LG suunnittelemassa älypuhelinta yrityksen itse valmistamilla komponenteilla

1
Panu Roivas

LG suunnittelemassa älypuhelinta yrityksen itse valmistamilla komponenteilla
Korealainen LG on älypuhelinvalmistajana jäänyt Samsungin jalkoihin, mutta se toimittaa edelleen suuret määrät komponentteja muun muassa Applelle ja muille älypuhelinvalmistajille. Yrityksen puhemies Koo Bon-moo kertoo kuitenkin, että LG:n pitäisi jatkossa käyttää enemmän omia komponenttejaan omissa älypuhelinmalleissaan.

LG:n sisaryritykset LG Display, LG Chem ja LG Innotek tuottavat suuria määriä komponentteja LG:n kilpailijoille, mutta LG Electronics ei tästä huolimatta ole aikaisemmin tyytynyt pelkkiin omien komponenttien käyttöön sen älypuhelinten valmistuksessa.

Tulevassa LG:n älypuhelimessa kerrotaan olevan neliydinsuoritin sekä yli 10 megapikselin kamera, mutta tarkempia tietoja joudutaan odottamaan syyskuulle, jolloin puhelimen julkaisun kerrotaan tapahtuvan.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Motorola Moto G06 Power – hinta laskenut -35%

Motorola Moto G06 Power
109 € CDON
189 € Gigantti
189 € Lenovo

Alin hinta viikko sitten: 166 €

Apple iPhone 16 Pro – hinta laskenut -31%

Apple iPhone 16 Pro
874 € iPhonetalo
1259 € Proshop
1259 € CDON

Alin hinta viikko sitten: 1259 €

Sony Xperia 1 VI – hinta laskenut -29%

Sony Xperia 1 VI
997 € Power

Alin hinta viikko sitten: 1399 €

Samsung Galaxy A16 (5G) – hinta laskenut -26%

Samsung Galaxy A16 (5G)
95 € DNA
129 € Gigantti
129 € Power

Alin hinta viikko sitten: 129 €

Kommentit (1)

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.