Nokian N8 ennakkotilattavissa myös Suomessa - toimitukset syyskuun lopulla

Kirjoittaja Kaarlo Räihä @ 17.8.2010 13:13 Kommentteja (28)
Nokian N8 ennakkotilattavissa myös Suomessa - toimitukset syyskuun lopulla Nokian N8-puhelimen ennakkotilaus on muuttunut eilisen ja tämän päivän aikana ajankohtaiseksi monissa maissa, kun Nokia lisäsi kyseisen puhelimen tilausmahdollisuuden eri maiden verkkokauppoihinsa.

Suomessa N8 maksaa Nokian verkkokaupassa 499 euroa, johon päälle tulevat vielä toimituskulut. Saatavuudeksi luvataan syyskuun loppua.

Puhelimen hintataso ei ole sama kaikkialla Euroopassa, vaan Ranskassa puhelimen hinta on 459 euroa, kun taas Saksassa samasta puhelimesta pyydetään 479 euroa.

Verkkokaupan tiedon mukaan oransseja ja sinisiä malleja ei välttämättä saa muista myyntipaikoista, koska niiden sanotaan olevan eksklusiivisia värejä. Myyntipakkauksesta löytyvät puhelimen ja akun lisäksi mm. datakaapeli, stereokuulokkeet, HDMI-sovitinkaapeli sekä kapasitiivisten kosketusnäyttöjen kanssa toimiva Stylus-kynä (SU-36).
Tägit: Suomi Nokia N8

Lisää uutisotsikoita

28 kommenttia »

  1. kasber @ 17.8.2010 13:28

    jahas, ei siis vieläkään multi touchia?

  2. gejio22 (vahvistamaton) @ 17.8.2010 13:40

    No mistä niin päättelit? Multitouch toimii ihan normaalisti.

  3. OJ_Ghost @ 17.8.2010 14:26

    @1
    Tsiisus mikä välähdys. Voisit edes perustella kun noin varma olet? :p
    On ollut jo kauan tiedossa, että N8:ssa on multitouch mukana.

  4. core @ 17.8.2010 14:43

    Ja suomilisää tuli tähänkin kapistukseen n. 75 € jenkkihintaan verrattuna (ks edellinen uutinen), vaikka onkin suomalaisen (NOT) firman tekele..

  5. Ralle_ (vahvistamaton) @ 17.8.2010 14:51

    Ei tälle voi ennustaa menestystä. Nokian ongelma on vanhentunut rauta ja valovuosia perässä laahaava softa. Symbian^3 ei kykene haastamaan Android tai iOS puhelia. Hyvää tässä laitteessa on kamera, joka päihittää nykyiset kilpailijat.

  6. Sillattiis (vahvistamaton) @ 17.8.2010 15:28

    Tutun tuntuista mantraa. Ei vain mitään varsinaisia perusteluita, vaikka olisikin tosin. Odotellaan nyt ne ensi testit ensin. Sanoisin kuitenkin, että tällä hetkellä Symbianin pahin ongelma on pelien puute (ja maine nettiteinien keskuudessa).

  7. Thor1993 @ 17.8.2010 15:40

    Ei tossa nyt niiin hidasta rautaa ole. Muutenkin symbian^3:n ei pitäs olla samanlaine tehosyöppö kun android.. Etenkin näyttis tässä tais olla oikein hyvä.

    Ja multituch kyllä toimii. Ihan kiva toi kapasitiivinen stylus kun mukana saa. IMHO monet parhaista peleistä on niin pikkutarkkoja, että vaikee ilman stylusta olis.

    Hinta varmaa tippuu muutaman kympin kuhan muualtakin saa ja sitten onkin jo ihan hyvä hinta.

  8. Tcav @ 17.8.2010 16:47

    HTC Desire hakkaa tämänkin kaikessa muussa paitsi rakenteessa (alumiini), tyylikkyydessä, kamerassa, TV-ulostulossa ja musiikkiominaisuuksissa.

    Nokia, yök!

