*
 

Lähteet: Seuraavasta iPhonesta löytyy NFC-tuki

Kirjoittaja Manu Pitkänen @ 26.6.2012 10:08 Kommentteja (18)
Lähteet: Seuraavasta iPhonesta löytyy NFC-tuki 9to5mac-sivusto on löytänyt viitteitä, joiden perusteella seuraavasta iPhonesta löytyisi NFC-siru. WWDC:ssä esitelty Passbook-ominaisuus on myös jo itsessään vahva merkki siitä, että Apple kehittää mobiilimaksujärjestelmää iPhoneen. Tästä kielivät myös useat "iWallet"-patentit.

New York Timesin tietojen mukaan Apple käyttäisi Qualcommin kehittämää NFC-sirua. Viimevuotisessa jutussa ei kuitenkaan osattu sanoa milloin tekniikkaa käytettäisiin iPhonessa. NYT:n mukaan Applen suunnitelmissa on hyödyntää iTunesia maksujen hallinnoinnissa (patentti).

MasterCard-pomo Ed McLaughlinin tämän vuoden alussa antama lausunto viittaa siihen, että Applen järjestelmä on yhteensopiva MasterCardin PayPass-tekniikan kanssa. Hän totesi Fast Companylle, ettei tiedä ainuttakaan puhelinvalmistajaa, joka ei kehittäisi maksujärjestelmästään PayPass-yhteensopivaa.

Ilmalualan viestintäpalveluita tarjoavan SITAn teknologiajohtaja Jim Peters uskoo vahvasti, että Applen seuraavassa iPhonessa on Passbookin lisäksi NFC-siru, jota voidaan hyödyntää esimerkiksi ostosten maksamisessa.

Cnetin kesäkuun alussa julkaistun uutisen mukaan teleoperaattori Orange uskoo seuraavasta iPhonesta löytyvän NFC-siru.

Lisää uutisotsikoita

18 kommenttia »

  1. Abexi @ 26.6.2012 11:38

    Nyt jumaleissöns rasti seinään, apple ihan tuosta noin vaan on suostuvainen johonkin yhteiseen järjestelmään (yhteensopiva MasterCardin järjestelmän kanssa), eikä kehitä omaa juttua pelkästään, että elämä olisi hivenen vaikeampaa. Tai kai se mastercard yhteensopivuus on vain jollain hienolla valkoisella lisäosalla ja applen oma NFC tekniikka suoraan ilman härpäkkeitä.
    Kyseessä ei ole trolli, vaan kyllästyminen siihen että kaikki täytyy olla niin hiton suljettua tämän lafkan kanssa.

  2. teppoI @ 26.6.2012 12:14

    @1

    Ei tuo PayPass varsinaisesti mikään yhteinen maksujärjestelmä ole, sillä Visalla on oma payWave. Isoimmilla jenkkioperaattoreillakin oli jokin ICE :)

  3. Sefriol @ 26.6.2012 12:34

    Hmm, mielenkiintoista. Enää puuttuu Googlen vastaveto, niin kolmen kopla (MS, Google, Apple) aloittaisi saman bisneksen samalta viivalta.

  4. ArttuH5N1 @ 26.6.2012 12:57

    Sehän olisi loistava juttu, että iPhoneen saadaan NFC. NFC:n käyttö saataisiin siten varsinaiseen nousulentoon.

  5. Jonahan @ 26.6.2012 13:18

    @3
    Googlellahan sellainen on ollut jo vaikka kuinka pitkään, miksi siitä oikein kukaan ei ole kuullut, eikä käyttäjiään oikein ole kertoo aika paljon Googlen lähestymistavasta palvelujen tuotteistamiseen.

    http://www.google.com/wallet/

    @2
    Visalla todellakin on Paywave, mutta Paywave terminaalit ovat Paypass yhteensopivia, oletettavasti toisinkin päin. En tiedä mitä käytännön eroja järjestelmillä on kuluttajalle, tuskinpa paljonkaan.

    @1
    En vielä tällä tiedolla lähtisi vetämään noin pitkälle meneviä johtopäätöksiä. Hommassa voi helposi käydä kuin Applen erinäisissä iOS Bluetooth-tempuissa. Ollaan yhteensopiva standardin tekstin kanssa, mutta sopivia porsaanreikiä käyttämällä ollaan vastoin sen henkeä.

