Nokia N8:n akku sittenkin vaihdettavissa

Kirjoittaja Matti Vähäkainu @ 3.5.2010 14:46 Kommentteja (49)
Nokia N8:n akku sittenkin vaihdettavissa Nokia kertoi julkistuksen yhteydessä, ettei alumiinirunkoisen Nokia N8:n akku ole vaihdettavissa. Ilmeisesti Nokia kuitenkin tarkoitti, että akku ei ole vaihdettavissa ilman ruuvimeisseliä. Arabialaisfoorumi ArabNokian käyttäjä on saanut käsiinsä uutukaisen ja samalla osoittanut kuinka helppoa akun vaihtaminen on.

Akun vaihtamiseen tarvitsee siis ainoastaan pienen ruuvimeisselin, jolla puhelimen alaosasta irroitetaan kaksi ruuvia. Tämän jälkeen alaosa irtoaa ja akku voidaan liu'uttaa ulos.

Samalla Nokia N8:n pakkauksesta löydettiin viittaus mahdollisesti tulevaan 32 gigatavun versioon. Pakkauksessa oli merkintä "N8-00 / 32GB", joka voi tarkoittaa tukea 32 gigatavun muistikorteille, mutta allekirjoittanut uskoo ennemmin toiseen versioon.

SaudiMacin julkaisemista kuvista löytyvät myös adapterit USB On-the-go:lle sekä HDMI-liitännälle. Oletettavasti nämä löytyvät myös lopullisesta tuotepakkauksesta.







Tägit: akku Nokia N8

Lisää uutisotsikoita

49 kommenttia »

  1. Thors (vahvistamaton) @ 3.5.2010 14:52

    Siitä vain poistamaan tuotetakuutaan jos niin mielii tehdä. Kuinkakohan monella ylipäätään sattuu matkalla olemaan ruuvimeisseli mukana?

  2. iphonefanboy4ever (vahvistamaton) @ 3.5.2010 14:55

    Odotan tällästä kommenttia "Tuon jälkeen voit heittä hyvästit takuulle"
    Omassa iPhonessana akku on kestänyt 2vuotta ilman minkäänlaista heikentymistä. Eli tuon takuun jälkeen voi ainakin vaihtaa akun JOS se tuntuu heikennyneeltä.

  3. tuoh0 @ 3.5.2010 14:56

    Kuinka monen pitää vaihtaa akku matkalla?^^ :S

  4. user_org (vahvistamaton) @ 3.5.2010 14:58

    >Kuinkakohan monella ylipäätään sattuu matkalla olemaan
    >ruuvimeisseli mukana?

    No tuskin monikaan on ostanut varakun siltä varalta että sisällä oleva-akku hajoaa. Jos se akku reissulla kuitenkin viottuu ja haluaa sen akun välttämättä itse vaihtaa niin sitten pitää ostaa meisseli myös.

    Jos kyse varavoimasta, niin tämän malinkohdalla ja nykyään muutenkin ei osteta toista samanlaista (tyhjää) akkua vaan ostetaan akkutoiminen laturi. jolloin virtaa saa ilman katkosta ja työkaluja.

  5. mikkokk @ 3.5.2010 15:00

    Tämähän kerrottiin täällä kommenteissa jo aika päivää sitten, mutta ilmeisesti tiedon pitää sitten kulkea Saudi-Arabian kautta jotta se on uskottavaa.

  6. Pappilalainen @ 3.5.2010 15:00

    Jos akku simahtaa takuuaikana (matkalla tai kotona), niin takuuhan korvaa (ja korjaa) sen vaihdon.

    Jos käy niin, että juuri matkalla puhelimen akku simahtaa siten, että se pitää ehdottomasti heti vaihtaa, niin eiköhän tuolllainen ruuvimeisseli aina jostain löydy. Ja jos ei löydy, niin se saattaa olla sillä hetkellä pienin ongelma...

  7. Bobakki (vahvistamaton) @ 3.5.2010 15:00

    @1

    Ruuvimeisseli saattaa löytyä, mutta iPhonen kanssa pitää olla kolvi mukana ja vähän muutakin. Aika ponneton provo..

    Tuo on helvetin hyvä juttu, että akku on ruuveilla kiinnitetty (tukeva) ja se on kuitenkin helposti vaihdettavissa.

  8. Nalise @ 3.5.2010 15:08

    Äkkiäkös tohon jonkun hienon klipsi-väsäyksen tekee ja ruuvit jäävät historiaan.

