Kahdeksan megapikselin kamera ei ole ainoastaan numerona koristamassa puhelinta, sillä sen ominaisuuksiin kuuluvat muun muassa ISO 1600 -herkkyys, LED-salama, geotäggäys, kasvojentunnistus, videotaltiointi DVD-laadulla sekä automaattisesti kuvausasetukset tilanteen mukaan säätävä Intelligent Shot Mode.
Kameran ohella myös muu kalusto on varsin vertailukelpoista. Puhelimen pyörittää LG:n omaa S Class -3D-käyttöliittymää ja ominaisuuksiin kuuluvat WLAN, HSDPA-yhteydet, A-GPS, 1,5 gigaa sisäistä muistia ja microSD-muistikorttipaikka. Puhelinta käskytetään kolmen tuuman WVGA-kosketusnäytöltä, jonka resoluution on 800 x 480.
Puhelinta voidaan odottaa Eurooppaan jo ensi kuussa, mutta hintaa ei vielä julkistettu.

Kommentit (1)
Ja jossei 8 megapixselin kamerassa ole optiikka tarpeeksi laadukasta, niin kuviin tulee kohinaa ja muita "epäpuhtauksia". Tällä hetkellä 5 megapixselin kamerat taitavat olla paras valinta.
Vastaa