    Apple ei kyllä koskaan kehitä omaa juttua siksi, että elämä olisi vaikeaa, päin vastoin. Mutta onko saatu hyöty merkittävää vai marginaalista riippuu sitten tapauksesta, tietyissä tapauksissa kokonaishyödyn olisi suurempi jos ei sooloiltaisi.

  6. Jonahan @ 26.6.2012 20:05

    @6
    Onko sinulla antaa edes yhtä esimerkkiä ratkaisusta, jonka Apple on kehittänyt "pelkästään jotta elämä olisi vaikeaa"?

    Ulkonäölliset ja monet muut nopeasti mieleeni tulevat asiat ovat ovat valintoja, joissa saa joko yhtä tai toista, muttei molempia. Design on nimenomaan näiden valintojen tekemistä. Applen näkövinkkelistä ne voidaan erittäin usein katsoa tuotetta tai käyttökokemusta parantaviksi ominaisuuksiksi, mutta kuten itsekin kirjoitin, niistä saadut edut eivät aina ole niin suuria että olisi kannattanut alkaa sooloilemaan.

    NFC:sta olen pitkälti samaa mieltä, mutta kaikki riippuu siitä minkälaisten partnerien ja ansaintalogiikan kanssa ollaan liikkellä. Missään tapauksessa Nokian tai Android-valmistajien tapainen, "parissa puhelimessa on tällainen ominaisuus, tehkää jotain jos kiinnostaa" -strategia ei tule olemaan Applen valinta, ellei Timmy sitten ole ihan sekaisin. Ja jos riittävän hyvää kokonaisuutta ei saada ensi syksyksi valmiiksi jätetään ominaisuus ennemmin pois (rauta saattaa puhelimesta löytyä, muttei softasta) kuin että lähdettäisiin puolivillaisesti liikkeelle NFC:n kanssa.

  7. ArttuH5N1 @ 26.6.2012 20:11

    @7 No eikö hyvällä tahdolla tilanteet, joissa Apple on päätynyt standardiksi muodostuneen asian ulkopuoliseen ratkaisuun pitääkseen kuluttajat sidoksissa tuotteisiinsa, mene tuon "tehdään elämä tahalleen vaikeaksi" tilanteen piikkiin?

    Toki noissa tilanteissa saattaa olla myös muita tekijöitä, kuin kuluttajan sitominen, mutta Applen taktiikkaa katsoen, sen vaikutusta on turha vähätellä.

  8. Jonahan @ 26.6.2012 20:32

    @8
    Onko sinulla antaa jotain esimerkkiä, josta voitaisiin keskustella joutumatta yleistämään aivan liikaa?

    Noin yleisellä tasolla, "standardiksi muodostuneen asian" ulkopuoliseen ratkaisuun päätyminen ei ole automaattisesti asia, jonka voisi katsoa tehdyksi pelkästään, jotta elämä olisi vaikeampaa, *jos* siitä seuraa jotain joka tekee tuotteesta tai käyttökokemuksesta paremman.

    Jos jälkimmäinen ehto ei toteudu, on asia tietenkin toisin.

  9. ArttuH5N1 @ 26.6.2012 21:05

    @9 Itselleni tulee mieleen USB:n puuttuminen, noin ensimmäisenä. Tokihan senkin voi nähdä joko värittyneillä laseilla joko

    a) Applen yhtenä helvetillisenä keinona tehdä elämä kaikille hankalaksi
    b) Erittäin kätevänä ja hyvänä ratkaisuna jne.

    Itse en noista kumpaakaan allekirjoita täysin, vaikka USB:n puuttuminen on kyllä erittäin ikävää. Enkä minä varsinaiseen ankaraan keskusteluun ollut oikeastaan ryhtymässä (siinä tapauksessa olisin kyllä antanut esimerkkejä jo ensimmäisessä viestissäni sinulle) vaan kunhan heitin tuollaisen ajatuksen sinne keskustelun joukkoon :)

    Lainaus, alkuperäisen viestin kirjoitti Jonahan: Noin yleisellä tasolla, "standardiksi muodostuneen asian" ulkopuoliseen ratkaisuun päätyminen ei ole automaattisesti asia, jonka voisi katsoa tehdyksi pelkästään, jotta elämä olisi vaikeampaa, *jos* siitä seuraa jotain joka tekee tuotteesta tai käyttökokemuksesta paremman.
    Nyt taidat laittaa minun suuhuni vähän kärkevämmän kommentin, kuin mitä itse kirjoitin. Viestini alussa mainitsin nuo "standardiksi muodostuneen asian ulkopuoliset ratkaisut" esimerkiksi tilanteesta, jossa yhtenä tavoitteena on "hankaloittaa kuluttajan elämää".