  9. El_miguel @ 3.5.2010 15:08

    Tuossa on siis näköjään mahdollista tarjota isompaa tarvike akkua, joka kasvattaisi puhelimen koko pituus suunnassa muutaman millin. Toivotaan että sellainenkin optio tulee jotain kautta myyntiin.

  10. Matsomppi @ 3.5.2010 15:11

    Miksi ihmeessä tuo ruuvien avaaminen tuhoaisi takuun? Valaiskaa minua.

  11. jartsa77 @ 3.5.2010 15:16

    Eihän PS3:sta mee takuu vaikka vaihtaa KOVALEVYN.. ni tuskin puhelimesta menee jos vaihtaa AKUN!

  12. taia @ 3.5.2010 15:25

    Mites boottaus nyt onnistuu kun akku on noin vaikeasti irroitettavissa?! :D

  13. MoZar @ 3.5.2010 15:35

    @9
    Mielenkiintoinen idea.. :D sentti lisäpituutta ja lisä puhtia akkuun.. ei tarvitse luurin kasvaa paksuutta.

  14. delic @ 3.5.2010 15:36

    @12 varmaan samalla tavalla ku iphonessa

  15. Tsih (vahvistamaton) @ 3.5.2010 15:40

    Nokian huolto sanoi et aika ajoin on puhelin hyvä resetoida irrottamalla akku. Eli hiukan joutuu tekemään työtä enemmän tässä nokian uutuudessa.

  16. user_org (vahvistamaton) @ 3.5.2010 15:48

    15@
    >Nokian huolto sanoi et aika ajoin on puhelin hyvä resetoida
    >irrottamalla akku.

    Tuskin N8sta on huolloilla vielä antaa mitään ohjeita, varsinkaan ohjeistaa akun irroittamista.

    12@
    >Mites boottaus nyt onnistuu kun akku on noin vaikeasti
    > irroitettavissa?! :D

    ns. akku bootti onnistuu virtakytkimestä.

  17. iKnow_ (vahvistamaton) @ 3.5.2010 15:49

    @15
    Eli pitää sitä virtanappia pohjassa sen 8 sekuntia akun irroittamisen sijaan.

  18. Sandels12 @ 3.5.2010 15:56

    Mikäs tuon akun malli on ku ei noissa kuvissä näy. BL-???

  19. Yesse @ 3.5.2010 15:58

    Eli nyt voi todella harkita tämän ostoa:).

  20. user_org (vahvistamaton) @ 3.5.2010 17:16

    >Mikäs tuon akun malli on ku ei noissa kuvissä näy. BL-???

    BL-4D , hyllytavataa, taisi olla mm. N97 minissä.

  21. toope @ 3.5.2010 17:26

    Tulee puhelu Nokian näyttö lävähtää valkoiseksi ja puhelin on täysin lukossa. Ei siinä muuta kuin ruuvimeisseliä etsimään ja akkua irroittamaan. Tulee mukava johtoadapteri satsi puhelimen mukana.

  22. jopsuli @ 3.5.2010 17:55

    Komppaan toopea: monesti on Nokiassa jäänyt näyttö valkeaksi ja ainoa keino selvitä tilanteesta on akun repiminen. Kai tässä on siis reset-nappula? Tuskin.

    Ruuvit laskevat siis käytettävyyttä.

  23. Qwasd @ 3.5.2010 18:00

    Tässä on ilmeisesti RAUTApohjainen reset painamalla virtanappia 8s pohjassa. Samantyyppinen löytyy lähes kaikista kannettavista ja oman kokemuksen perusteella toimii aina vaikka XP kuinka jäätyisi.

  24. Tcav @ 3.5.2010 18:07

    @21, @22

    Kukaan ei ole kertonut vielä noista jumiutumis-kokemuksistaan N8:n kanssa, joten eihän sitä voi tietää, jos vaikka Symbian^3:ssa ei olekaan tuollaisia ongelmia. Ja jos kerran sen voi bootata virtakytkimestä, niin ei sen pitäisi laskea käytettävyyttä mitenkään. Ja mitä turhia on tuosta bootti-systeemistä parjata, kun puhelin ei ole vielä edes valmis.

