Nokian viihdejärjestelmää esiteltiin Geneven autonäyttelyssä

Kirjoittaja Matti Vähäkainu @ 4.3.2010 15:16 Kommentteja (22)
Nokian viihdejärjestelmää esiteltiin Geneven autonäyttelyssä Nokia julkisti eilen yhteistyön autojen viihdejärjestelmiä valmistavan Alpinen kanssa. Yhteistyön tavoitteena on yhdistää älypuhelinten toiminnallisuuksia autoihin integroituihin viihdejärjestelmiin. Nyt yhteistyökuviot ovat laajentuneet kattamaan myös Fiatin, Harman Beckerin ja Valmetin.

Engadget-sivusto julkaisi kuvia Geneven autonäyttelyssä esitellystä Valmetin konseptista, jossa Nokia N97 -älypuhelin toimii yhteistyössä auton integroidun näytön ja muun viihdejärjestelmän kanssa. Näytöllä voidaan hyödyntää esimerkiksi puhelimesta löytyvää navigointisovellusta tai nettiselainta, ja auton kauitinjärjestelmä voi toistaa musiikkia puhelimesta.

Kyseessä on Nokian mukaan vain yhden valmistajan näkemys puhelinintergoinnista, joten eri valmistajilta tullaan näkemään varmasti erilaisia ratkaisuja.

Terminal Mode -teknologiaa voidaan käyttää joko USB- tai Bluetooth-yhteydellä, eikä se rajoitu ainoastaan Nokian älypuhelimiin.




Lisää uutisotsikoita

22 kommenttia »

  1. Mokia N97 (vahvistamaton) @ 4.3.2010 17:37

    Nokia N97 on näköjään mennyt todella huonosti kaupaksi,kun...Nokia N97-älypuhelin toimii yhteistyössä auton integroidun näytön ja muun viihdejärjestelmän kanssa.
    No,yritys se tämäkin että kyseinen malli menisi paremmin kaupaksi.
    =(

  2. sidni @ 4.3.2010 17:53

    Tainnut jollain mennä puhelimet ja palvelut sekaisin. Eihän tuo ole millään tavalla uutinen N97:sta, vaan palvelusta millä saadaan integroitua puhelin autoon. Tietysti valitettavaa, että nokian "lippulaivamalli" jota käytetään markkinoinnissa, on niinkin onneton vehje kuin N97 on.

  3. pepep @ 4.3.2010 17:55

    kyllä valkoinen N97 sopii erittäin hyvin tämän auton sisustukseen.

    Nokialta uusi aluevaltaus... toivotaan onnea!

    t. osakkeenomistaja

  4. TheAlexi @ 4.3.2010 18:53

    nokia 5800 xpress music on paras

  5. kikuu (vahvistamaton) @ 4.3.2010 19:31

    Kylläpä on ruma :DD

  6. bacard @ 4.3.2010 20:13

    kikuu tarkoititko tuota Valmetin konseptiautoa?

    Minun mielestäni erittäin hyvä uutinen Nokialta ja Nokialle. Tällä viikolla erittäin paljon positiivista Nokialle. Iso laiva on lähteny kääntymään ja alkaa olla iskussa.

  7. kawasaki7 @ 4.3.2010 20:27

    Mielestäni maailan turhin idea tuo, että integroidaan tuollattis. Bluetooth tai muu vastaava ja kännykkä olisi taskussa olisi paljon parempi. Enkä nää tuossa mitään ihmeellistä. Mutta kuten uutisessa sanotaan, on tuo vaan tuon valmistajan idea.

  8. jartar @ 4.3.2010 23:14

    @7

    Suosittelen lukemaan sen uutisen ennen kommentointia.

    Ensinnäkin tuolla lukee että teknologiaa voi käyttää bluetoothilla.
    Toisekseen pelkkä bluetooth olisi huono ratkaisu sillä se vetäisisi kännyn akun nopeasti tyhjäksi.

    Tälläiselle tekniikalle on todellakin tarvetta siinä vaiheessa kun integroidut näytöt yleistyvät autoissa. Nokia on nyt hyvin mukana kehityksessä...

  9. user (vahvistamaton) @ 4.3.2010 23:53

    >Toisekseen pelkkä bluetooth olisi huono ratkaisu sillä se vetäisisi
    >kännyn akun nopeasti tyhjäksi.

    Kaikki eivät aja täydenpäivän mittaisia ajosessiota ja silloin kun ajetaan esim. Turusta ouluun voi sen sen luurin laittaa laturiin muutenkin.

