*
 

Applen iPhone 3.0 -päivitys tuo MMS-viestit, kopioinnin ja liittämisen sekä muuta

Kirjoittaja Kaarlo Räihä @ 18.3.2009 08:46 Kommentteja (29)
Applen iPhone 3.0 -päivitys tuo MMS-viestit, kopioinnin ja liittämisen sekä muuta Apple piti eilen tilaisuuden, jossa se esitteli yhtiön puhelimiin ja iPod touch -soittimiin tarkoitetun iPhone OS 3.0 -käyttöjärjestelmän uusia ominaisuuksia.

Yhteensä kuluttajille ja ohjelmien kehittäjille näkyviä muutoksia on noin 100 kappaletta, joista monet ovat tietyille tahoille varsin merkittäviä.

Yksi suurimmista uudistuksista on tuki MMS-multimediaviesteille. Vaikka lähes kaikkien muiden valmistajien puhelimissa MMS-tuki on löytynyt jo useiden vuosien ajan, lisää Apple tuen MMS-viesteillä vasta uuden päivityksen myötä. Valitettavasti MMS-tuki tulee toimiaan ainoastaan iPhone 3G -mallissa ja iPhone classic -malleihin MMS-tukea ei siis tule laitteistorajoitusten takia.

Toinen suuri uudistus on kopioiminen ja liittäminen, joka toimii kaikissa ohjelmissa. Täten kuluttajat voivat kopioida esim. webbisivujen tai tekstiviestiensä sisältöä sähköposteihin. Tekstin lisäksi myös kuvien kopioiminen ja liittäminen pitäisi onnistua ominaisuutta tukevissa sovelluksissa.



Muita lisäyksiä ovat mm. Mac OS X -käyttöjärjestelmästä tuttu Spotlight-hakutoiminto, jolla voi etsiä esim. kalenterimerkintöjä, sähköposteja ja osoitekirjan tietoja; vaakatasonäppäimistön tuki kaikkiin ohjelmiin (helpottaa erityisesti sähköpostien kirjoittamista); Stereo Bluetooth -tuki, joka on hyvä lisä erityisesti musiikin kuuntelussa; äänimuistio-ohjelma, jolla onnistuu erilaisten äänien nauhoittaminen jo olemassa olevien ohjelmien tapaan; Bluetoothin kautta toimiva P2P-tuki, jonka avulla lähellä olevat iPhonet voivat vaihtaa tietojaan (toimii myös verkkopelien toteuttamisessa); YouTube-sovelluksen tuki käyttäjätileille ja videoiden arvioimiselle sekä Safari-selaimen tuki HTML 5 -standardin tuomille video- ja audio-tageille, joiden myötä videoiden katselu ja audion kuuntelu helpottuu tietyillä sivustoilla.

Ohjelmien kehittäjille Apple lupaa puolestaan 1 000 uutta rajapintaa, joiden avulla kehittäjät pääsevät hyödyntämään entistä paremmin mm. puhelimen GPS-paikannusta ja Googlen karttoja. GPS-paikannuksen uuden rajapinnan avulla puhelimeen voi vihdoinkin toteuttaa reaaliaikaisia suunnistusvinkkejä antavan paikannussovelluksen. Valitettavasti lisensointiongelmien takia Apple ei tarjoa tätä ominaisuutta vakiona sen omassa paikannusohjelmassa, vaan sen toteuttaminen jää kolmansien osapuolien harteille. Lisäksi ohjelmien kehittäjät voivat sisällyttää maksullisia latauksia suoraan ohjelmiinsa, jolloin esim. lisäkenttien ostaminen omaan lempipeliin onnistuu suoraan pelistä, eikä kuluttajien tarvitse enää käydä App Storen puolella tämän takia.

