Applelta tulossa älykkään kodin mahdollistavia laitteita

2
Manu Pitkänen

Applelta tulossa älykkään kodin mahdollistavia laitteita
Applelta odotetaan jo kovasti iWatch-älykelloa, mutta yhtiöllä on parhaillaan käynnissä muitakin kehitysprojekteja, joiden avulla sen tuotevalikoima laajenisi uusiin laitekategorioihin. Sekä The Information että 9to5mac ovat kuulleet omilta lähteiltään, että Apple rakentaa parhaillaan älykkään kodin mahdollistavia laitteita.

9to5macin Mark Gurmanin mukaan WWDC:ssä esitelty HomeKit-ohjelmointirajapinta on luotu Applen omia laitteita silmälläpitäen. Se avattiin kaikille kehittäjille jo nyt ilmeisesti siitä syystä, että Applen omilla älykotilaitteilla olisi ympärillään mahdollisimman kattava laite-ekosysteemi, kun ne jonakin päivänä julkaistaan.

Gurmanin lähteiden mukaan Apple haluaa tehdä älykotilaitteiden käyttömahdollisuuksista mahdollisimman laajat. Kuvauksen perusteella Apple haluaisi ottaa hallintaansa älykotien käyttökokemuksen ytimen ja jättää yksityiskohtaisemmat ratkaisut, kuten palovaroittimet ja termostaatit muiden yhtiöiden harteille.



Tuotejulkistuksia tältä alalta tuskin kuullaan vielä vuoteen tai pariin, mutta älykotilaitteiden kehityshanke on kuulemma jo nytkähtänyt eteenpäin alkuvaiheen selvityksistä.



Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Motorola Moto G84 – hinta laskenut -31%

Motorola Moto G84
149 € Verkkokauppa.com
217 € CDON
242 € Hobby Hall

Alin hinta viikko sitten: 216 €

Realme GT7 Pro – hinta laskenut -28%

Realme GT7 Pro
649 € Hobby Hall
1018 € CDON
1099 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 899 €

OnePlus Nord 4 – hinta laskenut -25%

OnePlus Nord 4
299 € Verkkokauppa.com
299 € DNA
399 € Multitronic

Alin hinta viikko sitten: 399 €

Xiaomi Mix Flip – hinta laskenut -23%

Xiaomi Mix Flip
749 € Hobby Hall
865 € CDON
1024 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 971 €

Kommentit (2)

keijo123
keijo123

2

Lainaus, alkuperäisen viestin kirjoitti G0lden_Kebab:

Saa noissa laitteissa olla se tietoturva kunnosa jos ja kun niitä pystytään etäohjaamaan.

Onko applella ollut useinkin ongelmia tietoturvan kanssa? Toki joitain aukkoja löytyy aina.

Vastaa

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.