Samsung ja HTC haastavat Nokian uusilla Windows Phone -puhelimilla

5
Manu Pitkänen

Samsung ja HTC haastavat Nokian uusilla Windows Phone -puhelimilla
Samsung ja HTC aikovat tuoda markkinoille uusia Windows Phone -puhelimia, joista löytyy yhteensopivuus nopealle LTE-verkkoyhteydelle.

Nokian on kerrottu suunnittelevan myös LTE:llä varustetun puhelimen tuomista Yhdysvaltoihin lähiaikoina. Aasialaisvalmistajien suunnitelmista ei tiedetä vielä kovin paljoa, mutta Samsungin Mandel-koodinimellisestä mallista pitäisi löytyä erittäin suuri näyttö. Näyttö on The Vergen mukaan jopa suurempi kuin yhtiön julkaisemassa Focus S:ssä (4,3 tuumaa).

HTC:n Radiant-koodinimellisestä puhelimesta ei tiedetä vielä edes näytön kokoluokkaa. Molemmista puhelimista löytyy LTE-tuellinen Windows Phone, mutta The Vergen mukaan se ei olisi vielä Tango.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Oppo A60 – hinta laskenut -35%

Oppo A60
135 € Hobby Hall
208 € CDON

Alin hinta viikko sitten: 207 €

Apple iPhone 16 Pro – hinta laskenut -31%

Apple iPhone 16 Pro
874 € iPhonetalo
1259 € Kuva-Järvinen
1299 € Power

Alin hinta viikko sitten: 1259 €

Samsung Galaxy A16 (5G) – hinta laskenut -26%

Samsung Galaxy A16 (5G)
95 € DNA
129 € Gigantti
129 € Power

Alin hinta viikko sitten: 129 €

Motorola Moto G06 Power – hinta laskenut -24%

Motorola Moto G06 Power
116 € CDON
189 € Gigantti
189 € Lenovo

Alin hinta viikko sitten: 151 €

Kommentit (5)

Malboro
Malboro

1

Saas nähdä tuleeko Nokia taas myöhässä LTE suhteen. Tosin vaikka aika turha tuo LTE täällä päin.

Itsellä ainakin ratkaisee resoluutio ja (suuri) näytön koko. Missä suhteessa nokia ei ainkaan pärjää. Tosin eihän WP7 taida vielä edes olla tukeakaan kunnon resoluutiolle. Mutta onneksi joku sentään ymmärtää tehdä näitä isompiakin puhelimia.

Vastaa
tonttila
tonttila

5

Nokia tulee aina myöhässä, valitettavasti.. Tuplaydin ja iso(hd)näyttö Q4 2012. Muila valmistajilla on niitä nyt jo. Eli vuoden verran perässä tullaan.

Mutta kunhan LTE saadaan yleistymään (tällä hetkellä asun ihan kuuluvuusalueen rajalla) ja pääsen itse kokeilemaan et se toimii niin vaihtuu kiinteä adsl liittymä siihen. Teoriassa nopeampi ja halvempi, käytäntö pitää kokeilla.

Puhelimessa moiselle yhteydelle ei ole kyllä hirveästi käyttöä, ellei sitten tabilla katsele tuubista hd-videoita. Hyvin olen pärjännyt nykyisellä "nopsa"- liittymällä. Ei se kyllä nimensä veroinen todellakaan ole.

Vastaa

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.