Edistystä on kuitenkin tapahtunut sekä käyttöjärjestelmän että prosessorin saralla. Nokia N8 sisältää 680 megahertsin kellotaajuudella hyrräävän ARM 11 -suorittimen, joka on selvä edistysaskel edeltävään lippulaivamalliin verrattuna. Nokia N97 on näet varustettu ainoastaan 434 megahertsin ARM 11 -suorittimella. Tehon kasvu, käyttöjärjestelmän päivittyminen sekä tuki rautakiihdytykselle ovatkin nopeuttaneet laitetta merkittävästi, kertoo puhelimien nopeuksia mitannut FinestFones-sivusto.
Sivuston mukaan puhelimen nopeutta testaava Speedy Go! -sovellus antoi Nokia N8:lle 180 prosenttia suuremman (nopeamman) tuloksen kuin edeltävä lippulaivamalli N97. Nokia N900:n tavoin 600 megahertsin ARM Cortex A8 -suorittimella varustettu Samsung Omnia HD:kin jäi jälkeen. N8 oli 54 prosenttia Samsungia nopeampi. FinestFones mittasi myös laitteiden kyvykkyyttä 3D-sovelluksissa. FPC Bench 3D -ohjelma antoi kaikissa testeissä N8:lle tulokseksi täydet 60 kehystä sekunnissa. RAM-muistia Omnia HD:ssa ja N8:ssa on 256 megatavua ja N97:ssä 128 megatavua.
Valitettavasti tarjolla ei ole (vielä) videota, jolla näkyisi Nokia N8 ajamassa benchmark-sovelluksia. Tässä kuitenkin muutama kuvakaappaus FinestFonesin testeistä.


Kommentit (25)
Sietääkin olla.
Mukavaa luettavaa.
Kaverini pääsi testaamaan kun hänen ystävänsä töissä nokialla sanoi että hyvältä vaikutti, kyllä lähtee nuilla luvuilla ostoon!!
@2 nii? No onko se joku ihme jos hakkaa ihan 6-0 n97? niinku uutisessa sanottiin siinä on huomattavasti hitaampi prossu ja puolet vähemmän muistia ja mitä kaupassa tosiaan aikoinaan n97 testasin ni thorin sanoja lainaten: Sietääkin olla :)
ja omnia hd:kin yli vuoden vanha luuri, sietää myös sen voittavan :)
Enemmänkin mua kiinnostaisi tietää esim paljo samsungin galaxy sais eikä mitää vuoden vanhojen luurien vertailuja :)
Otettu vertailumalliks justiinsa tuo "epäonnistunut" N97.
Haiskahtaa mainoskikalta (?)
Odotan kuitenkin innolla tuota N8:a.
niin siis tää oli kokonaan pelkkää kosketusnäyttöä? ei näppistä?
tollasella luurilla kun ei tee mitään jos kirjottaa enemmän ko muutaman lol tai =D viestiin..
ikäväkyll' qwerty sen olla pitää
Videota: http://www.youtube.com/watch?v=tSTYXOpSDLA
@10 joo ja tosiaan on hyvä huomata, että tuo video on tehty 11 kuukautta sitten, liekö sen jälkeen firmikset luureja nopeuttaneet?
Photo browserin demoamista, ihan kivasti pyörii..
http://www.youtube.com/watch?v=Q3MNW8gtNIA
@14 no nyt alkaa näyttää hyvältä, tuolta sen olis pitäny näyttää virallisissa mainosvideoissakin
Eikös tämä N8 käytä CPU:n lisäksi melko paljon GPU:ta koko käyttöliittymään, mistä saadaan tuota nopeuslisää. Eli tässä tapauksessa pelkän prossun kellotaajuuden tuijottelu ei ole se koko totuus... Toki Symbiankin on varmasti petrannut kuin sika juoksuaan.
@14.
Videosta ei käynyt koko totuus ilmi. Thumbnaileja tuossa lähinnä scrollattiin. Ne ovat vain muutaman pikselin kokoisia. Koko ruudun näytöllä selailtaessa ei käynyt ilmi, scrollasivatko ruudulla edelleen karkeat miniatyyriversiot (koko ruudulle suurennettuina), jotka sitten tarkentuvat hetken päästä. Olisin halunnut nähdä, kuinka hyvin suuren kuvan zoomaus pyörii ja sen panorointi sormella.
@15 Ihan oikein. Eipä ne hertzit aina kerro koko totuutta, softallakin on sormensa pelissä. Taitaa N8 mennä ostoon, jo sen kamerankin takia.
Hups, juu vanha video lipsahti. :)
@11: No en näe mitään järkeä siirtyä suurempaan resoluutioon kun erottelukyvyn erot jäävät niin pieniksi tuon kokoisella näytöllä. Ja toisin kuin 800x480, 640x360 on 16:9 standardi QHD resoluutio.
