha 300 Nokia Asha 300
alkaen 90 €
vertaa hintoja >>
Nokia Lumia 620 Nokia Lumia 620
alkaen 236 €
vertaa hintoja >>
Nokia Lumia 820 Nokia Lumia 820
alkaen 345 €
vertaa hintoja >>
Samsung Galaxy S III Samsung Galaxy S III
alkaen 399 €
vertaa hintoja >>
Nokia Lumia 720 Nokia Lumia 720
Ei vielä hintoja
HTC Wildfire S HTC Wildfire S
alkaen 150 €
vertaa hintoja >>
Nokia Lumia 800 Nokia Lumia 800
alkaen 249 €
vertaa hintoja >>
Nokia Lumia 920 Nokia Lumia 920
alkaen 495 €
vertaa hintoja >>

Lisää puhelimia Edukas.fi:ssä >>

Evil tracking pixel[tm] - It'll steal your money and wife.

Uusimmat testit

Arvostelussa Google Nexus 4: vaniljaa Android-faneille Arvostelussa Google Nexus 4: vaniljaa Android-faneille
Onko älypuhelimen oltava kallis, jotta se olisi hyvä? Arvostelussa Lumia 620 Onko älypuhelimen oltava kallis, jotta se olisi hyvä? Arvostelussa Lumia 620
Testi: Asuksen Padfone 2:ssa on tabletin ja puhelimen parhaat puolet Testi: Asuksen Padfone 2:ssa on tabletin ja puhelimen parhaat puolet
Testissä Sony Xperia V: Vedenkestävä 4G-puhelin Testissä Sony Xperia V: Vedenkestävä 4G-puhelin
Arvostelussa HTC:n lippulaiva Windows Phone 8X Arvostelussa HTC:n lippulaiva Windows Phone 8X

Käyttäjämme arvioivat

Nokia C2-01

Nokia C2-01

dRD "Pojalle hommasin ekaluokan aluksi pikkumiehen ensimmäiseksi puhelimeksi, joten kokemuspohja ei ole arkipäiväisessä käytössä omakohtaisesti, lähinnä kerran - pari viikossa näpelöineenä ja pojan palautteeseen pohjautuen. Eli alkuun summaryna, Series 40 -luuri kyseessä, halpa sellainen, mutta ..." Lue koko arvio

Tuoreimmat uutiset

Kommentti: Jolla tarvitsee pikaisesti tuulta purjeisiin, jos mielii onnistua Kommentti: Jolla tarvitsee pikaisesti tuulta purjeisiin, jos mielii onnistua (23.5.2013 15:50)
Jolla esitteli yhtiön ensimmäisen puhelimen maanantaina ja julkaisutilaisuuden jälkeisessä juhlassa näkyi, miten yhtiön työntekijät olivat ylpeitä aikaansaannoksestaan. Ylpeyteen onkin aihetta. ....
Kommentteja (6)
WSJ: HTC One myynyt jo viisi miljoonaa kappaletta WSJ: HTC One myynyt jo viisi miljoonaa kappaletta (23.5.2013 15:06)
Taiwanilaisen HTC:n ongelmat eivät tunnu loppuvan millään ilveellä, sillä laskeneen puhelinmyynnin lisäksi yhtiön johtajat ovat alkaneet etsiä uusia haasteita. Pimeässä hapuilevalla yhtiöllä ....
Kommentteja (6)
HTC:lla pakka sekaisin, pomot jättävät talon joukolla HTC:lla pakka sekaisin, pomot jättävät talon joukolla (23.5.2013 12:28)
HTC on lyhyen ajan sisällä menettänyt useita tärkeitä johtajia erityisesti Yhdysvaltain toiminnoistaan mutta myös kotimarkkinoillaan Aasiassa. Parin kuukauden aikaan yhtiöstä on lähtenyt jo ....
Kommentteja (1)
Huhu: Windows Phonen ilmoituskeskus tulossa Huhu: Windows Phonen ilmoituskeskus tulossa (22.5.2013 16:37)
Ilmoituskeskuksen puuttumista on pidetty yhtenä Windows Phonen pahoista puutteista. Sellaisen on kuitenkin huhuttu tulevan Windows Phone 8:aan päivityksen myötä, sillä Microsoft on vihjaillut ....
Kommentteja (13)
DNA järjestää Jolla-aiheisen Hangout-keskustelun tänään DNA järjestää Jolla-aiheisen Hangout-keskustelun tänään (22.5.2013 12:38)
DNA järjestää tänään 22. toukokuuta kello 18.00 Jolla-aiheisen Hangout-keskustelun, jota voi seurata ja kommentoida kuka tahansa DNA:n Google+-sivun kautta. DNA Jaakko Roppola ja Chief Engineer ....
 
Puhelinvertailun uutiset RSS-virtana Lisää Puhelinvertailun otsikot iGoogle -etusivullesi!

Viimeisimmät uutiskommentit

Suosituimmat puhelimet

Samsung Galaxy Xcover 2 Samsung Galaxy Xcover 2
Samsung S5230 Samsung S5230
Nokia Asha 300 Nokia Asha 300
Nokia Lumia 620 Nokia Lumia 620
Nokia Lumia 820 Nokia Lumia 820
Samsung Galaxy S III Samsung Galaxy S III
Nokia Lumia 720 Nokia Lumia 720
HTC Wildfire S HTC Wildfire S
Nokia Lumia 800 Nokia Lumia 800
Nokia Lumia 920 Nokia Lumia 920

Linkkejä

Uutisarkisto

Tilaa AfterDawnin viikoittainen uutiskirje.