Muita kehittäjille tarkoitettuja uudistuksia ovat Apple Push Notification -tuki, joka mahdollistaa erilaisten viestien lähettämisen puhelimen sovelluksiin, vaikka sovellukset eivät olisi päällä. Täten pikaviestisovellusten ikoneihin saa tarvittaessa näkymään esim. lukemattomien viestien määrän. Jatkossa kehittäjät pääsevät käsiksi myös laitteiden mediakirjastoihin, joten tulevaisuudessa ohjelmat voivat soittaa taustamusiikkia suoraan käyttäjien omista musiikkikirjastoista.

Aiemmista huhuista huolimatta iPhone OS 3.0 -päivitys ei tuo puhelimelle vakio-ominaisuuksiksi videoiden kuvaamista, taustalla ajettavia ohjelmia, Flash-tukea tai modeemitoimintoa, jonka avulla puhelimen 2G- tai 3G-yhteyden voisi jakaa WLAN-verkkoon.

iPhone OS 3.0 -päivitys tulee ladattavaksi tämän kesän aikana ja iPhone-puhelinten omistajille se on ilmainen. iPod touch -mediasoittimien omistajille päivitys maksaa 9,95 dollaria.

Lisää uutisotsikoita

29 kommenttia »

  1. Kepa (vahvistamaton) @ 18.3.2009 09:30

    No nyt alkaa löytyä ominaisuuksia jotka houkuttelee, tuota MMS tukea onkin odotettu.
    Vielä puuttuu etupuolelta vga-kamera videopuheluihin, sitten olis lähes kaikki tarvittavat ominaisuudet:)

  2. Smuliii (vahvistamaton) @ 18.3.2009 09:46

    Flashia niin odotettiin mutta ei.. Pitää nyt katsoa jaksaako päivittää kun lähes kympin maksaisi lähes turhasta.

  3. fani (vahvistamaton) @ 18.3.2009 09:54

    valtavan hienoa, iphonekin siirtyy 2000-luvulle ominaisuuksiensa osalta.

  4. nobody (vahvistamaton) @ 18.3.2009 10:02

    Tosiaan alkaa löytymään ominaisuuksia, mitä itsekin on kaipaillut ja kovasti. :)

    Toivottavasti Adobe ja Apple saisivat tehtyä tuon Flashin kunnolla vielä, niin avot..

  5. muppis (vahvistamaton) @ 18.3.2009 10:27

    Nyt tosiaan alkaa ominaisuuslista olemaan sellainen, että minunkin kiinnostus heräsi. Vielä kun tosiaan sen kameran videopuheluja varten sais, vaikka erillisenäkin, niin se olisi todella iso plus.

  6. masa (vahvistamaton) @ 18.3.2009 11:16

    MMS on "ihan kiva", mutta kukaan sitä ei ole käyttänyt sitten vuoden 2003. Silloinkin jokunen ihminen sitä käytti yhden kerran ja siihen se sitten jäi :D

  7. Jere Hakala (vahvistamaton) @ 18.3.2009 11:44

    Ketä jotain videopuheluita edes puhuu :E Mä en ees kehtais :D
    Mutta onhan tuo päivitys aika ihana.

  8. jeppe74 (vahvistamaton) @ 18.3.2009 12:10

    jessus muissa puhelimissa ollut noi jo vuosia ja nyt vasta appleen :-)

  9. erpe (vahvistamaton) @ 18.3.2009 12:18

    Harmi ko maksaa touchille. Saa nähä tuleeko päivitettyä.

  10. jehuu (vahvistamaton) @ 18.3.2009 14:06

    Hyvät lisät tuli viimein, joiden olisi odottanut olevan jo julkaisussa. Mutta miksi ei flash, tai miksi ei voi toimia modeemina? Onko niin, ettei iPhone toimi modeemina lainkaan, edes sen dockin kautta, joka tulee mukana?

  11. Jorma (vahvistamaton) @ 18.3.2009 14:51

    Nokialaisen alle vaan tommoset...

  12. erpe (vahvistamaton) @ 18.3.2009 15:35

    Kyllähän se modeemina toimii, kunhan ensin jailbreikkaat ja asennat yhen softan. (En muista nimeä.) Mutta siis pitää jailbreikata, valitettavasti.

