*
 

WP8 ennakkomyynti alkaa pian

Kirjoittaja Valtteri Ahonen @ 9.10.2012 08:56 Kommentteja (20)
WP8 ennakkomyynti alkaa pian The Vergen tietojen mukaan Windows Phone 8 -laitteiden ennakkotilaukset alkavat Yhdysvalloissa muutamaa päivää ennen Microsoftin odotettua tilaisuutta 26. päivä tätä kuuta.

AT&T:n ennakkotilausten on määrä alkaa 21. päivä. Tilattavana ovat sekä HTC Windows Phone 8X sekä Nokia Lumia 920.

Myös Samsungin ATIV Smart PC ja Asus Vivo Tab RT tulevat ennakkomyyntiin samana päivänä. The Vergen tietojen mukaan laitteiden toimitukset aloitetaan jonkin verran Microsoftin tilaisuuden jälkeen ja laitteet saapuvat kuluttajille marraskuun alkupäivinä.

Microsoftilta asiaa ei suostuttu edelleenkään kommentoimaan. Heidän mukaansa Windows 8 ja Windows Phone 8 -laitteet tulevat myyntiin "tämän vuoden puolella".

Lisää uutisotsikoita

20 kommenttia »

  1. Henry1979 @ 9.10.2012 09:02

    On se salamyhkästä hommaa toi luurien myyntiaikataulun kertominen. Ois se mukava tietää kauanko joutuu vielä ton nykysen android luurin kanssa pelleillä ennen kuin saa käsiinsä lumia 920 luurin.

  2. leipuri777 @ 9.10.2012 09:14

    Tätä kyllä odotetaan täällä kuin kuuta nousevaa. Itselläni nyt Galaxy Note ja vaimolla Galaxy S II ja vähän hermo mennyt näiden vempuloiden kanssa...

    Androidin päivitykset on niin syvältä!!!! Tässä odotellaan vielä sitä 4.1 päivitystä vaikka pian pukkaa jo 4.2...

    On hienoa että saadaan hieno puhelin jossa myös hieno käyttis ;-)

  3. Ranvier @ 9.10.2012 09:41

    @2: Laita Cyanogenmod. Huomattavasti parempi kuin Samsungin oma räpellys. Pidentää puhelimen käyttöikää huomattavasti. Itselläni on alkuperäinen SGS ja viimeisin nightly CM10:stä ja toimii huomattavasti sulavammin ja vakaammin kuin TouchWiz. Viimeisimmässä päivityksessä tuli kauan kaipaamani värinän voimakkuuden säätö, kun nämä Samsungin luurit tahtoo olla oikeen kunnon vibraattoreita.

  4. Ranvier @ 9.10.2012 09:43

    Mutta niin onhan noi WP8-luuritkin varmasti hyviä ja toimivia. :)

    Edit by IlmoPJ:
    Ote säännöistä:
    10. Viestien kirjoittaminen vain viestien kokonaislukumäärän kasvattamisen vuoksi on kielletty. Lisäksi mikäli olet kirjoittanut viestiketjuun sen viimeisen viestin ja haluat täsmentää sanomaasi, muokkaa viestiä. Älä kirjoita uutta viestiä oman viestisi perään. Keskustelualueen säännöt

  5. leipuri777 @ 9.10.2012 09:57

    Saako tuon Cyanogenmodin asennettua myös perus Galaxy Noteen?

  6. munkki666 @ 9.10.2012 10:00

    Lainaus, alkuperäisen viestin kirjoitti leipuri777: Saako tuon Cyanogenmodin asennettua myös perus Galaxy Noteen? eiköhän, samsungin laittet aika suosittuja kehittäjien parissa

  7. Ranvier @ 9.10.2012 10:02

    @5: Kyllähän tuon saa. http://www.youtube.com/watch?v=g05iW2qI7V4

  8. Ranvier @ 9.10.2012 10:04

    @5: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1796217

    Edit by IlmoPJ: Ote säännöistä:
    10. Viestien kirjoittaminen vain viestien kokonaislukumäärän kasvattamisen vuoksi on kielletty. Lisäksi mikäli olet kirjoittanut viestiketjuun sen viimeisen viestin ja haluat täsmentää sanomaasi, muokkaa viestiä. Älä kirjoita uutta viestiä oman viestisi perään.
    Keskustelualueen säännöt

  9. JussiFX @ 9.10.2012 10:07

    Itseäkin kiinnostaa WP8 mutta täytyy hieman lukea arvosteluja ensin, vähän huolettaa että on turhankin rajoittunut, tosin päivitystä ja "jotain uutta" kaipaisin kovasti. Nimimerkillä 2 vuotta Galaxy S:n omistanut.

