*
 

Nokia esitteli Symbianin uutta käyttöliittymää Kiinassa

Kirjoittaja Kaarlo Räihä @ 25.2.2011 12:22 Kommentteja (17)
Nokia esitteli Symbianin uutta käyttöliittymää Kiinassa Uusien Symbian-puhelinten odotetusta käyttöliittymäpäivityksestä on jälleen vuotanut lisää tietoa, kun internetiin ilmaantuneet kuvat Nokian esityksistä ovat herättäneet nettikansan eloon.

Ensimmäiset kuvat tulivat Kiinasta, jossa Nokian älypuhelimista vastaava johtaja Jo Harlow esitteli paikallisille uudistuvaa Symbiania tekstien ja kuvien avulla. Kuvissa näkyvät mm. N8-puhelimen uudistettu käyttöliittymä ja E7-mallille asetetut tavoitteet Kiinassa.

N8-puhelimen käyttöliittymäkuvan perusteella mm. operaattoritiedot ja kuuluvuuden näyttävää yläpalkkia olisi pienennetty rajusti, se muistuttaa nyt Android- ja iPhone-puhelinten vastaavaa osaa. Myös alhaalla oleva navigointipalkki on laitettu uusiksi teeman osalta, ja sekin on kutistunut aiempaan verrattuna. Kotinäytöille lisättävät widgetit ovat myös hieman uudistuneet ulkoasun osalta ja kuvan perusteella sovellukset käynnistävät ikonit ovat nyt kotinäyttöjen alareunassa.

Nokian mukaan päivitykset tulevat kaikkiin uutta Symbiania käyttäviin laitteisiin OTA-päivityksinä. Luvassa on myös uusia Symbian-puhelimia, mutta niistä kuvat eivät kerro tarkempia tietoja.



Toinen mobile.it168.com-sivuston julkaisema kuva esittelee uusia käyttöliittymäikoneita sekä mainitsee paremmin muokattavissa olevat widgetit.
Tägit: Nokia Symbian

Lisää uutisotsikoita

17 kommenttia »

  1. OpopO @ 25.2.2011 12:43

    Nätimpi!

  2. JMI92 @ 25.2.2011 13:01

    Tätä onkin jo odotettu!! Saa vain nähdä montako vuotta menee ennen kuin pääsee latailemaan -.-

  3. Dollarinen (vahvistamaton) @ 25.2.2011 13:08

    Mitenköhän muuten Nokian käy kehittyvillä markkinoilla, kun Symbian ja S40 ovat kuitenkin ne tärkeimmät esim. Kiinassa ja Intiassa?

  4. miksuh3 (vahvistamaton) @ 25.2.2011 13:10

    Tuossa on ihan liikaa silmäkarkkia kuten Androidissa tai Ios, ihan turhaa ei näin ei näin. Tosin nyt olenkin sitä mieltä, että tämä näyttää loistavalta, koska kyseessä on Nokia. Tosin olen hieman kyrsiinntynyt Nokian Microsoft uutisista joten tämä ei olekaan aivan niin hyvä juttu.

  5. JussiFX @ 25.2.2011 13:17

    Ei tuosta nyt kovin hyvää kuvaa saa, mutta selvästikin parempaan päin!
    @4, ihan hyvää miksuh2-parodiointia.

  6. ArttuH5N1 @ 25.2.2011 13:30

    Hienolta näyttää. Ja rakastan sitä pull-down statusbaria mikä androideista taitaa löytyä, ainakin muistan HTC:lla kokeilleeni.

    @4 ;)

  7. ep_ @ 25.2.2011 15:11

    Hieno! Tuollaista käyttöliittymää olenkin symbianiin toivonut. Pikkuhiljaa kun symbian on alkanut olla parempi ja parempi niin Nokia vaihtaa windowssiin.

  8. ep_ @ 25.2.2011 15:18

    Onko muuten tuon ylemmän kuvan N8:sin alapalkin keskellä neljä ruutua? Tarkoittaisiko tuo neljää eri aloitusnäkymää nykyisen kolmen sijaan?