    Sori, jos mieli pahottui. :]

  9. Seppo_S (vahvistamaton) @ 17.8.2010 17:28

    @8
    Unohtuiko puhelimena ja myös akkukesto? Joka tapauksessa jo aika pitkä lista ja puhelin tulee olemaan vielä halvempikin.

  10. Tcav @ 17.8.2010 17:41

    @9

    Kyllä Androidistakin saa ihan hyvän puhelinkäyttöön, jos osaa (eri ohjelmilla), mutta kyllä se joo hieman hakkaa Desireä puhelinominaisuuksissa ehkä joidenkin mielestä(mitään muuta se ei sitten osaakaan). Omasta mielestäni Desiressä on kyllä paremmat puhelinominaisuudet, kuten Facebookin linkittäminen yhteystietoihin.

    Akkukesto. Jos N8-puhelinta voisi käyttää samalla tavalla kuin Desire-multimediateitokonetta, niin väitän, että ei Nokiankaan akkukesto olisi kovin mairitteleva. Sitä paitsi, mistähän tiedätte tämän puhelimen myyntiversion akkukeston käytössä, kun ei ole vielä edes toimitettu tilaajille?

    Tulee 100 kertaa pidempi lista, kun katsotaan, missä Desire hakkaa N8:n.

    Halvempi? Itse maksoin Desirestä 360€. No okei, se oli supertarjous, mutta Desireä sai jo sen tullessa markkinoille hintaan 450€ Suomessa!

    Yök, Symbian! *oksentaa*

    AMD Phenom II x2 545 | Asus Radeon HD 3870 512MB | AsRock K10N78D | 4GB RAM | HDD yht. 783.5GB [HTC Desire ja Canon Legria HF200]
    "Enough is enough! I have had it with these motherfucking snakes on this motherfucking plane!" :]

  11. Yesse @ 17.8.2010 18:42

    @1: N8:iin on jo ilmoitettu multitouch ajat sitten.

  12. jartar @ 17.8.2010 18:52

    @10

    Se on kumma juttu kun oma känny on aina sata kertaa parempi kun muut. No, kyllä se sinunkin pilvilinna romahtaa joku päivä ja kyyti on kylmää sen jälkeen...

  13. Tcav @ 17.8.2010 18:58

    @12

    No hyvä, että on kumma juttu.

    Enkä sanonut, että se on parempi kuin kaikki muut. Sanoin vain, että se on parempi kuin Nokialaiset. Ja sen voin sanoa, koska kaikki aikaisemmat puhelimeni ovat olleet Nokialaisia.

    Ja joku kumminkin sanoo, etten voi tuomita N8-puhelinta vielä, kun en ole edes kokeillut sitä. Noh, en olekaan, mutta voiko kunnollisessa multimediatietokoneessa olla Symbian käyttöjärjestelmä? Ei voi minun mielestäni.

  14. jartar @ 17.8.2010 19:06

    @13

    Niin, kannattaa aina tuomita kaikki etukäteen. Symbiakin on sellainen kirosana että tämän fooruminkin taso laskee siinä vaiheessa kun sen tänne kirjoittaa...

  15. Tcav @ 17.8.2010 19:10

    @14

    Aivan!

  16. kasber @ 17.8.2010 21:02

    @2&3:
    En minä varma ollutkaan, siksi kysyinkin. Ajattelin vain, kun pakkauksessa tulee mukana Stylus.

  17. styylys (vahvistamaton) @ 17.8.2010 21:21

    @7
    Kapasitiivisen näytön tikut, ovat olleet poikkeuksetta huonohkoja. Kuitenkin tälläinen tikku esim roikkumassa puhelimesta tai avaimenperänä olisi todella kätevä, varsinkin talvella.

  18. Seppo_S (vahvistamaton) @ 17.8.2010 21:32

    @10

    "Desire-Multimediatietokonetta". Jepjep... Eiköhän tää ollut tässä.

  19. akse @ 17.8.2010 23:07

    @18 haha jep. nokialla sentää aika lähellä tietokoneita nuo eräät mallit.

