Saksan sisäministeri kielsi iPhonen käytön

8
Manu Pitkänen

Saksan sisäministeri kielsi iPhonen käytön
Saksan sisäministeri Hans-Peter Friedrich on kieltänyt alaisiltaan Applen iPhone- ja RIM:n BlackBerry-puhelinten käytön. Asiasta kertoi Bloomberg viitaten saksalaisen Bild-lehden saamiin tietoihin.

Syy puhelinten käyttökieltoon on se, että ne ovat yhteydessä yhdysvaltalaisiin palvelimiin. Tämä aiheuttaa ministerin mukaan turvallisuusuhan, sillä palvelimia voidaan hyödyntää salaisten tietojen vakoiluun.

Yhdysvaltalaisten puhelinmallien sijaan virkamiehet käyttävät taiwanilaisen HTC:n valmistamia puhelimia. Niihin on lisätty Saksan tietoturvaviraston (BSI) laatima erikoisohjelmisto.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Motorola Moto G06 – hinta laskenut -34%

Motorola Moto G06
99 € Gigantti
99 € Power
99 € Telia

Alin hinta viikko sitten: 149 €

Google Pixel 10 Pro XL – hinta laskenut -30%

Google Pixel 10 Pro XL
949 € Gigantti
949 € Power
949 € Elisa

Alin hinta viikko sitten: 1359 €

Motorola Moto G17 – hinta laskenut -28%

Google Pixel 10a – hinta laskenut -26%

Google Pixel 10a
429 € Verkkokauppa.com
429 € Gigantti
429 € Power

Alin hinta viikko sitten: 579 €

Kommentit (8)

Andy____
Andy____

1

Eipä pääse Nokiakaan tuosta puhtailla papereilla.
Jos käytät Nokian omaa sähköposti sovellusta, sähköpostit siirtyvät USA:n kautta puhelimeesi.

Vastaa
Phiideer
Phiideer

3

@Joskin Nokian kohdalla on se, että siinä voi käyttää jotain muuta sähköpostisovellusta - varmaan löytyy muutama, jotka ottavat suoran yhteyden.

Vastaa
Matsomppi
Matsomppi

6

Jos taas lisättäisiin sinne otsikkoon lopuksi vielä "alaisiltaan", niin olisi taas hivenen uskottavampaa journalismia. On tainnut nyt muutamassa uutisessa ainakin olla näitä skansaaliotsikoita, ja niistä on sitten valitettu, niin kannattaisiko kuunnella lukijoita? Pidetää se entinen lukijakanta ainakin ja etsitään uutta levikkiä jollain muulla kuin Iltalehti-hömpällä, eiks je? ;)

Vastaa
teppoI
teppoI

8

@7, 8, 9

No jaa. Yksittäisen ministerin päätäntävalta on varsin rajallinen. Demokraattisessa päätöksenteossa jos halutaan laajoja kieltoja, pitää prosessin käydä yleensä läpi eduskunnan/valtiopäivien käsittely.

Vastaa

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.