Erityisesti PC-valmistajana tunnettu Dell on tuomassa markkinoille useita kehittyneitä älypuhelinmalleja. Tietoja puhelimista vuosi nettiin Engadget-verkkosivusto, joka kertoo neljästä Android- ja yhdestä Windows Phone 7 -puhelimesta.
Yrityksen Android-lippulaivaksi julkaistaan Dell Thunder, jonka speksit ovat varsin vakuuttavat. 4,1 tuuman OLED-kosketusnäytöllä ja 8 megapikselin kameralla varustettu Thunder tukee muun muassa Flash 10:tä ja Swype-kirjoitustekniikkaa. Dellin kustomoimaan käyttöliittymään on vahvasti integroitu tuet suosituimmille sosiaalisille verkoille, kuten Facebookille ja Twitterille. Puhelin tulee markkinoille vuoden viimeisellä neljänneksellä, jonka jälkeen on odotettavissa LTE-versio puhelimesta.
Dell Thunder
Dell Flash on Thunderin tavoin patukkamallinen Android-puhelin, joka tulee niin ikään pyörittämään kustomoitua Androidin 2.2-versiota. Sen tärkeimpiin ominaisuuksiin kuuluvat 3,5 tuuman TFT-kosketusnäyttö, 800 megahertsin suoritin, 512 megatavua RAM-muistia sekä 5 megapikselin kamera. Nimensä mukaisesti se tukee Adoben Flash 10:tä ja kameran kaverina on luonnollisesti salama. Muista ominaisuuksista mainitaan 3G-yhteydet HSPA:lla, WLAN DLNA-tuella, Bluetooth 3.0, 3,5 millimetrin kuulokeliitin sekä TV-ulostulo. Laitetta voi odottaa markkinoille vasta ensi vuoden puolella.
Dell Flash
Kenties mielenkiintoisin vuotaneista laitteista on Dell Smoke, joka Palm Pixien tavoin yhdistää kosketusnäytön ja QWERTY-näppäimistö patukkamuotoiluun. Pienempää 2,8 tuuman kosketusnäyttöä lukuunottamatta sen ominaisuudet ovat kuta kuinkin Flashin tasolla. Smokesta löytyy siis myös Android 2.2, 800 megahertsin Qualcomm-suoritin ja 5 megapikselin kamera. Puhelin löytänee tiensä markkinoille vasta ensi vuoden toisella neljänneksellä.
Dell Smoke
Viimeisenä Android-puhelimena Delliltä vuosi Dell Aero, joka on Dell i3 -mallin tavoin varustettu 3,5 tuuman kosketusnäytöllä, mutta tuo samanoloiseen pakettiin 3G- ja WLAN-yhteydet sekä paremman 5 megapikselin kameran. Kauppoihin puhelin saapuu vielä tämän vuoden puolella.
Dell Aero
Ainokaisena Windows Phone 7 -puhelimena nettii vuosi Dell Lightning. Kuten Thunderista, Lightningista löytyy 4,1 tuuman OLED-kosketusnäyttö ja gigahertsin taajuudella hyrräävä Snapdragon-suoritin. Puhelimen pystysuunnassa liukuvan kannen alta paljastuu täysi QWERTY-näppäimistö. Lightningin sisuksista löytyy lisäksi 512 megatavua RAM-muistia, gigatavu ROM-muistia sekä 8 gigaa Flash-tallennustilaa. Markkinoille puhelinta odotetaan vielä tämän vuoden aikana.
Dell Lightning








Thors (vahvistamaton) @ 22.4.2010 13:45
Jo menee kiinalaisetkin Nokian ohi... voi itku ja parku.
semmottiis (vahvistamaton) @ 22.4.2010 14:52
Komean näköisiä puhelimia. Thunder ei voisi kyllä kauheasti enemmän näyttää Nokian X6:lta.
Rapis @ 22.4.2010 15:39
Piru vie, että osaaki olla hyvän näköisiä laitteita. Flash ja Lightning sai kyllä heti kiinnostumaan Dellistä allekirjoittaneen.
Phiideer @ 22.4.2010 17:25
Ohhoh...aika mielenkiintoista! Ja sitten vielä Lenovon LePhone
sirari @ 22.4.2010 17:39
Flash näyttää kieltämättä hienolta.
Repexyz (vahvistamaton) @ 22.4.2010 18:56
Dell on kylläkin Amerikkalainen yritys.
Todella hyvän näköisiä puhelimia, voi Nokia parkaa...
Stonik @ 22.4.2010 21:14
Dell on todellakin onnistunut muotoilussa. Nämä saavat oikeastaan tuon viikon kännivuodon (eli sen seuraavan iPhonen) näyttämään harmaalta hiirulaiselta.
Eiköhän Android nouse pikku hiljaa USA:n ykköseksi jenkkilän älypuhelimissa. Nokialla on aikamoinen työ edessään MeeGon kanssa, joten näitä "vuotoja" saisi jo vähitellen alkaa tulemaan suomalaisiltakin. Ja toivottavasti vähintään näin nättejä.
Ranvier @ 23.4.2010 12:20
Kyllä omenapuhelin kalpenee näiden rinnalla.