  20. miksuh2 @ 18.8.2010 03:01

    @1

    > jahas, ei siis vieläkään multi touchia?

    Miten niin muka ei? Mistä sinä tuollasta olet saanut päähäsi? Kyllä N8 tukee sitä ihan täysin.

  21. miksuh2 @ 18.8.2010 03:07

    @13

    > Ja joku kumminkin sanoo, etten voi tuomita N8-puhelinta vielä, kun en ole
    > edes kokeillut sitä. Noh, en olekaan, mutta voiko kunnollisessa
    > multimediatietokoneessa olla Symbian käyttöjärjestelmä? Ei voi minun
    > mielestäni.

    Ja höpön löpön, tuollanen väite nyt on kyllä ihan täyttä roskaa. Ei ole olemassa yhtään mitään perusteluita sille miksi Symbian muka ei sopisi ,poseenm käyttöön ja onhan se sopinut tähänkin asti

  22. miksuh2 @ 18.8.2010 03:09

    @13

    > Ja joku kumminkin sanoo, etten voi tuomita N8-puhelinta vielä, kun en ole
    > edes kokeillut sitä. Noh, en olekaan, mutta voiko kunnollisessa
    > multimediatietokoneessa olla Symbian käyttöjärjestelmä? Ei voi minun
    > mielestäni.

    Ja höpön löpön, tuollanen väite nyt on kyllä ihan täyttä roskaa. Ei ole olemassa yhtään mitään perusteluita sille miksi Symbian muka ei sopisi moiseen käyttöön ja onhan se sopinut tähänkin asti

  23. miksuh2 @ 18.8.2010 03:16

    @10

    > Akkukesto. Jos N8-puhelinta voisi käyttää samalla tavalla kuin Desire-
    > multimediateitokonetta, niin väitän, että ei Nokiankaan akkukesto olisi
    > kovin mairitteleva.

    Kyllä sitä N8 älypuhelinta voi käyttää ihan just samalla tavalla. Mitä tulee akkukestoon, niin huomautetaan nyt että Symbian on älypuhelinkäyttöjärjestelmänä huomattavasti kehittyneempi kuin esim Android joka on suht uusi alusta. Esimerkiksi tähän liittyen Symbianin virranhallinta ja energiansäästöominaisuudet on ihan omaa luokkaansa mobiilialustojen joukossa, sillä on suuri vaikutus akun kestoon.

  24. miksuh2 @ 18.8.2010 03:40

    @10

    > Omasta mielestäni Desiressä on kyllä paremmat puhelinominaisuudet, kuten
    > Facebookin linkittäminen yhteystietoihin.

    Aha, Ainut vaan, että N8:n tuotekuvauksessa sanotaan:

    # Yhteinen pääsy Facebook- ja Twitter-tileihin Nokian Ovi-yhteisöpalvelusovelluksen kautta
    # Yhteisöpalvelujen profiilit näkyvät laitteen yhteystiedoissa

    Kaikenlisäksi käsittääkseni tuo yhteisösovellus on laajennettavissa tukemaan muitakin yhteisöpalveluja kuin noita kahta edellämainittua.

  25. OJ_Ghost @ 18.8.2010 11:11

    **************
    core @ 17.8.2010 14:43

    Ja suomilisää tuli tähänkin kapistukseen n. 75 € jenkkihintaan verrattuna (ks edellinen uutinen), vaikka onkin suomalaisen (NOT) firman tekele..
    **************
    Ei taida susta tulla ainakaan mitään talousneroa? :) Vai miten sitten itse laittaisit tuotteen myyntiin? Jenkeissä Nokialla on ongelmia myynnin kanssa, joten ilman muuta se on sielä halvempi. Varmaan sielä joskus myyvät nolla katteellakin tavaraa. Suomessa tilanne on toinen. Lisäksi nämä on Nokian hintoja. Ne ei varmasti tuu koskaan, tai ainakaan ihan heti, oleen paikallisten markkinoiden halvimpia hintoja.

