Samsungin Tizen-laite saattaa pian nähdä päivänvaloa

3
Valtteri Ahonen

Samsungin Tizen-laite saattaa pian nähdä päivänvaloa
Samsung on jo pitkään luottanut lähes kokonaan Android-järjestelmään kalliimman pään älypuhelimissaan. Muutamien Windows Phone ja Bada -julkaisujen lisäksi on nyt kuitenkin tiettävästi kehitteillä jotain uutta, nimittäin avoimen lähdekoodin Tizen-järjestelmään pohjautuva laite.

Sinänsä Tizenia on osattu Samsungin laitteisiin jo odottaa, sillä järjestelmä julkistettiin jo kauan sitten. Alkuvuodesta siitä nähtiin jo ensimmäiset kuvat, mutta niistäkin on nyt jo niin kauan, että (toivon mukaan) paljoakaan niistä ei ole enää jäljellä lopullisessa julkaisuversiossa.

Uusien huhujen mukaan Tizen-laitteen julkistus olisi kiivaasti lähtestymässä. Lopullisesta järjestelmästä tai laitteesta ei ole toistaiseksi kuitenkaan vuotanut varteenotettavaa materiaalia, joten on melko mahdotonta sanoa, minkälainen julkistus on tulossa. Se on kuitenkin varmaa, että täysin uuden käyttöjärjestelmän menestyksekäs tuominen kuluttajien saataville tulee olemaan haastava tehtävä.



Myös Intel on ollut vahvasti mukana kehittämässä Tizenia, ja niinpä järjestelmä näyttelee tärkeää roolia prosessorivalmistajan altavastaaja-aseman kohottamisessa. Intelillä on ollut vaikeuksia päästä mobiililaitemarkkinoille vastaavalla volyymilla kuin se on PC-markkinoilla.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Motorola Moto G85 – hinta laskenut -43%

Motorola Moto G85
199 € Elisa
349 € Power

Alin hinta viikko sitten: 349 €

Samsung Galaxy A16 (5G) – hinta laskenut -36%

Samsung Galaxy A16 (5G)
109 € Mobiilipiste.fi
169 € Power
169 € Elisa

Alin hinta viikko sitten: 169 €

Motorola Moto G06 – hinta laskenut -34%

Motorola Moto G06
99 € Gigantti
99 € Telia
119 € Power

Alin hinta viikko sitten: 149 €

Motorola Edge 60 Pro – hinta laskenut -32%

Motorola Edge 60 Pro
439 € Gigantti
439 € Power
649 € Verkkokauppa.com

Alin hinta viikko sitten: 649 €

Kommentit (3)

arivesa
arivesa

1

Luulin tuon jo jääneen jääkaappien ja autonavien käyttikseksi. Nyt siis myös kapuloiden. Suurimman täytynee pitää kaikki ovet auki, pienet ei voi.

Vastaa
arivesa
arivesa

3

@2:
Sampan jääkkikset on osin jo langattomilla yhteyksillä.
Intel(kumppani)on ilmoittanut Tizenin tähtäävän autokäyttöön.
Oliko tässä joku kysymys?

Vastaa

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.