Galaxy Nexus sai taas päivityksen -- muut valmistajat vielä lähtökuopissa

1
Teemu Laitila

Galaxy Nexus sai taas päivityksen -- muut valmistajat vielä lähtökuopissa
Kun muut high-end-Androidien käyttäjät yhä odottelevat ensimmäistäkään Ice Cream Sandwich -versiota, Google on julkaissut Galaxy Nexukselle taas uuden käyttöjärjestelmäpäivityksen.

Päivityksen versionumero on 4.0.2 ja ladattavan tiedoston kooksi kerrotaan vain kahdeksan megatavua. Google ei ole julkaissut tietoja päivityksen tarkemmasta sisällöstä, vaan sen kerrotaan sisältävän lähinnä "tärkeitä bugikorjauksia".

Päivitys on ladattavissa puhelimiin suoraan OTA-päivityksenä, eikä laitetta siis tarvitse päivityksen ajaksi kiinnittää tietokoneeseen. Jos puhelin ei ilmoita päivityksestä automaattisesti, sen saatavuuden voi tarkistaa myös manuaalisesti puhelimen asetusten kautta.

Tähän mennessä muilta valmistajilta ei ole juuri herunut tarkkoja ajankohtia ICS-päivitysten aloittamiseen. Viimeisimpien tietojen mukaan HTC aloittaa päivitykset "aikaisin tänä vuonna" ja ainakin Samsungin Norjan osasto on luvannut Galaxy S II -laitteen päivityksen saapuvan paikallisille käyttäjille maaliskuun aikana.



Kiitos vinkistä MobileJannulle!


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Google Pixel 10 – hinta laskenut -41%

Google Pixel 10
424 € Gigantti
699 € Proshop
716 € Hobby Hall

Alin hinta viikko sitten: 715 €

Google Pixel 10 Pro Fold – hinta laskenut -25%

Google Pixel 10 Pro Fold
1312 € Gigantti
1899 € Verkkokauppa.com
1899 € DNA

Alin hinta viikko sitten: 1740 €

Honor Magic V6 – hinta laskenut -22%

Honor Magic V6
1499 € Elisa
1499 € DNA
1854 € Linné Elektronik

Alin hinta viikko sitten: 1924 €

Google Pixel 10 Pro – hinta laskenut -19%

Google Pixel 10 Pro
649 € Gigantti
649 € Power
649 € Elisa

Alin hinta viikko sitten: 805 €

Kommentit (1)

ArttuH5N1
ArttuH5N1

1

No, eikös tämä ole juuri Googlen oman sarjan puhelinten isoin valttikortti? Että päivitykset tulevat hyvin nopeasti (ja jatkuvat kohtuullisen pitkään). Muiden valmistajien pitäisi kyllä skarpata noissa päivityksissä. Tämä tulee olemaan mahdollisesti myös Motorolan etu, jos Google päättää suosia sitä, mikä toki olisi aika riski veto.

Vastaa

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.