Googlen puhelimesta tihkuu lisätietoa - pysyy yhä mysteerinä

Kirjoittaja Markus Lehtiniitty @ 14.12.2009 19:29 Kommentteja (6)
Googlen puhelimesta tihkuu lisätietoa - pysyy yhä mysteerinä Googlen oma puhelin, joka tunnetaan myös Nexus One -nimellä, on ollut ehdottomasti viimeisten päivien suurin uutinen mobiilirintamalla useiden ristiriitaistenkin lähteiden, spekulaatioiden ja keskustelujen voimalla. Eilen kerroimme kattavasti yhteen kasattuna oikeastaan kaikki tuolloin saatavilla olleet tiedot tästä uudesta puhelimesta, mutta sen jälkeen tilanne on kehittynyt vauhdikkaasti uusien paljastusten myötä. Tämä artikkeli jatkaa siitä, mihin eilen jäätiin, joten kyseisen aiemman artikkelin lukeminen on suositeltavaa.

Uusia kuvia

Engadget-blogi on tuonut esiin uusia, hyvälaatuisia kuvia Googlen puhelimesta tai Nexus Onesta, miten sitä kukin haluakaan kutsua. Uusissakaan kuvissa laitteessa ei ole lainkaan näkyvissä laitteen valmistajan, HTC:n, logoa.

Uusien kuvien yhteydessä Engadget mainitsee myös, että puhelimen pakkauksesta löytyy google.com/phone/support-osoite, mikä vahvistaisi huhuja Googlen oman puhelimen markkinoilletulosta - sekä myyntinimen olevan mahdollisesti yksinkertaisesti Google Phone.

Android 2.1

Myös Android 2.1:stä, joka uuden puhelimen sisältä löytyy, on tässä yhteydessä saatu hieman tuoretta tietoa. Android 2.1:n uudistuksiin kuuluvat muun muassa 3D-elementit sovellusvalikossa, useampia työpöytiä/kotinäyttöjä sekä uusi ruudukkokuvake näytön alalaidassa, jota painamalla saa esiin korttimaisen selausnäkymän aloitusnäytöistä.

HTC:n Nexus One käynyt FCC:n testeissä

NEXUSONE-nimellä varustettu laite on käväissyt Yhdysvaltain telehallintovirasto FCC:n testattavana, ja FCC on julkaissut siitä asianmukaiset testiraportit. PB99100-mallinumerolla varustetun laitteen valmistaja on HTC. Lisäksi raportit vahvistavat tiedot microSD-muistikorttipaikasta, WLAN:in osalta 802.11b/g-tuista sekä Bluetooth 2.1 + EDR -yhteydestä. Lisäksi FCC:n mukaan Nexus One tukisi neljää GSM-taajuutta (850/900/1800/1900 MHz) sekä kolmea 3G-taajuutta (WCDMA 900/1700/2100 MHz) sekä GPRS-, EDGE- ja HSPA-datayhteyksiä. Asiasta on kertonut muun muassa Engadget-blogi.

Euroopan markkinoiden kannalta Nexus Onen verkkotuki vaikuttaisi siis lupaalvalta, mutta Yhdysvalloissa AT&T:n 3G-verkkoon se ei näillä taajuuksilla sovi.

Kaksi suurta kysymystä: hinta ja Android-kumppaneiden suhtautuminen

Googlen oma puhelin on toistaiseksi nostattanut esiin kaikkein voimakkaimmin kaksi erittäin merkittävää kysymystä, joista toinen liittyy laitteen hintaan ja toinen Googlen Android-laitevalmistajakumppaneiden suhtautumiseen asiaan. Näistä on analyytikkokommenttien kera kertonut muun muassa Silicon Alley Insider -sivusto.

Ainakin toistaiseksi saatavilla olevien tietojen mukaan Googlen Nexus Onea tullaan myymään operaattorilukitsemattomana, ja suoraan kuluttajille ilman esimerkiksi operaattorien subventioita. Laitteen hinta liikkunee siis dollareissa Yhdysvalloissa jossain 400-600 dollarissa, mikä monille amerikkalaisille tuntuu korkealta hinnalta, sillä he ovat tottuneet maksimissaan 200 dollarin hintoihin puhelinta ostaessaan operaattorikytkyjen ansiosta. Tietojen mukaan T-Mobile saattaisi myydä puhelinta, mutta siis lukitsemattomana ja subventoimattomana.

Toinen mielenkiintoinen aspekti Google-puhelimesta on valmistajakumppanien reaktio. Jo nyt Googlen tulevalla puhelimella lienee ainakin teknologiapiireissä ollut oma negativiinen vaikutuksensa kiinnostuksessa kaikkiin tämänhetkisiin Android-puhelimiin, vaikka puhelin on tulossa markkinoille aikaisintaan vasta tammikuussa. Google kilpailee siis suoraan kumppaniensa kanssa, mikä ei varmasti kuulosta ainakaan kumppanien mielestä reilulta tai "oikealta".