  13. Tiimoo @ 18.3.2009 15:59

    Toi iPhone on kyllä semmonen vehje, että siihen täytyy kaikki ladata erikseen. Kohta varmaan joku ilmottaa et puheominaisuus on hyvä ladata jostain netistä? Ei hyvä!

    Acer Aspire 7520G

  14. erpe (vahvistamaton) @ 18.3.2009 16:30

    Harmi ko maksaa touchille. Saa nähä tuleeko päivitettyä.

  15. Patami (vahvistamaton) @ 18.3.2009 16:31

    "Valitettavasti MMS-tuki tulee toimiaan ainoastaan iPhone 3G -mallissa ja iPhone classic -malleihin MMS-tukea ei siis tule laitteistorajoitusten takia."

    Oonko ainoa ketä tuo ylläoleva virke hämmentää? Siis mikä hiton laitteistorajoitus iPhonessa voi olla, ettei siihen muka saa 2000-luvun perusominaisuutta? Vaikuttaa vähän siltä, että iPhonen omistajia yritetään ajaa ostamaan iPhone 3G...

    @1.
    Musta siinä on ollut ne HOUKUTTELEVAT ominaisuudet alusta lähtien, mutta PERUSominaisuudet ovatkin sitten tökkineet. Ja eipä niitä näköjään vieläkään saatu. Että jee jee ja sellasta.

  16. Jonathan (vahvistamaton) @ 18.3.2009 17:28

    "Siis mikä hiton laitteistorajoitus iPhonessa voi olla, ettei siihen muka saa 2000-luvun perusominaisuutta?"

    Siitä puuttuu 3G.

    Flashia haluavat saavat odottaa *kauan* se ei ole tulossa. Itse en nähnyt mitään ihmeellistä julkaistuissa ominaisuuksissa, ihan kivoja pikkuparannuksia ja paras parannushan on se että mahdollistetaan parempien softien teko.

    Ja onhan se todellinen harmi että uusista ominaisuuksista joutuu maksamaan, eikun öö, niinhän se tässä maailmassa yleensä toimiikin, yleensä tosin pyydetään päivittämään koko laite eikä pelkkä softa.

  17. Patami (vahvistamaton) @ 18.3.2009 18:01

    Jonathan: "Siitä puuttuu 3G."

    Niin puuttuu hyvin, hyvin monesta muustakin puhelimesta, jossa MMS-tuki kuitenkin on. Tietääkseni ainakin lähes jokaisessa Nokian värinäytöllisessä puhelimessa on MMS-tuki, voisi jopa sanoa että JOKAISESSA. Ja noista vain pienessä osassa on 3G.

  18. minä (vahvistamaton) @ 18.3.2009 20:36

    Miten se 3G nyt multimediaviesteihin liittyy?
    Itsellä jo neljäs puhelin, josta pystyy multimediaviestejä lähettämään, eikä ainoassakaan ole ollut mitään 3G:tä

  19. P.V. (vahvistamaton) @ 18.3.2009 21:08

    Edelleen puhelimeen kaivattaisiin Flash-tukea, mahdollisuutta kirjoittaa tekstiviestejä myös vaakatasossa isommalla näppäimistöllä ja kunnollista navigointisoftaa (esim. TomTom).

  20. Joo (vahvistamaton) @ 18.3.2009 21:49

    No tämähän on vielä lisäksi vaporwarea...

    Apple on tullut siihen tilanteeseen että uusia tuotteita tarvitaan kipeästi myös puhelin puolelle muuten on edessä huomattava myynnin aleneminen.

    Uusimmat Mac myyntiluvut Jenkeissä ovat karua katsottavaa vaikka lasku varmaan vähän loivenee pöytäkoneiden lievän päivityksen myötä.
    http://blogs.zdnet.com/hardware/?p=3980&tag=nl.e589

  21. Jussi (vahvistamaton) @ 19.3.2009 00:18

    Tämä on "vaporwarea", jos sellaista termiä nyt voi käyttää tuotteesta, joka on tälläkin hetkellä ladattavissa Applen sivulta. Samalla tavalla Apple toimi julkistaessaan iPhonen pari vuotta sitten ja iPhone 2.0 SDK:n vuosi sitten.