  10. keke (vahvistamaton) @ 5.3.2010 00:19

    @9: Mietitkö viestisi nyt ihan tarkkaan?:D Onko sinulle suurikin merkitys onko missä kännykän röörissä se piuha on kiinni? Mielummin itse otan sekä latauksen, että usb-yhteyden kun latauksen ja bluetoothyhteyden.

    Siinä olit oikeassa, että kaikki eivät usb-yhteyttä tarvitse, jos matka on lyhyt. Silloin kännykän voikin pitää taskussa ja pitää yhteyden autoon bluetoothilla.

    ASIAAN:

    Mielestäni olisi ihan hauska idea jos auto ei tarvitsisi avainta ollenaan, vaan etälukituksen avaamisen ja käynnistyksen voisi tehdä bluetoothilla helposti nappia painamalla.

    Myös auton välittämä tieto kännykkään esim. sisälämpötilasta ja moottorilämpötilasta aamulla herätessä olisi tosi hyvä, samoin mahdollisuus lohkolämmittimen kytkemiseen etänä.

  11. tomuaivo @ 5.3.2010 02:13

    Ungh,on ruma sisäsisustus.Mikä lie patterimobiili.

    Kunhan ei tarvitsisi ostaa uutta auto,kun vaihdat puhe-elintä.

  12. user (vahvistamaton) @ 5.3.2010 08:33

    >@10: Mietitkö viestisi nyt ihan tarkkaan?:D Onko sinulle suurikin
    >merkitys onko missä kännykän röörissä se piuha on kiinni? Mielummin
    >itse otan sekä latauksen, että usb-yhteyden kun latauksen ja
    >bluetoothyhteyden.

    Mietin, enkä kieltänyt etteiko lataus voisi tapahtua systeemin johdosta, jos latausta tarvitsee.

    Mainitsin etten tarkoittanut "ammatti" kuskeista jotka ajavat työpäivän mittaisia vetoja, vaan ihan tavikais jotka päivässä siellä autossa ovat sen 0.5-4 tuntia, ja luurit yöt laturissa. jolloin laturiin kytkeminen enemmänkin tahtoasia kuin pakottava tarve (no malli kohtaisia eroja). ja nimenomaan se langattomuus tekisi systeemistä käytettävän, standartin ja pitkäikäisen.

    Only piuhaversio olisi surkein käytettävyydeltään, yhdenkäden plug and palay teline sidettävä, mutta kovasti mallikohtainen ja vaatisi sen asentamista ja päivittämistä. koittakaa muistaa että sen puhelimen nimenomaan ei tarvitse olla näkyvissä/kosketeltavissa, ei yleensä tarvitse edes ladata. Jos langaton puoli on kunnossa.

    Hyvän langattoman ratkaisun rinnalle piuha kyllä sopii.

  13. OJ_Ghost @ 5.3.2010 10:01

    @12 (sekä 7)
    Ymmärsitkö vieläkään uutista kokonaisuutena? Nimenomaan USB ja BT ovat molemmat mukana ja vaihtoehtoisia! Eli ei tarvi piuhaa jos ei halua. On se vaikeeta.

    Nokialta erittäin hyviä vetoja ja viisaita liikkeitä avoimuuden suuntaan. Tämänkaltainen järjestelmä ei yleisty, jos yleensä ottaa tuulta alleen, ilman avoimuutta. Eli kun se toimii mahdollisesti kaiken merkkisillä älypuhelimilla niin toivoa on. Ja tämäkin on hyvä Nokialle, Nokiahan luultavasti tämän liittymän tekee tai lisensoi.

  14. OJ_Ghost @ 5.3.2010 10:02

    @10
    Erittäin hyviä ideoita. Mikä sitten mahtaa olla BT:n kantama. Auto on monilla kuitenkin sielä kerros- tai rivitalon parkkipaikalla kymmenien metrien päässä. Toki tämä on sitten vain tekninen ongelma...

  15. Poppius @ 5.3.2010 10:03

    Meinaatte siis, että puhelimen UI siirtyy auton näytölle Bluetoothin välityksellä... =)

  16. Rapis @ 5.3.2010 10:28

    Perus suomalaista juttua, että joku tuo jonku palvelun niin siittä sitten kuorossa vikistään.