    Onhan toki selvää, että tuskin Appleltakaan löytyy yhtään TÄYSIN siinä tarkoituksessa tehtyä asiaa. Eiköhän jokaisesta löydy jotain käyttökokemusta parantavaa, vähintään jos sellaista etsimällä etsii.

    Väitökseni voisikin summata ehkäpä selvimmin sanomalla, että joissain ratkaisuissa "kuluttajan elämän hankaloittaminen", tarkoituksena sitoa kuluttaja enemmän Applen tuotteisiin, on esittänyt merkittävää osaa. Tästä tuskin olemme eri mieltä sinänsä, koska tuollaisia ratkaisuja löytyy jokaiselta isommalta firmalta.

  10. Jonahan @ 27.6.2012 09:48

    Kas, yksi kommentti on tuolta välistä kadonnut bittitaivaaseen, en minäkään vielä itseni kanssa väittele :)

    @9
    USB:n puutteella tarkoitat varmasti Micro-USB -liittimen puutetta iPhonesta. USB siitä toki löytyy, Dock-liittimestä.

    Nykytilanne ei ole ideaalinen, mutta siihen on muut syyt kuin Applen päätös alkaa yht'äkkiä hankaloittaa elämää. Jos Apple pystyisi korvaamaan Dock-liittimen (joka on ollut osa iPodeja vuodesta 2003, paljon ennen Micro-USB standardia, puhumattakaan niiden yleistymistä puhelimissa) USB:lla, tekisi se eittämättä niin. Dock-liitin on julmetun iso ja syö iPhonesta miltei koko alaosan. Valitettavasti se ei onnistu, koska Dock-liittimestä löytyy paljon muutakin kuin USB ja virta. Lisäksi se mahdollistaa dockin (Micro-USB vaikuttaa aika hankalalta sellaiseen) ja markkinoilla on paljon laitteita joiden kanssa halutaan olla yhteensopiva.

    Micro-USB:n lisääminen vaikka puhelimen yläosaan on tietenkin mahdollista, mutta ylimääräinen reikä ja yllättävän paljon tilaa liittimelle, joka funktio on sama kuin jo olemassa olevalla liittimellä on varmasti vaikea myydä laitteessa jossa jokainen kuutiomillimetri on tiukassa.

    Saas nähdä miten seuraavassa iPhonessa. Huhut ainakin kertovat että perinteisestä Dock-liittimestä luovutaan, silloin ainakin tulee lisää tilaa, mutta hyvinkin mahdollista että se halutaan edelleen käyttää muuhun kuin liitinten duplikointiin.

  11. ArttuH5N1 @ 27.6.2012 12:52

    @10

    Kuten sanoin, tuon voi nähdä ainakin kahdella tapaa, riippuen siitä missä itse seisoo.

    Ja hieno juttu sinänsä, jos dock korvataan.

  12. Jonahan @ 28.6.2012 16:37

    @11
    Tilantarpeen kannalta hienoa, ja mahdollisesti samassa syssyssä saadaan muutama muukin epäkohta korjattua (esim. liitintä on vähän vaikea käyttää sokkona). Mutta kokonaisuuden hienous riippuu paljoltikin siitä miten nykyinen liitin korvataan ja hoidetaanko taaksepäinyhteensopivuus riittävän hyvin.

  13. Jonahan @ 28.6.2012 16:37

    @11
    Tilantarpeen kannalta hienoa, ja mahdollisesti samassa syssyssä saadaan muutama muukin epäkohta korjattua (esim. liitintä on vähän vaikea käyttää sokkona). Mutta kokonaisuuden hienous riippuu paljoltikin siitä miten nykyinen liitin korvataan ja hoidetaanko taaksepäinyhteensopivuus riittävän hyvin.