    **************
    Ralle_ (vahvistamaton) @ 17.8.2010 14:51

    Ei tälle voi ennustaa menestystä. Nokian ongelma on vanhentunut rauta ja valovuosia perässä laahaava softa. Symbian^3 ei kykene haastamaan Android tai iOS puhelia. Hyvää tässä laitteessa on kamera, joka päihittää nykyiset kilpailijat.
    **************
    Jaa ei? Veikkaan toisin.
    Ensinnäkin Symbianin ei tarvikaan haastaa Androidia ja iOS:sää. Miksei? Koska MeeGo on tulossa ja se on se high-end käyttis Nokialla jatkossa. Varmasti Symbian luurejakin tarjotaan kärkipäähän tai tuntumaan ainakin, mutta taitaa MeeGo-korissa olla ne isoimmat panokset Nokialla nyt.

  26. core @ 18.8.2010 14:36

    "OJ_Ghost @ 18.8.2010 03:11

    Ei taida susta tulla ainakaan mitään talousneroa? :) Vai miten sitten itse laittaisit tuotteen myyntiin? "

    Luuletko että katsoin asiaa Nokian hinnoitteluosaston näkökulmasta? No en, vaan ihan omasta kuluttajan näkökulmasta, kun tuo puhelin sattuu olemaan yksi kandidaateista seuraavaksi luurikseni. Ja silloinhan nimenomaan se hinta merkkaa _minulle_ jotain.

    Tottahan on että Nokian tulee myydä jenkeissä alhaisemmalla katteella koska siellä ovat joutuneet markkinoilla alakynteen, mutta se ei meitä täälläpäin maailmaa paljon lohduta (jälleen, kuluttajan näkökulmasta)

    Nimim. Kylteri.

  27. iKnow_ (vahvistamaton) @ 18.8.2010 14:48

    @26

    Eiköhän hinta asetu liikkeissä lähemmän 449 kuin 499, hyvin pian varsinaisen myyntiin tulon jälkeen. Nokian verkkokauppa on aina todella kallis paikka tilata.

  28. OJ_Ghost @ 18.8.2010 15:09

    @27
    Varmasti hinnasta katoo se 50 €. Näin kävi N900:nenkin kanssa.
    Ennakkoon sitä sai 20-30 euroo halvemmalla ja hetken päästä jo 50 € halvemmalla kuin Nokian oman kaupan hinta.

Kommentoi uutista

Jos sinulla ei vielä ole AfterDawn.com-käyttäjätunnusta, voit syöttää alle uuden käyttäjänimen ja sähköpostiosoitteesi. Osoitteeseesi lähetetään erikseen aktivointilinkki.

Mikäli sinulla on jo käyttäjätunnus AfterDawn.com-sivustoille, kirjaudu sisään viereiseltä välilehdeltä.

Kirjaudu sisään käyttämällä AfterDawn.com-käyttäjätunnusta tai sähköpostiosoitettasi.
Ohjeet

Uusimmat viestit keskustelualueillamme

Hintavertailun suosituimmat

Nokia Lumia 800 Nokia Lumia 800
alkaen 429 €
vertaa hintoja >>
Samsung Galaxy S II Samsung Galaxy S II
alkaen 457 €
vertaa hintoja >>
Nokia Lumia 710 Nokia Lumia 710
alkaen 299 €
vertaa hintoja >>
HTC Desire HTC Desire
alkaen 399 €
vertaa hintoja >>
Nokia N9 (16GB) Nokia N9 (16GB)
alkaen 394 €
vertaa hintoja >>
Nokia N8 Nokia N8
alkaen 275 €
vertaa hintoja >>
Nokia C5-03 Nokia C5-03
alkaen 125 €
vertaa hintoja >>
Nokia Asha 300 Nokia Asha 300
alkaen 98 €
vertaa hintoja >>
HTC 7 Trophy HTC 7 Trophy
Ei vielä hintoja
Nokia 500 Nokia 500
alkaen 135 €
vertaa hintoja >>

Lisää puhelimia Edukas.fi:ssä >>

Evil tracking pixel[tm] - It'll steal your money and wife.