    Tämä on just semmosta mitä ois kaivannu jo aikaa sitten. Nytkin, kun käytän puhelin+auton näyttöö navina ja musiikin toisteluun samalla. Mikään ei ärsytä niin paljon, kun aina puhelimesta näpyttää kaikki, kun saman vois tehdä auton kosketusnäytöltä.

    Ps. Tainnu olla pojilla kiire tekasta auton sisustaa, kun on tuommosia koloja jääny. Ei oikkeen hiomakäsi ole kulkenu =)

  17. Samsung on nyt IN!. (vahvistamaton) @ 5.3.2010 11:23

    tosta huolimatta Nokialta ei ole tulossa mitään uutta,mikä lisäisi Nokia puhelimien myyntiä!!. =(
    Samsung on nyt se matkapuhelinvalmistaja,joka uhkaa erittäin vakavasti maailman suurimman matkapuhelinvalmistajan ykköstilaa!. =/

  18. user (vahvistamaton) @ 5.3.2010 11:51

    >13@
    >Ymmärsitkö vieläkään uutista kokonaisuutena? Nimenomaan USB ja BT
    >ovat molemmat mukana ja vaihtoehtoisia! Eli ei tarvi piuhaa jos ei
    >halua. On se vaikeeta.

    Tadaa kai se nyt tajuttiin, ei kukaan kaapelia ole ollut positamassa, mutta BT jo poisteltiin huonona , yritin kuvaila miksi langattomuus on tärkeä.

    15@
    >Meinaatte siis, että puhelimen UI siirtyy auton näytölle
    >Bluetoothin välityksellä... =)

    kosketusnäytöllä toteutettu UI ei sido speksejä läheskään niin paljon kuin näppis ui, näppis ui;ssa pitää sopia mitä nappeja ja miten. Käytettävyyden kannalta, varsinkin autossa, olisi napiat/ohjaimet parempi vaihtoehto. Toivottavasti homma speksataan niin että fyysisien napien lisänä kosketusnäyttö.

    BTn ylihän nuo menee ihan nyky standarteilla.

  19. jartar @ 5.3.2010 12:03

    @18

    Kirjoitin kyllä että PELKKÄ bluetooth. Bluetooth on tottakai hyvä ratkaisu mutta ei kaikkeen. Langallisuus ja bluetooth yhdessä on paras ratkaisu kaikenlaiseen käyttöön...

  20. kikuunen (vahvistamaton) @ 5.3.2010 15:09

    Joo just sitä tarkotin! :D

  21. Nks123 @ 5.3.2010 16:18

    @18: Bluetooth 3.0 standardissa ohjausdata kulkee bt:n välityksellä ja itse data wlanissa. Tällä tuo langaton yhteys auton järjestelmiin on erittäin helppo toteuttaa. Itsellä ei kuitenkaan riitä tieto, että missä laajuudessa tuo onnistuu nykyisellä bt 2.x:llä.

  22. Joo (vahvistamaton) @ 5.3.2010 20:39

    Uuden Bluetooth 4.0 Low Energy version kantama näyttääpi olevan max. 200m.

    Ensimmäisiin laitteisiin vuoden lopussa...

    http://www.bluetooth.com/English/Technology/Pages/Basics.aspx

    Tämä on hyvin kiinnostava hanke. Tieto kulkee molempiin suuntiin joten toivottavasti jatkossa ei tarvitse kiinnittää läppäriä autoon tehdäkseen säätöjä tai lukeakseen vikakoodeja.

Kommentoi uutista

Jos sinulla ei vielä ole AfterDawn.com-käyttäjätunnusta, voit syöttää alle uuden käyttäjänimen ja sähköpostiosoitteesi. Osoitteeseesi lähetetään erikseen aktivointilinkki.

Mikäli sinulla on jo käyttäjätunnus AfterDawn.com-sivustoille, kirjaudu sisään viereiseltä välilehdeltä.

Kirjaudu sisään käyttämällä AfterDawn.com-käyttäjätunnusta tai sähköpostiosoitettasi.
Ohjeet

Uusimmat viestit keskustelualueillamme

Hintavertailun suosituimmat

Nokia Lumia 800 Nokia Lumia 800
alkaen 429 €
vertaa hintoja >>
Samsung Galaxy S II Samsung Galaxy S II
alkaen 457 €
vertaa hintoja >>
Nokia Lumia 710 Nokia Lumia 710
alkaen 299 €
vertaa hintoja >>
HTC Desire HTC Desire
alkaen 399 €
vertaa hintoja >>
Nokia N9 (16GB) Nokia N9 (16GB)
alkaen 394 €
vertaa hintoja >>
Nokia N8 Nokia N8
alkaen 275 €
vertaa hintoja >>
Nokia C5-03 Nokia C5-03
alkaen 125 €
vertaa hintoja >>
Nokia Asha 300 Nokia Asha 300
alkaen 98 €
vertaa hintoja >>
HTC 7 Trophy HTC 7 Trophy
Ei vielä hintoja
Nokia 500 Nokia 500
alkaen 135 €
vertaa hintoja >>

Lisää puhelimia Edukas.fi:ssä >>

Evil tracking pixel[tm] - It'll steal your money and wife.