On myös liikkunut arvioita, että todellisuudessa Google-puhelin ei olisikaan totta, eikä Google sitä olisi kuluttajamarkkinoille tuomassa. Mutta jos näin olisi, niin miksei Google kertoisi sitä? Toisaalta voi myös kysyä, että mitä järkeä Googlella olisi tuoda omaa puhelinta markkinoille ja näin loukata Android-kumppaneita? Suuria kysymyksiä, ainakin toistaiseksi vielä ilman varmoja vastauksia.

Yleensä oikeassa olevan, Mobile-review-sivuston päätoimittajan, Eldar Murtazinin, mukaan koko draama Googlen oman puhelimen ympärillä on vain kilpailijan tekemää häirintää, jonka tarkoituksena on hämätä Googlen Android-kumppaneita. Lisäksi Murtazin arvioi kaiken takana olevan Apple, joka pyrkisi häiritsemään Motorolan tulevien Android-puhelinten menestystä.

Maininta Symbian Foundationin virallisessa blogissa

Uutinen Googlen omasta puhelimesta on mainittu myös muun muassa Nokian älypuhelimista löytyvää Symbian-käyttöjärjestelmää kehittävän Symbian Foundationin virallisessa blogissa varsin kärkkään otsikon alla. Symbianin blogi kysyy merkintänsä otsikossa varsin ilkeästi "Puhelin, joka upottaa Androidin?". Varsin erikoista ja mielenkiintoista.

Nexus One vs. HTC Dragon/Passion/Bravo

Lopuksi on vielä pakko todeta, että Google-puhelin on nostattanut melkoisen myrskyn siihen nähden, että kyseessä on ainakin toistaiseksi saatavilla olevien tietojen mukaan täysin yhteneväinen laite aiemmin huhuttujen HTC Dragonin ja sen amerikkalaisen HTC Passion -version kanssa. Lisäksi ominaisuuksiltaan Google-puhelin vastaisi tuoreimman HTC-vuodon Bravo-mallia käytännössä yksi yhteen.

Lisää uutisotsikoita

6 kommenttia »

  1. Ari (vahvistamaton) @ 14.12.2009 21:09

    Toivottavasti tämä Google puhelin on vain Applen liikkeelle laskema ilkeä huhu. Google ei ole koskaan valmistanut mitään rautatuotetta myyntiin asti.

  2. keke (vahvistamaton) @ 14.12.2009 21:25

    @1: Sama koski Microsoftia *Lisää tähän oikea luku* vuotta sitten.

    Jotenkin omasta mielestäni varsin outo tuo huhuttu asetelma. Miksi Google rupeaisi bulkkivalmistajaksi? Kaikkihan on nähnyt miten esim. HP:lla, Compaqlla, yms on käynyt tietokoneidensa kanssa. Uponneet siihen samaan massaan.

  3. keke (vahvistamaton) @ 14.12.2009 21:25

    Eniten ihmetyttää ettei tuotteella edes ole omaleimaista designiä.

  4. iKnow (vahvistamaton) @ 14.12.2009 22:57

    @3
    Toden totta. Tuohon puhelimeen voi lyödä lähes kenen tahansa logon. Acer, Dell, Hp tai joku muu täysin mauton, hajuton merkki.

  5. yi (vahvistamaton) @ 14.12.2009 23:41

    Mitäs jos se oliskin Chrome OS phuelin??
    sit vois mielenkiinto kääntyä-
    *arvuutelaan ootelaan
    *katotaan mitä käy!

  6. LaruX (vahvistamaton) @ 15.12.2009 07:41

    @1: Kylläpäs on. Ihan ehtaa rautaa PK-yrityksille: Google Search Appliance (www.google.com/intl/fi/enterprise/pdf/datasheet.pdf)

Kommentoi uutista

Jos sinulla ei vielä ole AfterDawn.com-käyttäjätunnusta, voit syöttää alle uuden käyttäjänimen ja sähköpostiosoitteesi. Osoitteeseesi lähetetään erikseen aktivointilinkki.

Mikäli sinulla on jo käyttäjätunnus AfterDawn.com-sivustoille, kirjaudu sisään viereiseltä välilehdeltä.

