Android-valmistajat maksavat Microsoftille 444 miljoonaa vuodessa

3
Teemu Laitila

Android-valmistajat maksavat Microsoftille 444 miljoonaa vuodessa
Microsoftin arvioidaan seuraavan 12 kuukauden aikana hyötyvän 444 miljoonan dollarin eli noin 327 miljoonan euron verran Android-valmistajien kanssa tehdyistä lisenssisopimuksista. Luku perustuu investointipankki Goldman Sachsin teknologia-alan analyytikkojen arvioon.

Tähän mennessä Microsoft on lisensoinut tekniikkaansa HTC:lle, Samsungille, Acerille sekä ViewSonicille ja muille pienemmille valmistajille. Microsoftin arvioidaan saavan 3 -6 dollaria rojaltimaksuja jokaisesta sopimuksen tehneen Android-valmistajan myymästä laitteesta.

Business Insider huomauttaa, että vaikka tilanne kuullostaa Microsoftin kannalta hyvältä, kyseessä on lähinnä taskuraha, joka ei millään riitä kattamaan kuluja, joita Androidin suosio Microsoftille muutoin aiheuttaa. Microsoftin kuluvan tilivuoden liikevaihdon odotetaan nousevan noin 75 miljardiin dollariin, mihin suhteutettuna Android-tulot jäävät kohtalaisen pieneksi.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Google Pixel 9 Pro – hinta laskenut -49%

Google Pixel 9 Pro
589 € Elisa
969 € Verkkokauppa.com
1149 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 1149 €

Motorola ThinkPhone 25 – hinta laskenut -40%

Motorola Edge 50 Fusion – hinta laskenut -30%

Motorola Edge 50 Fusion
239 € Proshop
279 € Hobby Hall
399 € Power

Alin hinta viikko sitten: 399 €

Motorola Razr 60 Ultra – hinta laskenut -30%

Kommentit (3)

ArttuH5N1
ArttuH5N1

1

327 miljoonaa euroa. Taskuraha. Pistää asioita perspektiiviin.

Mutta kannatti siis Microsoftin käräjöidä, tai ainakin uhkailla sillä. Menikö yksikään noista oikeusjutuista, millä Microsoft pelotteli, oikeuteen asti? Että huomattiinko siellä näiden Microsoftin väitteiden vahvuus, patentteihin liittyen.

Vastaa
ypsilon
ypsilon

2

No tuskin ne firmat mitään maksaisi, jos ei olisi riskiä hävitä oikeudessa. Mutta helppoa rahaa MS:lle. Tähän pitäisi kaikkien pyrkiä ;)

Vastaa

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.