Windows Phone 8 ei ole enää Zune-riippuvainen

10
Matti Robinson

Windows Phone 8 ei ole enää Zune-riippuvainen
Microsoft kertoi Windows Phone 8:n julkistuksen yhteydessä, että se tuo Windows Phone 8:n mukana tuen microSD-muistikorteille. Yhtiö ei kuitenkaan kertonut saako puhelimen vihdoin liitettyä tietokoneeseen massamuistitilassa.

Tietojen mukaan Microsoft olisi lisäämässä tätä yhtä odotetuimmista ominaisuuksista WP8-alustaan. Tämä tarkoittaa, että tiedonsiirto puhelimen ja tietokoneen välillä ei vaadi enää Zune-ohjelmistoa.

Samalla kerrotaan myös toisesta ominaisuudesta, joka on kiusannut eritoten kehittäjiä ja testaajia. WP8:n mukana tuodaan nimittäin myös kuvakaappaukset. Kuvakaappauksen saa tietojen mukaan otettua painamalla yhtäaikaa Windows-näppäintä ja kameranäppäintä.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Motorola Edge 70 Fusion Power – hinta laskenut -29%

Motorola Edge 70 Fusion Power
389 € DNA

Alin hinta viikko sitten: 549 €

Samsung Galaxy A16 (4G) – hinta laskenut -23%

Samsung Galaxy A16 (4G)
99 € DNA
129 € Gigantti
129 € Power

Alin hinta viikko sitten: 129 €

Nothing Phone (3a) – hinta laskenut -17%

Nothing Phone (3a)
249 € DNA
299 € Verkkokauppa.com
299 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 299 €

Samsung Galaxy S25 Ultra – hinta laskenut -17%

Kommentit (10)

Bodomed
Bodomed

2

Kyllä silti jotenkin tuo Jollan MeeGo kiinnostaa paaljon enemmän! Kiva seurata sivusta jonkun yrityksen nousua ja sitten joskus tuhoa.

Vastaa
Sefriol
Sefriol

3

Jolla on uutta verta suomalaisessa yrityskulttuurissa. Suomi on ollut yhtä Nokiaa viimeiset viitisentoista vuotta, joten vaihtelu virkistää. Olisi hienoa, jos Jolla saisi samanlaisen menestyksen aikaan kuin esimerkiksi Rovio. Rovio on myös hyvä suunnannäyttäjä Jollalle, sillä markkinointi on se juttu, millä tuotteesta tehdään menestyksekäs. Asia, jossa Nokia on tangerrellut jo vuosikausia.

Vastaa
mietaas
mietaas

4

jos nokian johtajat ymmärtäisivät bisnestä jotain, niin...

a) zune riippuvuus täytyisi saada pois myös lumia 900/800:sta. zune on tosi alkeellinen ohjelmisto, joka on tosi vanha/toimimaton windowsin jäänne. ei varmasti kelpaisi kenellekään muille kuin nokialle.

b) lumia 900/800:siin mahdollisimman nopeasti tulevan wp8-alustan kotinäyttö. ehdottomasti ennenkuin wp8-luureja tulee markkinoille.

t. osakkeenomistaja

Vastaa
syrtek66
syrtek66

5

Hallelujaa, nyt Nokia pelastuu ... Vai pelastuuko, erään arvion mukaan Nokia myy kolme miljoonaa Lumiaa tänä vuonna... Siis saman verran mitä Samsung myy Androidia parissa päivässä Galaxy 3 ilman mitään mainostamista.

grrrr ...

Vastaa
perhana
perhana

6

@7
nojaa... arvosteluissa on kylläkin yleensä kehuttu WP:n IE selainta... mutta en muista nähneeni yhtään arvostelua jossa olisi erityisesti kehuttu androidin tai symbianin natiivi selainta, siksi niissä joudutaankin kehumaan sitä kuinka niihin voi helposti asentaa jonkin kolmannen osapuolen selaimen.

Mutta makujahan on monia, joku tykkää siitä mikä on naisessa esiasennettuna, ja joku toinen tykkää tehdä kaiken omakätisesti

Vastaa
ernonbogel
ernonbogel

8

@11
Nyt taidat sekoittaa Windows Phonen ja Windows Mobilen. Windows Phone 7 oli ensimmäinen Windows Phone. Muut olivat Windows Mobileita

Vastaa

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.