Kirjaudu sisään käyttämällä AfterDawn.com-käyttäjätunnusta tai sähköpostiosoitettasi.
Ohjeet
Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Uusimmat viestit keskustelualueillamme

Hintavertailun suosituimmat

Nokia Lumia 800 Nokia Lumia 800
alkaen 399 €
vertaa hintoja >>
Nokia Lumia 710 Nokia Lumia 710
alkaen 249 €
vertaa hintoja >>
Nokia Lumia 610 Nokia Lumia 610
alkaen 188 €
vertaa hintoja >>
Samsung Galaxy S II Samsung Galaxy S II
alkaen 445 €
vertaa hintoja >>
Nokia 500 Nokia 500
alkaen 119 €
vertaa hintoja >>
Samsung Galaxy xcover Samsung Galaxy xcover
Ei vielä hintoja
Nokia 701 Nokia 701
alkaen 199 €
vertaa hintoja >>
Nokia Lumia 900 Nokia Lumia 900
alkaen 539 €
vertaa hintoja >>
Apple iPhone 4S (16 GB) Apple iPhone 4S (16 GB)
alkaen 619 €
vertaa hintoja >>
Samsung Galaxy Note Samsung Galaxy Note
alkaen 533 €
vertaa hintoja >>

Lisää puhelimia Edukas.fi:ssä >>

Evil tracking pixel[tm] - It'll steal your money and wife.

Uusimmat testit

Arvostelussa HTC One S: HTC:n uusi tuleminen Arvostelussa HTC One S: HTC:n uusi tuleminen
Testissä Lumia 710: Lumioiden keskihintainen vaihtoehto Testissä Lumia 710: Lumioiden keskihintainen vaihtoehto
Arvostelussa Nokia Lumia 800 - uusi aluevaltaus Arvostelussa Nokia Lumia 800 - uusi aluevaltaus
Testissä Galaxy Nexus: Androidia parhaimmillaan Testissä Galaxy Nexus: Androidia parhaimmillaan
Testissä Samsung Galaxy Note: parasta kahdella kädellä käytettynä Testissä Samsung Galaxy Note: parasta kahdella kädellä käytettynä

Tuoreimmat uutiset

Videolla: Näin Nokian rajoja rikkova kamerateknologia keksittiin Videolla: Näin Nokian rajoja rikkova kamerateknologia keksittiin (21.5.2012 18:30)
Nokia osoitti tämän vuoden helmikuussa Barcelonan MWC-messuilla, että vaikkei yhtiön puhelimet menesty myynnillisesti yhtä hyvin kuin aiemmin, niin teknologista osaamista yhtiöstä löytyy edelleen ....
Kommentteja (5)
Nokia myi New Yorkin päämajansa Nokia myi New Yorkin päämajansa (21.5.2012 14:00)
Luottoluokitusten laskuista ja "kassakriisistä" kärsivä Nokia on myynyt New Yorkin päämajansa bioteknologiayhtiö Histogeneticsille. Nokia käytti aikoinaan päämajan kunnostukseen 30 miljoonaa ....
Kommentteja (7)
Operaattori esitteli kaksipuolista ja läpinäkyvää kosketusnäyttöä puhelimessa Operaattori esitteli kaksipuolista ja läpinäkyvää kosketusnäyttöä puhelimessa (21.5.2012 13:29)
Japani on tullut maailmalla tunnetuksi maana, jossa perinteisiä kaavoja rikotaan herkemmin ja teknologisen kehityksen uudet tuulet näkyvät katukuvassa erittäin nopeasti. Ei siis ihme, että edelläkävijän ....
Kommentteja (1)
Googlen Motorola-kauppa sai siunauksen Kiinan viranomaisilta Googlen Motorola-kauppa sai siunauksen Kiinan viranomaisilta (20.5.2012 14:44)
Kiinan kilpailuviranomaiset ovat viimein antaneet hyväksyntänsä Googlen Motorola-kaupalle. EU:n ja Yhdysvaltain viranomaiset näyttivät sopimukselle vihreää valoa jo tämän vuoden helmikuussa, ....
 
Microsoft: Windows Phone jo ohittanut iPhonen Kiinassa Microsoft: Windows Phone jo ohittanut iPhonen Kiinassa (19.5.2012 14:03)
Microsoftin omien laskelmien mukaan yhtiön Windows Phone -alusta on Kiinan markkinoilla jo suositumpi kuin Applen iPhone eri versioineen. Vaikka Windows Phone -julkaistiin Kiinassa vasta muutama ....
Kommentteja (19)
Puhelinvertailun uutiset RSS-virtana Lisää Puhelinvertailun otsikot iGoogle -etusivullesi!

Viimeisimmät uutiskommentit

Suosituimmat puhelimet

Nokia Lumia 800 Nokia Lumia 800
Nokia Lumia 710 Nokia Lumia 710
Nokia Lumia 610 Nokia Lumia 610
Samsung Galaxy S II Samsung Galaxy S II
Nokia 500 Nokia 500
Samsung Galaxy xcover Samsung Galaxy xcover
Nokia 701 Nokia 701
Nokia Lumia 900 Nokia Lumia 900
Apple iPhone 4S (16 GB) Apple iPhone 4S (16 GB)
Samsung Galaxy Note Samsung Galaxy Note

Linkkejä

Uutisarkisto

Tilaa AfterDawnin viikoittainen uutiskirje.