DMCA:ta löysättiin - Jailbreakit ovat nyt laillisia

14
Kaarlo Räihä

DMCA:ta löysättiin - Jailbreakit ovat nyt laillisia
Yhdysvalloissa tapahtui tänään yllättävä käänne, kun maassa voimassa olevaa DMCA-lainsäädäntöä löysennettiin useilla muutoksilla.

Monille matkapuhelinten käyttäjille tärkein uudistus oli jailbreak-muokkausten laillistaminen, jonka myötä Yhdysvalloissa asuvat kuluttajat voivat jatkossa muokata matkapuhelimiensa ohjelmistoja haluamallaan tavalla. Kuluttajat voivat siis asentaa esim. iPhone-puhelimiin epävirallisen firmwaren, jonka avulla he voivat ajaa puhelimissaan mitä tahansa ohjelmia, eikä heitä voida tästä enää rangaista DMCA-lakien perusteella.

Lisäksi myös puhelimissa mahdollisesti olevat operaattorilukitukset saa jatkossa kiertää ilman oikeuskäsittelyn pelkoa.

Puhelinten lisäksi muutoksi tapahtui tietokonepelien ja DVD-rippauksen kohdalla. Jatkossa konsoli- ja tietokonepelien mahdolliset kopiointisuojaukset saa ohittaa, jos tarkoituksena on esim. tutkia, testata tai korjata kyseistä peliä tai siinä käytettävää kopiointisuojausta.



DVD-rippaus on puolestaan jatkossa laillista niissä tilanteissa, joissa kopioitua videomateriaalia käytetään dokumentin tekemiseen tai ei-kaupallisen videon luomiseen. Yhdysvalloissa vaikuttavat kuluttajat voivat siis jatkossa lisätä lyhyitä pätkiä DVD-elokuvista esim. omiin YouTube-videoihinsa.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Samsung Galaxy A16 (4G) – hinta laskenut -23%

Samsung Galaxy A16 (4G)
99 € Gigantti
124 € Hobby Hall
129 € Veikon Kone

Alin hinta viikko sitten: 129 €

Oppo Reno 14 – hinta laskenut -20%

Google Pixel 9 – hinta laskenut -18%

Google Pixel 9
399 € DNA
589 € Elisa
789 € Verkkokauppa.com

Alin hinta viikko sitten: 489 €

Google Pixel 9 Pro XL – hinta laskenut -17%

Google Pixel 9 Pro XL
599 € DNA
726 € Hobby Hall
949 € Verkkokauppa.com

Alin hinta viikko sitten: 725 €

Kommentit (14)

TemeTee
TemeTee

4

Lainaus, alkuperäisen viestin kirjoitti TBusnwyns:

Suomi mukaan.. Kun kerran tekeevät Suomesta pikku jenkkilää kovalla taholla, niin nyt
Myös tämä tänne kitoooos


Jaa miksi? Suomessa ei koko DMCA-lakia edes ole.

Vastaa
friis
friis

6

Lainaus:

DVD-rippaus on puolestaan jatkossa laillista niissä tilanteissa, joissa kopioitua videomateriaalia käytetään dokumentin tekemiseen tai ei-kaupallisen videon luomiseen. Yhdysvalloissa vaikuttavat kuluttajat voivat siis jatkossa lisätä lyhyitä pätkiä DVD-elokuvista esim. omiin YouTube-videoihinsa.


Tämä onkin hyvä muutos. Laki on tähän asti ollut hieman ristiriitainen, ns. fair-use laki antaa luvan käyttää videoita, mutta käytännössä DMCA estää sen.

Lainaus:

Suomi mukaan.. Kun kerran tekeevät Suomesta pikku jenkkilää kovalla taholla, niin nyt
Myös tämä tänne kitoooos


Taitaa kaikki uutisessa kerrotut asiat olla jo nyt sallittuja/ei rangaistavia suomessa...

Vastaa
coocie98
coocie98

8

Mitä kummaa? Tämäpä positiivinen yllätys. Miten tällainen laki on edes voinut päästä läpi? Voisi Suomessakin laillistaa DVD:n varmuuskopioinnin (lue: suojauksen kierron varmuuskopiota varten).

Vastaa
p2pman
p2pman

12

Lainaus, alkuperäisen viestin kirjoitti Rosecenze:

Saisi vielä WMG muuttaa byrokratiaansa ettei poista kaikkea musiikkia YouTubesta..

JOO-O!

Vastaa
Croft
Croft

14

Vaikka en ole oikein noita asioita seurannut niin tuohan kuulostaa yllättävältä, hienolta, vaikka ne ei tietenkään Suomeen liity. :)

Vastaa

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.