  25. miksuh2 @ 3.5.2010 19:37

    "Tulee puhelu Nokian näyttö lävähtää valkoiseksi ja puhelin on täysin lukossa. Ei siinä muuta kuin ruuvimeisseliä etsimään ja akkua irroittamaan. Tulee mukava johtoadapteri satsi puhelimen mukana."


    Itse olen omistanut Nokian älypuhelimia jo pitkään eikä ole koskaan tollasta tapahtunut. Nykyinen Nokia 5800XM älypuhlin on juuttunut virtoja päälle laittaessa pari kertaa valkoseen ruutuun, mutta se johtui viallisesta muistikortista ja siitä pääsi eroon ottamalla muistikortin ulos luurista.

  26. Kaakatus @ 3.5.2010 20:07

    En usko, että akun irroittaminen veisi takuun. Akun luukun ruuvit ovat ristipäisiä ja sisällä olevat perinteisesti torxeja. Jälkimmäisiä käytetään todennäköisesti hieman harvinaisemman kannan vuoksi, kun taas perus ristipää on ihan vakiokamaa joka taloudessa. Tästä lähinnä päättelin, että akku olisi nimenomaan mahdollinen jokaisen vaihtaa/irroittaa, mutta puhelimen varsinainen purkaminen veisi takuun mennessään.

  27. kikuu @ 3.5.2010 20:31

    Hienoa! Ja ihan turhaan alatte vinkumaan, että ei kenelläkään ole aina ruuvaria mukana, sillä kyllä jos sen toisen akunkin ottaa, niin samantien yksi ruuvari taskuun mahtuu .

  28. Sillattis (vahvistamaton) @ 3.5.2010 20:58

    Luultavasti tässä lituskavouhotuksessa mennään siihen, että akut on todellakin integroitu itse puhelimeen vielä enemmän mitä esim. iPhonessa nyt on. Eli akun toinen puoli olisikin itse takakansi (metallinen) niinkuin se joskus muinoin olikin. Silloin sen vain sai irti.

    Mielestäni tämä Nokian ratkaisu on ihan pätevä kompromissi.

  29. vahvistamaton (vahvistamaton) @ 3.5.2010 21:11

    Niin ja koittakaa nyt ymmärtää, ettei resetointia varten tarvitse akkua irrottaa, vaan 8 sekunnin painallus virtanapista riittää.

  30. herätkää jo (vahvistamaton) @ 3.5.2010 21:36

    Siis onko tosiaan niin että takuu katoaa jos pitää nappia pohjassa 8 s...??
    http://l.naurunappula.com/487357

  31. Mikaelson @ 4.5.2010 00:16

    @10
    Ehkäpä siksi, kun ruuvit avaamalla tulee jo virtapiiritkin näkyviin kuten kuvista varsin hyvin näkyy. Yleensä kun noita virtapiirejä ei haluta asiakkaan rasvanäppien ulottuville ilman takuun raukeamista.

  32. Mikaelson @ 4.5.2010 00:17

    @18
    Tässä on sama akku kuin N97 minissä.

  33. Hooligan9 @ 4.5.2010 10:37

    @9 Isompi mAh lukema ei takaa pidempää käyttöikää. Syytä en osaa selittää, mutta käytännössä todettu, että esim 950mAh alkuperäinen akku kestää helposti pidempään, kun 1100mAh tarvike akku. Muutenkin noilla tarvike akuilla on käyttöikä huomattavasti lyhyempi, kun alkuperäisillä, joka kyllä näkyy myös hinnassa. Akku on ok 4-10kk, riippuen hieman valmistajasta.

    @10 Avaaminen lopettaa takuun. Suora lainaus takuuehdoista: "5. Tähän takuuseen ei voi vedota, jos Tuote on avattu tai sitä on muutettu tai korjattu jonkun muun kuin valtuutetun huoltoliikkeen toimesta"

    @26 Akun irroittamiseen vaadittavat ruuvit ovat myös Torx-päisiä (näkee paremmin mm. nokia.com/n8 -sivujen kuvissa)

    P.s. Oletteko koskaan lukeneet takuuehdoista nokialta seuraavaa kohtaa: "Nokia ei takaa, että Tuotteen sisältämät ohjelmistot (i) täyttävät kaikki vaatimuksenne, (ii) toimivat tai ovat yhteensopivat kolmannen osapuolen laitteiden tai ohjelmistojen kanssa, (iii) toimivat keskeytyksettä tai virheettömästi, tai (iv) että ohjelmistovirheet ovat korjattavissa tai tullaan korjaamaan."

