Applen ja Samsungin kiista jatkuu Ranskassa - haastajana Samsung

2
Teemu Laitila

Applen ja Samsungin kiista jatkuu Ranskassa - haastajana Samsung
Samsung on haastanut Applen oikeuteen Ranskassa useiden eri patenttien loukkaamisesta. Yhtiöiden patenttikiistoja on setvitty jo useissa eri oikeusasteissa ja useissa eri maissa. Kiistat alkoivat Applen väittäessä, että Samsungin puhelimet ja tabletit kopioivat Applen iPad- ja iPhone-laitteita. Tapojen mukaan Samsung on vastannut omilla haasteillaan ja viimeisimmät haasteet on jätetty Ranskassa.

Samsungin Ranskassa jättämä oikeushaaste ei liity aiemmin kiistakysymyksenä olleeseen ulkoiseen muotoiluun, vaan Samsungin mukaan Apple loukkaa kolmea yhtiön omistamaa patenttia.

Apple ei ole kommentoinut Samsungin uusinta haastetta. Aiemmin tässä kuussa saksalainen oikusistuin tuomitsi tablettien ulkoasuun liittyvän kanteen Applen hyväksi ja kielsi Samsungia myymästä Galaxy Tab 10.1 -laitettaan Saksassa. Lisäksi Apple on saavuttanut vastaavan voiton Hollannissa, jossa oikeus kielsi kolmen Samsungin matkapuhelinmallin myynnin.



Eurooppalaisten oikeusistuinten lisäksi yhtiöiden välisiä kiistoja käsitellään Japanissa, Australiassa ja Yhdysvalloissa.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Samsung Galaxy A36 – hinta laskenut -30%

Samsung Galaxy A36
179 € DNA
255 € Hobby Hall
299 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 255 €

Google Pixel 10 – hinta laskenut -26%

Google Pixel 10
499 € Gigantti
699 € Proshop
716 € Hobby Hall

Alin hinta viikko sitten: 673 €

Google Pixel 10 Pro Fold – hinta laskenut -25%

Google Pixel 10 Pro Fold
1312 € Gigantti
1899 € Verkkokauppa.com
1899 € DNA

Alin hinta viikko sitten: 1740 €

Xiaomi Redmi Note 15 Pro+ – hinta laskenut -23%

Xiaomi Redmi Note 15 Pro+
370 € Hobby Hall
399 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 480 €

Kommentit (2)

ArttuH5N1
ArttuH5N1

1

Applen hölmöstä väitteestä seurasi kunnon sota yritysten välille. No, ehkä tämän kautta edes nämä kaksi yritystä pystyvät selvittämään patenttisotkujaan.

Vastaa

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.