Ja eiköhän tuo N97 ole otettu vertailuksi sen takia, että on edellisen sukupolven lippulaiva. Ja muutenkin verrattuna "vanhaan" v5.0 Symbianiin, käyttöliittymä ei ainoastaan ole frameiltansa nopeampi vaan suurin osa valinnoista ja pahamaisista "Oletko varma?" kysely popupeista on korjattu. Esimerkiksi ennen kuin joudut valitsemaan tiedostoselaimessa ensin tiedoston, sitten klikkaamaan "Valinnat" ja sitten klikkaamaan "Muokkaa" ja sen jälkeen "Poista", niin nyt kaikki toimii pitkälle kosketuksella. Eli painat vaan tiedoston päällä sormella reilun sekunnin, niin hyppää popup ylös josta saat valita toiminnon, muutoin jos kerran klikkaat niin se avaa sen, ilman että joutuu tuplaklikkaan.
Te jotka valitatte prosessorin nopeudesta muistakaahan, että Mhz-luvut ei kerro koko totuutta. Ensinnäkin Symbian on itsessään jo erittäin kevyt käyttöjärjestelmä ja esim Android kuluttaa huomattavasti enemmän laitteen resuirsseja kuin Symbian. Joten esim Androidin pyörittämisen tarvitaan tehokkaampi rauta ja enemmän muistia.
Lisäksi pelkkä prosessoriteho ei muutenkaan ratkaise. Itseasiassa hyvin usein grafiikkakiihdytys vaikuttaa enemmän kuin prosessoriteho. Symbian ^3:ssa on tuki rautapohjaiselle 3D ja 3D grafiikkakihhdytykselle ja N8:ssa on erillinen grafiikkapiiri.
Grafiikkakihdytys nopeuttaa käyttöä ihan ylöeisestikin merkittävästi ja lisäksi esim 3D-pelejä pelatessa grafiikkakiihdytyksen vaikutus on dramaattinen. Esimerkiksi oma Amigani, jossa on 68060 @ 50Mhz prosessori, pyörittää aivan pelattavasti GlQuakea, joka on Quake joka käyttää 3D-kiihdytystä. Peli pyörii oikein hyvin noinkin hitaalla koneella. Mutta sitten kun koettaa pelata normaalia perus Quakea, joka ei hyödynnä 3D-kiihdytystä, niin kone hyytyy ihan täysin ja peli on täysin pelikelvoton.
@ 17 uggeli
> Eikös tämä N8 käytä CPU:n lisäksi melko paljon GPU:ta koko
> käyttöliittymään, mistä saadaan tuota nopeuslisää. Eli tässä tapauksessa
> pelkän prossun kellotaajuuden tuijottelu ei ole se koko totuus... Toki
> Symbiankin on varmasti petrannut kuin sika juoksuaan.
Kyllä, nimenomaan. tuo sanomasi pitää paikaknsa. Symbian ^3:ssa on uutena ominaisyuutena tuki rautapohjaiselle 2D ja 3D grafiikkakiihdytykselle. Lisäksi Nokia N8:ssa on erillinen grafiikkapiiri. Joten pelkkään prosessorin kellotaajuuteen tuijottaminen ei N8:n tapauksessa todellakaan kero koko totuutta.
Nykyään käytössä olevissa Symbian- ja S60-versioissa ei ole tukea rautapohjaiselle grafiikkakiihdytykselle. Tällä on ollut merkittää vaikutus.
@ 22 miksuh
äh, typokorjaus:
Symbian ^3:ssa on tuki rautapohjaiselle 2D ja 3D grafiikkakihhdytykselle.
Kellotaajuuden lisäksi ARM Cortex A8 on paljon tehokkaampi arkkitehtuurinakin kuin ARM 11. Ero vähän niin kuin Intel Pentium 4 versus Inter Core prosessorit.
@27 no varmaankin juuri siksi, että kehitys menee eteenpäin ja tulee raskaampia ja monipuolisempia sovelluksia ja pelejä ym. Kovasti esillä ollut flash tekniikka ei varmasti ainakaan pistäs pahaks jos pellin alta löytys tän päivän osat
Itse veikkaisin, että n8 tulee ehkä olemaan nopeudeltaan varmaan aika samaa luokkaa, ku vuosi sitten julkaistu iphone 3gs ja nyt odotellaan sieltä suunnalta jo uutta luuria, Näkee sitten mitä sillä on tarjota
Kyllä se vaan niin on, että flashit ja html5 ym webbitekniikat vaativat lisää ja lisää tehoja, että ne saadaan hienosti pyöriin
Teho sitä ja teho tätä;) Ehkä tässä voi olla kyse myös sähkönkulutuksesta. Itselle akkukesto on tärkeämpi ominaisuus kuin maailman nopeimmalla ja tehokkaimmalla prossulla lesoaminen. Väitelkää:D
33@ Millä perustelet toimintavarmuudettomuuden, paitsi symbianilla?
Näyttäähän tämä hyvältä, mutta mihinköhän jo iPhone 4G tulee pystymään?
@36 jaa a mutta sitä tietoa ei tartte kauheen kauaa enää odottaa hiuka yli pari viikkoa ja sit se o menoa
Huhuthan on heitelly, että voisi voilla vaikka samat tehot kun ipadissa ja jos näin on ni melkosen tehokas laite tulee olee, mutta sen näkee sit n 2 viikon päästä
@37 Tätähän pelätään. Ainakin huhut sanoo, että siinä on se applen oma 1ghz prossu.
Lol. Mun ikivanhassa tietokoneessa on enemmän hertzejä! Ihan paska.