Uusimmat testit

Arvostelussa Nokia Lumia 800 - uusi aluevaltaus Arvostelussa Nokia Lumia 800 - uusi aluevaltaus
Testissä Galaxy Nexus: Androidia parhaimmillaan Testissä Galaxy Nexus: Androidia parhaimmillaan
Testissä Samsung Galaxy Note: parasta kahdella kädellä käytettynä Testissä Samsung Galaxy Note: parasta kahdella kädellä käytettynä
Testissä HTC Sensation XL: multimediapuhelin isolla näytöllä Testissä HTC Sensation XL: multimediapuhelin isolla näytöllä
Kattavassa testissä Nokia N9 Kattavassa testissä Nokia N9

Tuoreimmat uutiset

Motorola: Android-päivitysten hitaus johtuu Googlesta Motorola: Android-päivitysten hitaus johtuu Googlesta (10.2.2012 18:34)
Motorolan mukaan Androidin hitaasta päivitystahdista ei voi syyttää puhelinvalmistajia, vaan todellinen syypää viivästyksiin on Google itse sekä kustomoituja laitteita vaativat operaattorit. ....
Kommentteja (3)
Yhdysvaltain oikeusministeriö hyväksymässä Googlen Motorola-kaupat Yhdysvaltain oikeusministeriö hyväksymässä Googlen Motorola-kaupat (10.2.2012 17:19)
Yhdysvaltain oikeusministeriö on antamassa hyväksyntänsä Googlen jo viime syksynä julkaisemille suunnitelmille ostaa Motorola Mobility. Kauppa vaatii myös EU-viranomaisten hyväksynnän ja päätöksen ....
Kommentteja (2)
HTC vahvisti Android 4.0:n saavien puhelimien nimet HTC vahvisti Android 4.0:n saavien puhelimien nimet (10.2.2012 11:40)
HTC on vahvistanut Android 4.0:n saavien puhelinmallien nimet. Viime vuonna julkaistut HTC Sensation - ja Sensation XE -puhelimet saavat päivityksen maaliskuun loppuun mennessä. Sensation ....
Kommentteja (2)
Androidin jälleenmyyntiarvo tipahtaa iPhonea nopeammin Androidin jälleenmyyntiarvo tipahtaa iPhonea nopeammin (9.2.2012 18:36)
Käytettyjen tavaroiden hinta-arvioihin keskittyvä Priceonomics kertoo omiin tilastoihinsa perustuen, että Applen iPhone-puhelimet säilyttävät jälleenmyyntiarvonsa huomattavasti Android-puhelimia paremmin. ....
Kommentteja (21)
LG nokittaa Galaxy Notea erikoisella uutuudella LG nokittaa Galaxy Notea erikoisella uutuudella (8.2.2012 14:39)
Korealaisista elektroniikkajäteistä pienempi eli LG on julkaissut videon yhtiön uudesta tabletin ja puhelimen ominaisuuksia yhdistelevästä laitteesta. LG Optimus Vu on viiden tuuman kokoinen ....
Kommentteja (7)
Puhelinvertailun uutiset RSS-virtana Lisää Puhelinvertailun otsikot iGoogle -etusivullesi!

Viimeisimmät uutiskommentit

Suosituimmat puhelimet

Nokia Lumia 800 Nokia Lumia 800
Samsung Galaxy S II Samsung Galaxy S II
Nokia Lumia 710 Nokia Lumia 710
HTC Desire HTC Desire
Nokia N9 (16GB) Nokia N9 (16GB)
Nokia N8 Nokia N8
Nokia C5-03 Nokia C5-03
Nokia Asha 300 Nokia Asha 300
HTC 7 Trophy HTC 7 Trophy
Nokia 500 Nokia 500

Linkkejä

Uutisarkisto

Tilaa AfterDawnin viikoittainen uutiskirje.