    (lähde: http://kauppa.nokia.fi/nokia-fi/service....&culture=fi-FI)

  34. iKnow_ (vahvistamaton) @ 4.5.2010 11:55

    @33
    Hyvä yritys, mutta eiköhän vastaavat rimpsut löydy jokaisen ison ja vähän pienemmän lafkan ehdoista. Eivät ota mitään vastuuta toiminnasta.

  35. necq @ 6.5.2010 17:27

    On kyllä ruman näköinen systeemi kun puhelimessa ruuvit töröttää sivuilla. Ehkä tähän oikeasti olisi voinut keksiä sen klipsisysteemin suoraan, eikä tuollaista ruuvattavaa päätypalikkaa? :D Huhhei, muistan niinkin pitkälle kuin 2110i ja ei siinäkään mitään ruuveja näkynyt sivuista mihinkään...

  36. delic @ 6.5.2010 17:45

    @35 toivon tosiaan, että noi ruuvit on nyt vaan protossa tommoset, muutenkin keskeneräisen ja ruman näköinen luuri ja sitten vielä tosiaan ruuvit törröttelee tollai

    mutta eiköhän tämä ole vaan proto

  37. Sillattiis (vahvistamaton) @ 6.5.2010 18:52

    Tuo ei varmaan ole ihan viimeinen rauta, mutta ei ne ruuvit siitä mihinkään häviä. Pressikuvat on otettu ja ruuvit on niissäkin näkyvillä. Sanoisin, että ainoat muutokset tehdään enää laatutuntumaan. Eli viimeisellymmät napit, saumat kuntoon yms.

  38. kittap @ 7.5.2010 13:26

    Todennäköisintä on, että ruuvit on otettu käyttöön naksahdusliitosten sijaan sillä kansi on jäänyt raolleen, mikä vaikuttaa mm.IP-luokitukseen.
    Samanlaisia ruuveja ja pienempiä löytää vaikka silmälaseista, joihin on ostettavissa minityökaluja: sellaisen voi sitten laittaa vaikka puhelimen "koruksi"
    Itse käytän "kännykkäkoruna" pientä USB-muistia. On tullut todettua monasti erittäin tarpeelliseksi.

  39. villenn (vahvistamaton) @ 7.5.2010 14:11

    @38
    Olet siis japanilainen teinityttö?

  40. kittap @ 7.5.2010 14:57

    @39 Hai! So desu!

  41. necq @ 7.5.2010 17:07

    Kolomeysille (vituttaa tuo @-merkkien käyttelyt):

    Thanks, annoit päivän naurut. :)

  42. kallu60 @ 8.5.2010 12:35

    Kateellisia pilkun nussujoita kaikki joita haittaa se jos luurissa on kaksi(2)ristipää ruuvia näkyvissä!Lopullisessa versiossahan ne toden näköisesti ovat kuoren väriset!Turvat tukkoon kunnes olette nähneet myytävän luurin omassa kädessä tai edes kuvassa!Miksi pitää yrittää kyykyttää Nokiaa joka asiassa!Se on ehkä ainoa nimi minkä jenkit tietävät jos heiltä kysyy jotain Suomesta!Katsotaan ensin ja hakataan vasta sen jälkeen lyttyyn jos on tarvetta!

  43. necq @ 8.5.2010 14:07

    No, tähänkin asti itselläni kaikki Nokian puhelimet ovat olleet niin tusinatavaraa etten enää yksinkertaisesti osaa odottaa parempaa. Ja näitä Nokian puhelinmalleja minulla on ollut vuosien saatossa 15 kpl, joista ns. "älypuhelimia" 6 kpl. Kaikissa on ollut jotain fiksimistä, viimeisimmässä 5800 XM:ssä (tällä hetkellä toista kertaa huollossa, A4-sivun mittaisella vikaluettelolla) on ehkä parhaiten näitä fiksejä, ja taitaa olla minulla olleista puhelimista se ennätys nyt tässä uusimmassa vikojen suhteen.

    Onhan se 5800 XM jo "vanha" joten Nokia "on varmaan jo ymmärtänyt korjata vikoja puhelimistaan" ja mm. hidastelut yms. on korjattu "loppuun asti hiotulla käyttöliittymällä" ja "markkinoiden nopeimmalla raudalla".

    NOT.