  9. gfggghkg (vahvistamaton) @ 25.2.2011 16:51

    juu olisko nokian aika vaihtaa windowsista symbianiin ennenkuin toisinpäin on ehditty vaihtaakaan.

    nopeammin näyttää symbian kirivän käyttöliittymässä kuin windows phone ominaisuuksissa. siinähän ei firmware päivytysta OTA:na saati toimivaa muutoinkaan.

  10. Teemui @ 25.2.2011 16:58

    Nythän se näyttää jo lähes ihmismäiseltä. Testailin eilen E7 ja totesin, että jos tämä on Nokian lippulaiva, niin ei hyvää päivää! Käyttö oli aivan kamalaa, joten todella toivon, että tuo päivitys tuo siihen runsasta parannusta.

  11. tonkie @ 25.2.2011 19:19

    En ymmärrä miksi ihmiset haukkuu symbian 3 käyttöliittymää. Mielestäni se on loistava. Mielestäni on myös kiva itse päättää mitä puhelin tekee, sen sijaan, että kaikki tapahtuu taustalla automaagisesti.

  12. Nokia N8 & Symbian3 (vahvistamaton) @ 25.2.2011 19:48

    Symbian 3 käyttöliittymä on vain turhan "raskas" Nokia-mallien prossutehoihin nähden!!.Ja onhan se myös aika BUGINEN,niin kuin Windowsit!!.

  13. miksuh2 @ 26.2.2011 02:51

    @12

    Ja höpön löpön. Täyttä hölynpölyä. Nokian Symbian ^3 älypuhelimet pyörittää käyttöliittymää ja sovelluksia oikein hyvin ja nopeait. Nokian mallien prosessoriteho on enemmän kuin riittävä, paljon hitaampikin prosessotri riittäisi.

    Sitäpaitsi käyttöliittymän nopeuteen vaikuttaa rautapohjainen grafiikakiihdytys paljon enemmän kuin prosessotiteho. Nokian vanhemmissa malleissa ei ollut tukea tuolle, mutta Symbian ^3 älypuhelimissa on on. N8:ssa, E7:ssa, C7:sa jne on nopea grafiikkapiiri ja tuki rautapohjaiselle grafiikkakiihdytyksellä.

    On sikälikin täysin naurettavaa väittää, että käyttöliittymä on muka liian raskas prosessorille kun kuitenkin samaan aikaan kyseiset puhelimet pyörittää mainiosti moniajossa mm. raskaita pelejä, HD-videotoistoa, HD-kuvausta ja muitakin raskaitakin sovelluksia. Miten tuo muka olisi mahdollista, jos prosessoriteho ei muka riittä edes käyttöliittymän pyörittämiseen? Kyllä väitteesi on ihan täytää hölynpölyä.

    Ja ei symbian ole sen bukisempi kuin muutkaan mobiilialustat. Itseasiassa kun muistetaan, että Symbian on maailman eniten käytetty älypuhelinten käyttöjärjestelmä niin on silmiinpistävää, että esim uutiset bukeista ja tietoturva-aukoista on jatkuvasti liittyneet Androidiin ja iPhoneen vaikka niiden käyttäjiä on paljon vähemmän kuin symbianin käyttäjiä. Millon viimeeksi olet esim kuullut, että Symbian vuotaa käyttäjien tietoja? Androidin ja iPhonen kohdallahan noita uutisia on jatkuvasti.

  14. Agent_007 @ 26.2.2011 10:00

    Lainaus:On sikälikin täysin naurettavaa väittää, että käyttöliittymä on muka liian raskas prosessorille kun kuitenkin samaan aikaan kyseiset puhelimet pyörittää mainiosti moniajossa mm. raskaita pelejä, HD-videotoistoa, HD-kuvausta ja muitakin raskaitakin sovelluksia. Miten tuo muka olisi mahdollista, jos prosessoriteho ei muka riittä edes käyttöliittymän pyörittämiseen? Kyllä väitteesi on ihan täytää hölynpölyä.
    Nuo aiemmat keskustelijat tarkoittavat tuolla käyttöliittymän hitaudella varmaan niitä tilanteita, jossa puhelin ei reakoi kosketussyötteeseen tarpeeksi ripeästi.
    http://www.youtube.com/v/Z_H8mix_Bzw (esim. tuossa tuo Theme Effects -valinnan ottaminen pois päältä selventää tuota asiaa)

    Lainaus:uutiset bukeista ja tietoturva-aukoista on jatkuvasti liittyneet Androidiin ja iPhoneen vaikka niiden käyttäjiä on paljon vähemmän kuin symbianin käyttäjiä
    Vanhan Symbianin ongelmia ei juuri uutisoida suuresti, koska kyseessä ei ole mediaseksikäs alusta. Niitä on kyllä säännöllisesi esillä esim. Kiinassa http://www.securityweek.com/new-variants-old-symbian-mobile-spyware-emerge
    Uuden Symbianin kohdalla mitään vakavaa ei ole tullut käsittääksen esiin.

