Vihdoin Flash iPhonelle?

Matti Robinson

Vihdoin Flash iPhonelle?
Kilpailu kosketusnäytöllisten älypuhelimien välillä lienee kiivastunut, sillä Apple on nyt tosissaan kehittämässä Flash-tukea iPhonelle yhdessä Adoben kanssa. Aiemmin varsin nihkeästi Flashiin suhtautunut Apple on ilmeisesti lieventänyt kritiikkiä Adoben webbiteknologiaa kohtaan. Applen Steve Jobs on kommentoinut aikaisemmin Flashin käyttämistä vastaan, koska sovellukset eivät pyörineet tarpeeksi sulavasti.

Adoben Shantanu Narayen kommentoi Bloombergille, että "[Flashi iPhonelle] on vaikea tekninen haaste, ja se on osasyynä Applen ja Adoben yhteistyöhön", mutta pitää haastetta täysin mahdollisena. "Pallo on nyt heitetty meille. On velvollisuutemme saada Flash toteutettua iPhonelle."

Viimeksi lokakuussa Narayen kertoi Adoben suunnittelevan Flashiä iPhonelle, mutta silloin kaikki oli kiinni Applesta. Ilmeisesti nyt Apple on kuitenkin kelkassa. Jäämme odottamaan seuraavaa päivitystä asian tiimoilta.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Motorola Moto G06 – hinta laskenut -34%

Motorola Moto G06
99 € Gigantti
99 € Telia
149 € Verkkokauppa.com

Alin hinta viikko sitten: 149 €

Google Pixel 10 Pro XL – hinta laskenut -30%

Google Pixel 10 Pro XL
949 € Power
959 € Verkkokauppa.com
959 € Elisa

Alin hinta viikko sitten: 1359 €

Google Pixel 10a – hinta laskenut -26%

Google Pixel 10a
429 € Verkkokauppa.com
429 € Gigantti
429 € Power

Alin hinta viikko sitten: 579 €

Honor Magic8 Lite 5G – hinta laskenut -25%

Honor Magic8 Lite 5G
299 € Verkkokauppa.com
299 € Gigantti
299 € Power

Alin hinta viikko sitten: 399 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.