  44. necq @ 8.5.2010 14:56

    By the way, IF you're capable of reading pages in English, go to this site:

    http://europe.nokia.com/find-products/devices/nokia-n8/gallery

    Eli käykääpä tuosta Nokian omalta sivulta kattomassa se ruuvin väri. Parhaiten näkyy kun valitsee kuvan jossa luuri on pystyssä sivuttain. Jokikisessä värissä on samanvärinen ruuvi, eli kiiltävä hopea (alumiini). Se varmaan niistä odotteluista ja katsomisista sitten varmaan?

  45. Nikotiko @ 6.4.2011 22:41

    Täytyy kyllä aika tunnepohjanen ihminen olla, jos tollaset naurettavan pienet ruuvit häiritsee. Eihän niitä edes näe kun pitää luuria kädessä!

    Sitäpaitsi luin jostain, että takuu ei lähde pois siitä, jos akun irroittaa. Voi kyllä olla jotain lähteetöntä hölynpölyäkin.

  46. kallu60 @ 7.4.2011 09:57

    Toisille voi olla liian vaikeaa jo avata tavallisen puhelimen takakansi jonka alle akku laitetaan,Nokia N8 siellä reunojen alaosassa on 2 kpl tosi pientä torx-kanta ruuvia joita hieman löysyttämällä(ei tarvi irroittaa ruuveja kokonaan)lähtee kuoren alaosa kokonaan pois ja siellä näkyy pieni salpa joka painaa akkua hieman ylöspäin,sen salvan kun käääntää tosi varovasti pois,voi sellaisesta muoviliuskasta vetää akun ulos!Se sama liuska tarttuu uuteen akkuun kyllä kiinni,akku paikalleen ja samassa järjestyksessä puhelin kasaan,eivät ainakaan huollossa maininneet mitään että akku on vaihdettu kun puhelin kävi takuu korjauksessa?

  47. miksuh2 @ 7.4.2011 10:06

    @45 Nikotiko

    > Täytyy kyllä aika tunnepohjanen ihminen olla, jos tollaset naurettavan
    > pienet ruuvit häiritsee. Eihän niitä edes näe kun pitää luuria kädessä!

    Nimenomaan, hyvin sanottu. Olen aivan samaa mieltä. Jos jotakuta ne pienet ruuvit kuitenkin hirveästi häiritsee, niin ostakoon sitten N8:n sijasta E7:n. Siinä ei ole niitä ruuveja kuoressa lainkaan. Tosin se tarkottaa sitten sitä, ettei kuorta saa auki kuin huollossa.

  48. Nikotiko @ 7.4.2011 11:10

    @47

    E7 nyt kannattaa ostaa monen muunkin asian takia :)

  49. e7 (vahvistamaton) @ 14.12.2011 15:31

    e7 on ruuvit mutta ne on piilotettu ylä ja alapäässä olevien tarjoen ja luukkujen alle hdmi luukun alta löytyy yksi jo. siinä on myös sama akku.

Kommentoi uutista

Jos sinulla ei vielä ole AfterDawn.com-käyttäjätunnusta, voit syöttää alle uuden käyttäjänimen ja sähköpostiosoitteesi. Osoitteeseesi lähetetään erikseen aktivointilinkki.

Mikäli sinulla on jo käyttäjätunnus AfterDawn.com-sivustoille, kirjaudu sisään viereiseltä välilehdeltä.

Kirjaudu sisään käyttämällä AfterDawn.com-käyttäjätunnusta tai sähköpostiosoitettasi.
Ohjeet
Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Uusimmat viestit keskustelualueillamme

Hintavertailun suosituimmat

Nokia Lumia 800 Nokia Lumia 800
alkaen 399 €
vertaa hintoja >>
Nokia 701 Nokia 701
alkaen 199 €
vertaa hintoja >>
Nokia Lumia 610 Nokia Lumia 610
alkaen 188 €
vertaa hintoja >>
Samsung Galaxy S II Samsung Galaxy S II
alkaen 445 €
vertaa hintoja >>
Nokia 500 Nokia 500
alkaen 119 €
vertaa hintoja >>
Samsung Galaxy xcover Samsung Galaxy xcover
alkaen 253 €
vertaa hintoja >>
Nokia Lumia 900 Nokia Lumia 900
alkaen 539 €
vertaa hintoja >>
Nokia Lumia 710 Nokia Lumia 710
alkaen 249 €
vertaa hintoja >>
Apple iPhone 4S (16 GB) Apple iPhone 4S (16 GB)
alkaen 619 €
vertaa hintoja >>
Samsung Galaxy Note Samsung Galaxy Note
alkaen 533 €
vertaa hintoja >>

Lisää puhelimia Edukas.fi:ssä >>

Evil tracking pixel[tm] - It'll steal your money and wife.