  15. user_org (vahvistamaton) @ 26.2.2011 16:49

    14@
    >Vanhan Symbianin ongelmia ei juuri uutisoida suuresti, koska
    >kyseessä ei ole mediaseksikäs alusta. Niitä on kyllä
    >säännöllisesi esillä

    Perinteisesti tietoturva ongelmat on ollut palvelunestohyökkäyksiä tai vaatineet käyttää tekemään asennus. Haittaohejelmiksi on jopa leimattu ohjelmia jotka tekevät juuri sitä mitä pitääkin.


    >Uuden Symbianin kohdalla mitään vakavaa ei ole tullut
    >käsittääksen esiin.

    Ei uudessa ole radikaalisti muutettu käyttäjän mahdollisuuksia asentaa ohjelmia.

  16. juzzlin @ 27.2.2011 15:07

    Hienolta näyttää!

  17. voihyvanen @ 10.3.2011 10:53

    Hyvä Nokia! Kohtahan tuo näyttää jo yhtä hyvältä kuin 100 euron ZTE Bladen käyttis. Liekö jo kohtaa toimii yhtä nopeasti ja helposti? Toive voi olla kohtuuton koska Bladessa on kuitenkin tuplasti RAM-muistia.

Kommentoi uutista

Mikäli sinulla ei ole vielä AfterDawn-käyttäjätunnusta, syötä allaolevaan kaavakkeeseen toivomasi käyttäjätunnus sekä sähköpostiosoitteesi. Lähetämme sinulle jälkikäteen aktivointilinkin antamaasi sähköpostiosoitteeseen.

Mikäli sinulla on jo ennestään AfterDawn-käyttäjätunnus, kirjaudu sisään seuraavan välilehden kautta.

Kirjaudu sisään käyttäen AfterDawn -käyttäjätunnustasi tai sähköpostiosoitettasi.
Ohjeet
Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Uusimmat viestit keskustelualueillamme

Hintavertailun suosituimmat

Nokia Asha 203 Nokia Asha 203
alkaen 49 €
vertaa hintoja >>
Samsung Galaxy S II Samsung Galaxy S II
alkaen 350 €
vertaa hintoja >>
Sony Xperia S Sony Xperia S
alkaen 403 €
vertaa hintoja >>
Nokia Lumia 620 Nokia Lumia 620
alkaen 236 €
vertaa hintoja >>
Nokia Lumia 820 Nokia Lumia 820
alkaen 345 €
vertaa hintoja >>
Samsung Galaxy Xcover 2 Samsung Galaxy Xcover 2
alkaen 269 €
vertaa hintoja >>
Samsung Galaxy S III Samsung Galaxy S III
alkaen 399 €
vertaa hintoja >>
Nokia Lumia 720 Nokia Lumia 720
Ei vielä hintoja
Samsung S5230 Samsung S5230
alkaen 80 €
vertaa hintoja >>
HTC Wildfire S HTC Wildfire S
alkaen 150 €
vertaa hintoja >>

Lisää puhelimia Edukas.fi:ssä >>

Evil tracking pixel[tm] - It'll steal your money and wife.