Uusimmat testit

Arvostelussa Nokia Lumia 800 - uusi aluevaltaus Arvostelussa Nokia Lumia 800 - uusi aluevaltaus
Testissä Galaxy Nexus: Androidia parhaimmillaan Testissä Galaxy Nexus: Androidia parhaimmillaan
Testissä Samsung Galaxy Note: parasta kahdella kädellä käytettynä Testissä Samsung Galaxy Note: parasta kahdella kädellä käytettynä
Testissä HTC Sensation XL: multimediapuhelin isolla näytöllä Testissä HTC Sensation XL: multimediapuhelin isolla näytöllä
Kattavassa testissä Nokia N9 Kattavassa testissä Nokia N9

Tuoreimmat uutiset

Motorola: Android-päivitysten hitaus johtuu Googlesta Motorola: Android-päivitysten hitaus johtuu Googlesta (10.2.2012 18:34)
Motorolan mukaan Androidin hitaasta päivitystahdista ei voi syyttää puhelinvalmistajia, vaan todellinen syypää viivästyksiin on Google itse sekä kustomoituja laitteita vaativat operaattorit. ....
Kommentteja (3)
Yhdysvaltain oikeusministeriö hyväksymässä Googlen Motorola-kaupat Yhdysvaltain oikeusministeriö hyväksymässä Googlen Motorola-kaupat (10.2.2012 17:19)
Yhdysvaltain oikeusministeriö on antamassa hyväksyntänsä Googlen jo viime syksynä julkaisemille suunnitelmille ostaa Motorola Mobility. Kauppa vaatii myös EU-viranomaisten hyväksynnän ja päätöksen ....
Kommentteja (2)
HTC vahvisti Android 4.0:n saavien puhelimien nimet HTC vahvisti Android 4.0:n saavien puhelimien nimet (10.2.2012 11:40)
HTC on vahvistanut Android 4.0:n saavien puhelinmallien nimet. Viime vuonna julkaistut HTC Sensation - ja Sensation XE -puhelimet saavat päivityksen maaliskuun loppuun mennessä. Sensation ....
Kommentteja (2)
Androidin jälleenmyyntiarvo tipahtaa iPhonea nopeammin Androidin jälleenmyyntiarvo tipahtaa iPhonea nopeammin (9.2.2012 18:36)
Käytettyjen tavaroiden hinta-arvioihin keskittyvä Priceonomics kertoo omiin tilastoihinsa perustuen, että Applen iPhone-puhelimet säilyttävät jälleenmyyntiarvonsa huomattavasti Android-puhelimia paremmin. ....
Kommentteja (21)
LG nokittaa Galaxy Notea erikoisella uutuudella LG nokittaa Galaxy Notea erikoisella uutuudella (8.2.2012 14:39)
Korealaisista elektroniikkajäteistä pienempi eli LG on julkaissut videon yhtiön uudesta tabletin ja puhelimen ominaisuuksia yhdistelevästä laitteesta. LG Optimus Vu on viiden tuuman kokoinen ....
Kommentteja (7)
Puhelinvertailun uutiset RSS-virtana Lisää Puhelinvertailun otsikot iGoogle -etusivullesi!

Viimeisimmät uutiskommentit

Suosituimmat puhelimet

Nokia Lumia 800 Nokia Lumia 800
Samsung Galaxy S II Samsung Galaxy S II
Nokia Lumia 710 Nokia Lumia 710
HTC Desire HTC Desire
Nokia N9 (16GB) Nokia N9 (16GB)
Nokia N8 Nokia N8
Nokia C5-03 Nokia C5-03
Nokia Asha 300 Nokia Asha 300
HTC 7 Trophy HTC 7 Trophy
Nokia 500 Nokia 500

Linkkejä

Uutisarkisto

Tilaa AfterDawnin viikoittainen uutiskirje.