Uusimmat testit

Arvostelussa HTC One S: HTC:n uusi tuleminen Arvostelussa HTC One S: HTC:n uusi tuleminen
Testissä Lumia 710: Lumioiden keskihintainen vaihtoehto Testissä Lumia 710: Lumioiden keskihintainen vaihtoehto
Arvostelussa Nokia Lumia 800 - uusi aluevaltaus Arvostelussa Nokia Lumia 800 - uusi aluevaltaus
Testissä Galaxy Nexus: Androidia parhaimmillaan Testissä Galaxy Nexus: Androidia parhaimmillaan
Testissä Samsung Galaxy Note: parasta kahdella kädellä käytettynä Testissä Samsung Galaxy Note: parasta kahdella kädellä käytettynä

Tuoreimmat uutiset

Tulevan iPhonen isommalle näytölle lisää vahvistusta Tulevan iPhonen isommalle näytölle lisää vahvistusta (22.5.2012 15:45)
Applen tuleva iPhone, millä nimellä sitä ikinä tullaankaan kutsumaan, on ollut huhujen kohteena erityisesti näytön ja muotoilun osalta. Koko iPhonen elinkaaren ajan Apple on ylläpitänyt näytön ....
Kommentteja (4)
Samsung: Applen kopiointisyytökset eivät vaikuttaneet Galaxy S III:n designiin Samsung: Applen kopiointisyytökset eivät vaikuttaneet Galaxy S III:n designiin (22.5.2012 10:18)
Maailman suurimmaksi matkapuhelinvalmistajaksi nousseen Samsungin muotoilusta vastaava johtaja Chang Dong-hoon kertoi Soulissa järjestetyssä teknologiamessuilla, ettei Samsung Galaxy S III:n ....
Kommentteja (7)
Videolla: Näin Nokian rajoja rikkova kamerateknologia keksittiin Videolla: Näin Nokian rajoja rikkova kamerateknologia keksittiin (21.5.2012 18:30)
Nokia osoitti tämän vuoden helmikuussa Barcelonan MWC-messuilla, että vaikkei yhtiön puhelimet menesty myynnillisesti yhtä hyvin kuin aiemmin, niin teknologista osaamista yhtiöstä löytyy edelleen ....
Kommentteja (10)
Nokia myi New Yorkin päämajansa Nokia myi New Yorkin päämajansa (21.5.2012 14:00)
Luottoluokitusten laskuista ja "kassakriisistä" kärsivä Nokia on myynyt New Yorkin päämajansa bioteknologiayhtiö Histogeneticsille. Nokia käytti aikoinaan päämajan kunnostukseen 30 miljoonaa ....
Kommentteja (10)
Operaattori esitteli kaksipuolista ja läpinäkyvää kosketusnäyttöä puhelimessa Operaattori esitteli kaksipuolista ja läpinäkyvää kosketusnäyttöä puhelimessa (21.5.2012 13:29)
Japani on tullut maailmalla tunnetuksi maana, jossa perinteisiä kaavoja rikotaan herkemmin ja teknologisen kehityksen uudet tuulet näkyvät katukuvassa erittäin nopeasti. Ei siis ihme, että edelläkävijän ....
Kommentteja (1)
Puhelinvertailun uutiset RSS-virtana Lisää Puhelinvertailun otsikot iGoogle -etusivullesi!

Viimeisimmät uutiskommentit

Suosituimmat puhelimet

Nokia Lumia 800 Nokia Lumia 800
Nokia 701 Nokia 701
Nokia Lumia 610 Nokia Lumia 610
Samsung Galaxy S II Samsung Galaxy S II
Nokia 500 Nokia 500
Samsung Galaxy xcover Samsung Galaxy xcover
Nokia Lumia 900 Nokia Lumia 900
Nokia Lumia 710 Nokia Lumia 710
Apple iPhone 4S (16 GB) Apple iPhone 4S (16 GB)
Samsung Galaxy Note Samsung Galaxy Note

Linkkejä

Uutisarkisto

Tilaa AfterDawnin viikoittainen uutiskirje.