Uusimmat testit

Arvostelussa Google Nexus 4: vaniljaa Android-faneille Arvostelussa Google Nexus 4: vaniljaa Android-faneille
Onko älypuhelimen oltava kallis, jotta se olisi hyvä? Arvostelussa Lumia 620 Onko älypuhelimen oltava kallis, jotta se olisi hyvä? Arvostelussa Lumia 620
Testi: Asuksen Padfone 2:ssa on tabletin ja puhelimen parhaat puolet Testi: Asuksen Padfone 2:ssa on tabletin ja puhelimen parhaat puolet
Testissä Sony Xperia V: Vedenkestävä 4G-puhelin Testissä Sony Xperia V: Vedenkestävä 4G-puhelin
Arvostelussa HTC:n lippulaiva Windows Phone 8X Arvostelussa HTC:n lippulaiva Windows Phone 8X

Käyttäjämme arvioivat

Nokia Lumia 710

Nokia Lumia 710

-MMisQ "Muutaman tunnin räpläilyn jälkeen voin sanoa että Nokia on tullut takaisin erittäin laadukkaalla tuotteella. -Sopivan kokoinen -Nopea -Hyvin reagoiva näyttö -Windows phone mango. Kaikki eivät siitä pidä mutta minusta se on loistava -Kamera on perus kauraa, ei mitään erikoista ..." Lue koko arvio

Tuoreimmat uutiset

Mistä on iOS 7 tehty? Mustasta, valkoisesta ja yksinkertaisista grafiikoista Mistä on iOS 7 tehty? Mustasta, valkoisesta ja yksinkertaisista grafiikoista (24.5.2013 19:05)
9to5macin saamien tietojen mukaan Jony Ive keskittyy iOS 7:n uudessa käyttöliittymässä paljon tekstuuria sisältävien grafiikoiden poistoon sekä mustiin ja valkoisiin pintoihin. Yksinkertaisuuden ....
 
Samsung Galaxy S4 sai maailman ensimmäisenä älypuhelimena TCO-sertifikaatin Samsung Galaxy S4 sai maailman ensimmäisenä älypuhelimena TCO-sertifikaatin (24.5.2013 16:03)
Ruotsalaisen TCO ammattiliiton riippumaton tutkimuskeskus TCO Developmentin myöntämä sertifikaatti kertoo tuotteen sosiaalisesta kestävyydestä, ympäristöystävällisyydestä ja taloudellisesta kestävyydestä. ....
Kommentteja (9)
Työpöydältä tuttu käännöstyökalu tulossa Andrdoidin selaimeen Työpöydältä tuttu käännöstyökalu tulossa Andrdoidin selaimeen (24.5.2013 10:59)
Androidin versio Chrome-selaimesta on pian taas askeleen lähempänä työpöytäversion toiminnallisuutta, kun Googlen käännöstyökalu saapuu myös mobiiliselaimeen. Google Translate on osa tuoretta ....
Kommentteja (1)
Geek: HTC One Google Edition julkistetaan muutaman viikon sisällä Geek: HTC One Google Edition julkistetaan muutaman viikon sisällä (24.5.2013 09:34)
Samsung Galaxy S4 -älypuhelimen lisäksi myös HTC:n One-puhelimesta on tulossa niin sanottu Google Edition -malli, kertoo Geek.comin Russell Holly. Sama mies ennusti oikein Galaxy S4:n Google-variantin ....
Kommentteja (3)
Kommentti: Jolla tarvitsee pikaisesti tuulta purjeisiin, jos mielii onnistua Kommentti: Jolla tarvitsee pikaisesti tuulta purjeisiin, jos mielii onnistua (23.5.2013 15:50)
Jolla esitteli yhtiön ensimmäisen puhelimen maanantaina ja julkaisutilaisuuden jälkeisessä juhlassa näkyi, miten yhtiön työntekijät olivat ylpeitä aikaansaannoksestaan. Ylpeyteen onkin aihetta. ....
Kommentteja (6)
Puhelinvertailun uutiset RSS-virtana Lisää Puhelinvertailun otsikot iGoogle -etusivullesi!

Viimeisimmät uutiskommentit

Suosituimmat puhelimet

Nokia Asha 203 Nokia Asha 203
Samsung Galaxy S II Samsung Galaxy S II
Sony Xperia S Sony Xperia S
Nokia Lumia 620 Nokia Lumia 620
Nokia Lumia 820 Nokia Lumia 820
Samsung Galaxy Xcover 2 Samsung Galaxy Xcover 2
Samsung Galaxy S III Samsung Galaxy S III
Nokia Lumia 720 Nokia Lumia 720
Samsung S5230 Samsung S5230
HTC Wildfire S HTC Wildfire S

Linkkejä

Uutisarkisto

Tilaa AfterDawnin viikoittainen uutiskirje.