    Tähän väärin ymmärrettyyn seikkaan sitten liitettiin Applen arvioitu myynnin lasku USA:ssa. Sanoisinpa että aika tarkoitushakuista tulkintaa, paniikkia ei todellakaan ole firmalla, jolla ei ole velkaa, on jumalattoman iso kassa ja korkeat katteet. Apple myy muissakin maissa kuin USA:ssa. Ja kun myynti on tehnyt ennätyksiä neljännes toisensa perään jo vuosia on hyvin varaa sen hetkelliseen (firma selviäisi useita vuosia myymättä mitään) hiljenemiseenkin, mutta oikeat luvut saadaan vasta kuukauden päästä, niistä näkee paljon enemmän kuin yksittäisestä myyntiarviosta.

  22. jep (vahvistamaton) @ 19.3.2009 00:46

    apple laatua... http://sektori.com/uutinen/bluetoothin-a...sa-maksaa/8759/

  23. ugge @ 19.3.2009 04:34

    Muuten hankkisin mutta on vähän turhan köykänen verkon painoksi, tarvii vissiin jätesäkillinen ostaa nuita applen romuja että pysyy verkot pohjassa. macbook upposi nätisti :)

    Acer Aspire 6920 Gemstone Blue¤ 4G ram 800Mhz¤ Intel T9300¤ Nvidia Geforce 9500M GS¤

  24. mikko (vahvistamaton) @ 19.3.2009 13:36

    on tuo sillä tavalla vaporwarea että monet luvatut ominaisuudet eivät toimi vielä, ja monet muut toimivat vaillinaisesti. apple on aikaisemminkin luvannut kaikennäköistä seuraavaan versioon, mutta jättänyt sitten ihan hiljaa ominaisuudet toteuttamatta.

    julkaisuun on kolmisen kuukautta aikaa, joten kiire tulee, eikä olisi oikeastaan ollenkaan yllättävää jos jokin ominaisuus olisikin sitten vasta 3.1 versiossa. tai jäisi tulematta kokonaan. niin kauan kuin kyse ei ole täysin toimivasta julkaisuversiosta niin kyse on vaporwaresta.

    annettu linkki oli oikein mielenkiintoinen. itse olen ihmetellyt että applen myynti kesti laman noinkin pitkään. se että applella on kassaa eikä se mene konkkaan vaikka myynti romahtaisikin on täysin epärelevanttia. applen tuotteet ovat nykyiseen taloustilanteeseen epäkurantteja.

    iphonen myyntihän näyttää myös tyssänneen ainakin usassa joulun jälkeen totaalisesti. näillä pikkuparannuksilla sitä tuskin elvytetään suuremmin.

  25. Jonathan (vahvistamaton) @ 19.3.2009 13:49

    Julkaisuun on 3-6 kuukautta aikaa, julkaisupäivää ei kerrottu. Varmasti jotain voi puuttua ja moni asia vielä muuttua, mutta kokonaisuus ei kyllä ole vaporwarea kun olen sen nähnyt ihan ajossa iPhonella. En käyttäisi kyseistä sanaa myöskään Nokian kännykkäjulkaisuista vaikka nekin tehdään huomattavasti ennen markkinoille tuloa.

    Applen myyntiä arvoin kun olen nähnyt oikeat luvut, eli seuraavan osavuosikatsauksen jälkeen, ihan turha alkaa arvuuttelemaan tässä vaiheessa. Maailman tilanteesta arvellen näyttäisi siltä että myynti laskee, mutta se ei ole terveelle firmalle mikään ongelma ja muitakin markkinoita on kuin USA.

    Tuo Bluetooth-linkki oli kyllä hauska, näemmä teki Apple mitä tahansa, voi joku nähdä sen valituksen arvoiseksi.. Käsittämätöntä.

