Apple on jatkanut jälleen maailman valloitusta iPhone 3G -puhelimellaan, tänään uutuuspuhelimen makuun muun muassa päästiin Puolassa.
Kansalaisten into uutta puhelinta kohtaan ei kuitenkaan ole ollut Reutersin mukaan kovinkaan suurta. Tämän kerrotaan ajaneen maan suurimman matkapuhelinoperaattorin, Orangen, palkkaamaan näyttelijöitä jonottamaan kauppojen eteen.
Näyttelijöitä palkattiin Reutersin mukaan seisoskelemaan 20 liikkeiden ulkopuolelle ympäri maata, yhteensä tusinoittain. Myös Orange on myöntänyt väitteiden oikeellisuuden. "Meillä on näitä valejonoja 20 liikkeemme edessä ympäri maata herättämässä ihmisten kiinnostusta", kertoi yrityksen edustaja Reutersille.
Valejonojen käyttöön johtanutta, oikean kiinnostuksen puutetta, on saattanut laimentaa se, ettei Orange ollut kertonut kytkyliittymiensä hintatietoja vielä edes eilen, päivää ennen puhelimen julkistusta. Olisiko sitten uutisointi kovista kuukausimaksuista etukäteen lisännyt kiinnostusta, siitä voi olla montaa mieltä.
Myös T-Mobilen omistama matkapuhelinoperaattori Era kauppaa iPhone 3G -puhelinta kytkypakettiensa kanssa. Eran liikkeiden edessä ei ole ollut jonoa, kerrotaan.







maihel @ 22.8.2008 18:15
tuollainen taktiikka ei taida toimia kuin noissa neuvostomaissa:D "ai tuolla on soppajono, no mennään sinne, vaikken edes tiedä mitä päässä odottaa!!"
sam49 @ 22.8.2008 23:50
Jonolla saattaa päästä TV-uutisiin jos on muuten heikko uutispäivä. Palkattu yleisö (rent-a-crowd), pieni mellakka ja Macdonaldsin ikkunan rikkominen ovat ihan "vihreän vaikuttajan" käsikirjan temppuja julkisuuden saamiseksi.
Persojet @ 23.8.2008 00:45
aika säälittävää tommosee turvautuminen
Näyttis: Gainward GeForce 7600 GT
CPU: AMD Athlon 64 X2 4200+ F2 @ 2,7 GHz @ 1,52v
CPU Cooler: Zalman 9700 NT
RAM: OCZ Reaper PC2-8500 1080Mhz 5-5-5-15@2,1v *4= 4GB
PSU: OCZ Stealth X Stream 600W
OS: Windows Vista Ultimate 64-Bit
---------------------------------------------------------
# PS3 fan: No! That cant be! MGS is ours! Its exclusive to Sony!
# 360 fan: Go, Kojima! Come over to the dark side!
79atanos @ 23.8.2008 00:52
Meneepäs Applella lujaa :) Ei ihme jos ei tuotteet kelpaa kellekään kun esim akut sytyttävät aparaatit tuleen ja päivitykset sekoittavat laitteet, huhhuh...
Ennen postaamista; Keskustelualueen säännöt! Foorumin epävirallinen opas!
jehu80 @ 24.8.2008 11:59
Jonot - vale tai ei - lähinnä ärsyttää, eikä houkuta joten turhaakin turhempi kampanja normaali tallaajan silmin.
wipe2000 @ 25.8.2008 14:45
Lainaus:
tuollainen taktiikka ei taida toimia kuin noissa neuvostomaissa:D
Kyllähän joka perjantai samaa näkee kapakoiden ovilla - vieressä on toinen paikka tyhjä, mutta kaikkien pitää änkeä siihen kaupungin suosituimpaan paikkaan, johon saa jonottaa. No, eihän niitä ihmisiä palkata jonottamaan, mutta monesti tuntuu, että poke kyllä säätelee sisäänpääsyä juuri tietyllä tavalla ohjeistettuna.
Shadown @ 25.8.2008 19:53
Lainaus:
mutta monesti tuntuu, että poke kyllä säätelee sisäänpääsyä juuri tietyllä tavalla ohjeistettuna.
Niinhän ne tekee joka tapauksessa. Ravintoloissa on monenlaisia säännöksiä. Joko paikka saa olla niin täynnä, että pakko osan seistä ja toisissa taasen ei seisomapaikkoja hyväksytä.