  14. ArttuH5N1 @ 28.6.2012 17:01

    @12 Juu, samaa mieltä. Eihän se nyt hieno juttu ole ollenkaan, jos dock korvataan jollain kehnommalla. Vaikka se kehno olisikin standardien mukainainen.

  15. SGS3 JYRÄÄ!!! (vahvistamaton) @ 1.7.2012 22:00

    iPhonen alamäki vuorostaan alkaa...iP5 http://www.tietoviikko.fi/kaikki_uutise...eRedirect=false

  16. aj84 @ 3.7.2012 07:44

    Ei jumalauta, piti mennä kaiken maailman tiimarin tarrasysteemeillä sotkemaan.. Koko NFC on sekä ideana että paperilla pelkkä lelu. Ei kiitos..

  17. IiPee5 @ (vahvistamaton) @ 6.7.2012 17:35

    Lisää tietoa iP5 mallista!. http://taskumuro.com/uudessa-iphonessa-...n-neliydinpiiri

  18. Jonahan @ 6.7.2012 17:48

    Epäilen suuresti että huhu ei pidä paikkaansa.

    Ensinnäkin, se on Digitimesilta, joka on paljon useammin väärässä kuin oikeassa Apple huhujen suhteen.

    Toisekseen, iPhone 5:n tai mikä nimeksi tuleekaan, kysyntä tulee olemaan huimaa, olisi aika riskiä laittaa aivan uusi sivu siihen, Apple on aiempien omien sirujensa (A4, A5) kohdalla tuonut sen keväällä iPadiin ja vasta kun tuotanto on kunnolla käynnissä tuonut sen iPhoneenkin.

    Keväällä julkaistussa Retina-iPadissa on A5X, joka on periaatteessa A5 nopeimmalla GPU:lla. Ihan niin kovia tehoja ei luulisi iPhonessa tarvittavan (ja siru on todella suuri), joten todennäköisintä on jatko A5:lla.

Kommentoi uutista

Mikäli sinulla ei ole vielä AfterDawn-käyttäjätunnusta, syötä allaolevaan kaavakkeeseen toivomasi käyttäjätunnus sekä sähköpostiosoitteesi. Lähetämme sinulle jälkikäteen aktivointilinkin antamaasi sähköpostiosoitteeseen.

Mikäli sinulla on jo ennestään AfterDawn-käyttäjätunnus, kirjaudu sisään seuraavan välilehden kautta.

Kirjaudu sisään käyttäen AfterDawn -käyttäjätunnustasi tai sähköpostiosoitettasi.
Ohjeet
Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Uusimmat viestit keskustelualueillamme

Hintavertailun suosituimmat

Nokia Asha 203 Nokia Asha 203
alkaen 49 €
vertaa hintoja >>
Samsung Galaxy S II Samsung Galaxy S II
alkaen 360 €
vertaa hintoja >>
HTC One S HTC One S
alkaen 395 €
vertaa hintoja >>
Nokia Lumia 620 Nokia Lumia 620
alkaen 237 €
vertaa hintoja >>
Nokia Lumia 820 Nokia Lumia 820
alkaen 345 €
vertaa hintoja >>
Samsung Galaxy Xcover 2 Samsung Galaxy Xcover 2
alkaen 269 €
vertaa hintoja >>
Samsung Galaxy S III Samsung Galaxy S III
alkaen 429 €
vertaa hintoja >>
Nokia Lumia 720 Nokia Lumia 720
Ei vielä hintoja
Samsung S5230 Samsung S5230
alkaen 79 €
vertaa hintoja >>
HTC Wildfire S HTC Wildfire S
alkaen 150 €
vertaa hintoja >>

Lisää puhelimia Edukas.fi:ssä >>

Evil tracking pixel[tm] - It'll steal your money and wife.

