Microsoft vahvisti: Windows Phone Tango tulee halvempiin malleihin

1
Teemu Laitila

Microsoft vahvisti: Windows Phone Tango tulee halvempiin malleihin
Microsoft on vahvistanut aiemmat huhut Windows Phone Tango -päivityksen suuntaamisesta vain alemman hintaluokan puhelimiin. Tango on käytännössä osa pian julkaistavaa Mango-päivitystä ja sen on tarkoitus tuoda kattavammat Bing-palvelut myös hitaampiin puhelimiin.

Tango on ominaisuuksiensa puolesta vain pienehkö päivitys ja se saapunee vielä tämän syksyn mittaan ennen ensi vuonna odotettua Apollo-päivitystä, joka on oletettavasti jo Windows Phone 8. Tango-versiolla varustettuja puhelimia tullaan myymään esimerkiksi Kiinassa ja Intiassa, jossa Windows Phone -laitteita on myyty vielä vähän.

Käytännössä Tango tuonee mukanaan tuen hitaammille prosessoreille sekä pienemmällä resoluutiolla toimiville näytöille. Nokialta voidaan odottaa tulevaisuudessa esimerkiksi Intian markkinoille suunnattua Windows Phone Tango -versiolla varustettua mallia, sillä Intia on jo nykyisellään tärkeä markkina-alue Nokian halvemmille Symbian-malleille.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Motorola ThinkPhone 25 – hinta laskenut -40%

Motorola ThinkPhone 25
299 € Hobby Hall
454 € Proshop
499 € Veikon Kone

Alin hinta viikko sitten: 499 €

Samsung Galaxy A17 (4G) – hinta laskenut -18%

Samsung Galaxy A17 (4G)
139 € Hobby Hall
169 € Gigantti
169 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 169 €

Xiaomi Poco F7 – hinta laskenut -16%

Xiaomi Poco F7
409 € Proshop
424 € Hobby Hall

Alin hinta viikko sitten: 506 €

Motorola Edge 50 Neo – hinta laskenut -11%

Motorola Edge 50 Neo
327 € Gigantti
327 € Hobby Hall

Alin hinta viikko sitten: 367 €

Kommentit (1)

Puppek
Puppek

1

Tango on siis varmaan suunnattu Nokian puhelimiin, joissa kaikissa RAM-muistin määrä pyritään pitämään mahdollisimman pienenä ja joissa käytetään pari vuotta vanhoja prosessoreita että grafiikkakiihdyttimiä, sekä 640x360 & 480x320 näyttöjä.

Vastaa

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.