  26. mikko (vahvistamaton) @ 19.3.2009 14:39

    nokia tuo kännykkänsä markkinoille niillä piirteillä joita se julkaistessaan esitteli. tämä on eroaa jenkkitavasta jossa piirteet ovat hyvinkin suuntaa-antavia, koskien myös appleä. sen takia näistä puhuttaessa on ihan perusteltua käyttää eri termejä.

    jos nyt vaivaudut niitä lukuja katsastamaan niin pc puolella näkyy itse asiassa kasvua, vain applen käyrä sojottaa ikävästi maata kohden. siis nimenomaan applen ongelmasta on nyt kyse usan markkinoilla ja erityisesti halvempien mallien puutteesta, jotka tässä tilanteessa näyttävät vetävän. ei se ole sellainen ongelma jota kassalla korvataan.

    apple ei vain ole onnistunut mallistonsa suunnittelussa. muut ovat. as simple as that.

    ja applehän ei muistaakseni julkaise lukuja alueittain, joten noi linkin takana löytyvät on ne millä mennään.

  27. Jonathan (vahvistamaton) @ 19.3.2009 15:45

    Nokia voi tuoda kännykkänsä markkinoille niillä piirteillä, joita esitteli tai voi olla tuomatta. Ei se nyt mikään kiveen hakattu totuus ole, varsinkaan softan osalta, josta tässä oli kyse.

    Katsoin lukuja jo aiemmin, tiedän suunnilleen miten NPD:n luvut kerätään ja mitä epävarmuustekijöitä niihin ja kaikkiin vastaaviin, liittyy. Tiedän myös mitä Apple myi vuosi sitten, silläkin on vaikutusta vuosi-vuosi vertailussa. Kannattaa vielä muistaa että Apple myy kannettavia lähes kolminkertaisesti verrattuna pöytäkoneisiin, ja kuten hyvin luvuista näkyi ei niissä notkahdus ollut mitenkään dramaattinen (ottaen huomioon kappaleen alun).

    Onko Apple onnistunut vai ei näkyy vasta pidemmällä aikavälillä, se että myynti hidastuu hetkellisesti ei sitä vielä todista. Ja aina pitää muistaa että tärkeintä ei ole myynnin määrä vaan se että toiminta on voitollista pitkällä aikavälillä, katteista ja/tai laadusta tinkiminen on riskialtis keino myynnin kasvattamiseen. Apple julkaisee myyntitietoja alueittain, mutta kieltämättä tiedon granulaarisuus ei ole paras mahdollinen.

    Mutta totta, Applen myyntiin USA:n taloustilanne varmasti vaikuttaa eri tavalla kuin keskimääräisen tietokonevalmistajan, se kun on positioinut itsensä eri paikkaan, tarkoituksella. Muutaman hitaamman neljänneksen (jo edellinen neljännes oli desktopeissa laskeva, oletettavasti tämäkin) takia ei kannata ylireagoida ja vetää koko strategiaa uusiksi, varsinkaan lähteä suoraan kilpailuun huonokatteisille segmenteille, jota nämä blogaajat lähes aina tuntuvat ehdottavan. Varmasti *jos* tilanne pitkittyy tulee Applekin hienosäätämään mallistoaansa.

  28. Phiidöör (vahvistamaton) @ 25.3.2009 23:37

    @Joo

    Vaporware on aika turha ja perustelematon väittämä...
    Toisaalta kyynikko sanoisi, että kaikki julkaistut, mutta ei vielä saatavilla olevat, on vaporwarea...

  29. Jonathan (vahvistamaton) @ 23.4.2009 00:51

    @Mikko @Joo

    Mitenkäs nyt suu pannaan? Apple teki historiansa parhaan neljännestuloksen (sekä liikevaihdon että voiton suhteen) jos jätetään parit jouluneljännekset laskuista.