Uusimmat testit

Arvostelussa Google Nexus 4: vaniljaa Android-faneille Arvostelussa Google Nexus 4: vaniljaa Android-faneille
Onko älypuhelimen oltava kallis, jotta se olisi hyvä? Arvostelussa Lumia 620 Onko älypuhelimen oltava kallis, jotta se olisi hyvä? Arvostelussa Lumia 620
Testi: Asuksen Padfone 2:ssa on tabletin ja puhelimen parhaat puolet Testi: Asuksen Padfone 2:ssa on tabletin ja puhelimen parhaat puolet
Testissä Sony Xperia V: Vedenkestävä 4G-puhelin Testissä Sony Xperia V: Vedenkestävä 4G-puhelin
Arvostelussa HTC:n lippulaiva Windows Phone 8X Arvostelussa HTC:n lippulaiva Windows Phone 8X

Käyttäjämme arvioivat

Nokia Lumia 800

Nokia Lumia 800

dRD "Jahas, pientä pika-arvostelua 3pv intensiivisen testikäytön jälkeen, johon kuului mm. tolkuton aika lentokentällä istuskelua, joten aikaa testaukseen oli ihan mukavasti :-) Pohjatietona sen verran, että nykyinen puhelin on muinainen N97, mutta luonnollisesti parin viime vuoden aikana on ..." Lue koko arvio

Tuoreimmat uutiset

Tule testaamaan Galaxy S4 - ja voit voittaa sen omaksi Tule testaamaan Galaxy S4 - ja voit voittaa sen omaksi (19.5.2013 20:51)
AfterDawn etsii yhteistyössä Samsungin kanssa jäseniä AfterDawnin testiryhmään, jonka ideana on saada oikeita käyttäjäarvioita Samsung Galaxy S 4:sta suoraan AfterDawnin käyttäjiltä. Valitsemme ....
Kommentteja (13)
Google I/O:sta puuttunut uusi Android ja Nexus 4 -päivitys kesäkuussa Google I/O:sta puuttunut uusi Android ja Nexus 4 -päivitys kesäkuussa (17.5.2013 22:37)
Yksi Googlen I/O -tapahtuman sitkeimmistä ennakkohuhuista oli uuden Android-version julkaiseminen, mutta vaikka Googlen keynote-puheessa julkaistiin lähes loputon kavalkadi uudistuksia yhtiön ....
Kommentteja (3)
Nokia nosti Windows Phonen kolmanneksi ekosysteemiksi Nokia nosti Windows Phonen kolmanneksi ekosysteemiksi (17.5.2013 10:10)
Älypuhelinmarkkinoilla on valta on jakautunut kahteen leiriin niin tehokkaasti, että kilpailijoille jää lähinnä murusia. Apple ja Android-valmistajat, Samsung etunenässä, pitävät hallussaan ....
Kommentteja (10)
Apple saavutti valtavan merkkipaalun ensimmäisenä Apple saavutti valtavan merkkipaalun ensimmäisenä (16.5.2013 17:40)
Applen App Store on yhtiön mukaan saavuttanut 50 miljardin latauksen rajan. Google ennätti juuri eilen ilmoittaa Androidin Play-kaupan yltäneen 48 miljardiin sovelluslataukseen, joten Applen ....
Kommentteja (7)
Microsoft: Lisäisimme mainokset YouTube-videoihin, jos saisimme pääsyn rajapintaan Microsoft: "Lisäisimme mainokset YouTube-videoihin, jos saisimme pääsyn rajapintaan" (16.5.2013 15:18)
Microsoft on vastannut Googlen aiemmin esittämään vaatimukseen Windows Phonen tuoreen YouTube-sovelluksen poistamisesta jakelusta. Googlen mukaan sovellus rikkoo useita YouTuben rajapinnan ehtoja, ....
Kommentteja (32)
Puhelinvertailun uutiset RSS-virtana Lisää Puhelinvertailun otsikot iGoogle -etusivullesi!

Viimeisimmät uutiskommentit

Suosituimmat puhelimet

Nokia Asha 203 Nokia Asha 203
Samsung Galaxy S II Samsung Galaxy S II
HTC One S HTC One S
Nokia Lumia 620 Nokia Lumia 620
Nokia Lumia 820 Nokia Lumia 820
Samsung Galaxy Xcover 2 Samsung Galaxy Xcover 2
Samsung Galaxy S III Samsung Galaxy S III
Nokia Lumia 720 Nokia Lumia 720
Samsung S5230 Samsung S5230
HTC Wildfire S HTC Wildfire S

Linkkejä

Uutisarkisto

Tilaa AfterDawnin viikoittainen uutiskirje.