    Tietokoneiden määrällinen myynnin muutos oli maailmanlaajuisesti -3% edelliseen vuoteen verrattuna (ehkä jopa parempi kuin markkinan keskiarvo, luvut eivät vielä ole lopulliset), Amerikoissa -8% (kannattaa huomata että Retail segmentti, eli Apple Storet, on pääosin USA:ssa, jonka lasku oli vain -4%). Jotain ihan muuta kuin 17%, jota ennusteltiin tai "kymmeniä prosentteja", joista vedettiin otsikot. Ja rahaa tuli sisään USA:ssakin enemmän kuin vuosi sitten, osin kiitos kiitos että Apple myy muutakin kuin tietokoneita. Konkurssi- ja paniikkipuheet voidaan ehkä unohtaa ainakin pariksi viikoksi? :)

    iPhonen myyntikään ei näemmä ole "tyssännyt USA:ssa totaalisesti" joulun jälkeen, AT&T ilmoitti aktivoineensa jouluneljänneksellä 1.9 miljoonaa iPhonea, maaliskuun neljänneksellä 1.6 miljoonaa. Maailmanlaajuisesti niitä toimitettiin noin 3.8 miljoonaa, eli arviolta 10.5% koko älypuhelinmarkkinasta (puhelimissa laskettuna, rahassa tietenkin paljon enemmän). Tuo määrä on reilut miljoona enemmän kuin Nokian 5800:aa, joka oli ensimmäisellä täydellä neljänneksellään, joka usein on se paras neljännes (jos vaan tuotantokapasiteetti riittää).

Kommentoi uutista

Mikäli sinulla ei ole vielä AfterDawn-käyttäjätunnusta, syötä allaolevaan kaavakkeeseen toivomasi käyttäjätunnus sekä sähköpostiosoitteesi. Lähetämme sinulle jälkikäteen aktivointilinkin antamaasi sähköpostiosoitteeseen.

Mikäli sinulla on jo ennestään AfterDawn-käyttäjätunnus, kirjaudu sisään seuraavan välilehden kautta.

Kirjaudu sisään käyttäen AfterDawn -käyttäjätunnustasi tai sähköpostiosoitettasi.
Ohjeet
Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Uusimmat viestit keskustelualueillamme

Hintavertailun suosituimmat

Samsung Galaxy Xcover 2 Samsung Galaxy Xcover 2
alkaen 269 €
vertaa hintoja >>
Nokia Lumia 800 Nokia Lumia 800
alkaen 249 €
vertaa hintoja >>
Nokia Lumia 900 Nokia Lumia 900
alkaen 319 €
vertaa hintoja >>
Nokia Lumia 620 Nokia Lumia 620
alkaen 236 €
vertaa hintoja >>
Nokia Lumia 820 Nokia Lumia 820
alkaen 345 €
vertaa hintoja >>
Samsung Galaxy S III Samsung Galaxy S III
alkaen 399 €
vertaa hintoja >>
Nokia Lumia 720 Nokia Lumia 720
Ei vielä hintoja
Samsung S5230 Samsung S5230
alkaen 79 €
vertaa hintoja >>
HTC Wildfire S HTC Wildfire S
alkaen 150 €
vertaa hintoja >>
Nokia Lumia 920 Nokia Lumia 920
alkaen 495 €
vertaa hintoja >>

Lisää puhelimia Edukas.fi:ssä >>

Evil tracking pixel[tm] - It'll steal your money and wife.

Uusimmat testit

Arvostelussa Google Nexus 4: vaniljaa Android-faneille Arvostelussa Google Nexus 4: vaniljaa Android-faneille
Onko älypuhelimen oltava kallis, jotta se olisi hyvä? Arvostelussa Lumia 620 Onko älypuhelimen oltava kallis, jotta se olisi hyvä? Arvostelussa Lumia 620
Testi: Asuksen Padfone 2:ssa on tabletin ja puhelimen parhaat puolet Testi: Asuksen Padfone 2:ssa on tabletin ja puhelimen parhaat puolet
Testissä Sony Xperia V: Vedenkestävä 4G-puhelin Testissä Sony Xperia V: Vedenkestävä 4G-puhelin
Arvostelussa HTC:n lippulaiva Windows Phone 8X Arvostelussa HTC:n lippulaiva Windows Phone 8X

Käyttäjämme arvioivat

Nokia Lumia 800

Nokia Lumia 800

dRD "Jahas, pientä pika-arvostelua 3pv intensiivisen testikäytön jälkeen, johon kuului mm. tolkuton aika lentokentällä istuskelua, joten aikaa testaukseen oli ihan mukavasti :-) Pohjatietona sen verran, että nykyinen puhelin on muinainen N97, mutta luonnollisesti parin viime vuoden aikana on ..." Lue koko arvio

Tuoreimmat uutiset

Kommentti: Jolla tarvitsee pikaisesti tuulta purjeisiin, jos mielii onnistua Kommentti: Jolla tarvitsee pikaisesti tuulta purjeisiin, jos mielii onnistua (23.5.2013 15:50)
Jolla esitteli yhtiön ensimmäisen puhelimen maanantaina ja julkaisutilaisuuden jälkeisessä juhlassa näkyi, miten yhtiön työntekijät olivat ylpeitä aikaansaannoksestaan. Ylpeyteen onkin aihetta. ....
 
WSJ: HTC One myynyt jo viisi miljoonaa kappaletta WSJ: HTC One myynyt jo viisi miljoonaa kappaletta (23.5.2013 15:06)
Taiwanilaisen HTC:n ongelmat eivät tunnu loppuvan millään ilveellä, sillä laskeneen puhelinmyynnin lisäksi yhtiön johtajat ovat alkaneet etsiä uusia haasteita. Pimeässä hapuilevalla yhtiöllä ....
Kommentteja (6)
HTC:lla pakka sekaisin, pomot jättävät talon joukolla HTC:lla pakka sekaisin, pomot jättävät talon joukolla (23.5.2013 12:28)
HTC on lyhyen ajan sisällä menettänyt useita tärkeitä johtajia erityisesti Yhdysvaltain toiminnoistaan mutta myös kotimarkkinoillaan Aasiassa. Parin kuukauden aikaan yhtiöstä on lähtenyt jo ....
Kommentteja (1)
Huhu: Windows Phonen ilmoituskeskus tulossa Huhu: Windows Phonen ilmoituskeskus tulossa (22.5.2013 16:37)
Ilmoituskeskuksen puuttumista on pidetty yhtenä Windows Phonen pahoista puutteista. Sellaisen on kuitenkin huhuttu tulevan Windows Phone 8:aan päivityksen myötä, sillä Microsoft on vihjaillut ....
Kommentteja (12)
DNA järjestää Jolla-aiheisen Hangout-keskustelun tänään DNA järjestää Jolla-aiheisen Hangout-keskustelun tänään (22.5.2013 12:38)
DNA järjestää tänään 22. toukokuuta kello 18.00 Jolla-aiheisen Hangout-keskustelun, jota voi seurata ja kommentoida kuka tahansa DNA:n Google+-sivun kautta. DNA Jaakko Roppola ja Chief Engineer ....
 
Puhelinvertailun uutiset RSS-virtana Lisää Puhelinvertailun otsikot iGoogle -etusivullesi!

Viimeisimmät uutiskommentit

Suosituimmat puhelimet

Nokia Lumia 820 Nokia Lumia 820
HTC Wildfire S HTC Wildfire S
Nokia Lumia 800 Nokia Lumia 800
Nokia Lumia 620 Nokia Lumia 620
Samsung Galaxy Xcover 2 Samsung Galaxy Xcover 2
Samsung Galaxy S III Samsung Galaxy S III
Nokia Lumia 720 Nokia Lumia 720
Samsung S5230 Samsung S5230
Nokia Lumia 920 Nokia Lumia 920
Apple iPhone (8GB) Apple iPhone (8GB)

Linkkejä

Uutisarkisto

Tilaa AfterDawnin viikoittainen uutiskirje.