  10. munkki666 @ 9.10.2012 10:30

    Lainaus, alkuperäisen viestin kirjoitti Ranvier: @5: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1796217 leipuri777 huomioithan että tuossa linkissä minkä ranvier laittoi sanotaan selvästi ettei sitä voi asentaa suoraan stock romista tai jos yrittää niin puhelin on sitä myöten roskis kamaa. sinulla luultavasti ei ollut aiemmin custom romia laitettu niin joudut ensiksi laittamaan cm9 että voit päivittää cm10 rikkomatta luuria. voin neuvoa yv:llä niin ei tarvitse tässä päteä kun ei liity aiheeseen millään tapaa.

    ettei menisi ihan OT:n puolelle niin odotan aika innolla näitä uusia nokioita, vaikuttaa ihan varteen otettavilta vaihtoehdoilta seuraavaksi puhelimeksi.

  11. Henry1979 @ 9.10.2012 10:35

    Onkos LG O2X luuriin tullu vieläkään kunnolla toimivaa CM9 tai CM10? Tällä hetkellä luurissa rullaa CM7 ja hermo menee ku koko ajan pätkii verkkoyhteydet poikki yms. jumitusta jatkuvasti.

    Ja ettei mene ihan ot puolelle, niin kyllä vaikuttaa niin hyvältä toi wp8 käyttiskin ku eikös siihen niitä päivityksiäkin pitäis tulla pikkasen kattavammin kuin android puolella.

  12. Ranvier @ 9.10.2012 13:23

    @11: Ei virallista, mutta portattu on. http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1525354

    http://forum.xda-developers.com/showthr...ght=cyanogenmod

    http://forum.xda-developers.com/showthr...ght=cyanogenmod

  13. SGS 3@ (vahvistamaton) @ 9.10.2012 14:25

    Entä Samsungin ATIV S,tuleeko sekin malli samaan aikaan myyntiin?.

  14. SGS 3@ (vahvistamaton) @ 9.10.2012 14:38

    Mutta...WP8-malleilla on kyllä aika duuni lyödä itsensä läpi myynnillään,että pääsee Samsung Galaxy S3 mallin myyntiä horjuuttamaan Amerikassa!.
    http://www.gsmarena.com/samsung_galaxy_..._-news-4917.php

  15. No real good!! (vahvistamaton) @ 10.10.2012 16:26

    http://www.mtv3.fi/uutiset/it.shtml/201...tule-parjaamaan
    Ei oikein näytä Nokia pystyvän kilpailemaan Korealaisia Samsungia ja LG-valmistajia vastaan!!. ;(

  16. ElopFAIL@ (vahvistamaton) @ 12.10.2012 14:00

    Nokia ei saa mitään "erikoiskohtelua/etuuksia" Microsoftilta,joten... http://www.tietokone.fi/uutiset/murtaz_..._samaa_kaikille

  17. IkkunaleluPuhelin@ (vahvistamaton) @ 13.10.2012 21:08

    http://www.talouselama.fi/nokialandia/k...an/a2150244?s=r

  18. IkkunaleluPuhelin@ (vahvistamaton) @ 13.10.2012 21:11

    ... http://www.tietoviikko.fi/kaikki_uutise...niukkaa/a846995

  19. lumia900 @ (vahvistamaton) @ 15.10.2012 10:59

    Tuleeko Samsung ATIV S mallista "hitti" Amerikassa!.
    http://www.tietokone.fi/uutiset/iphone_...limeksi_usa_ssa
    Se on ainakin varma,ettei Nokia tule pääsemään helpolla.

  20. lumia900 @ (vahvistamaton) @ 15.10.2012 11:01

    Nokian harmiksi (51) prosenttia merkin valinneista kertoi päätyneensä hankkimaan Samsungin,kun Nokian valinneita on 35 prosenttia.

Kommentoi uutista

Mikäli sinulla ei ole vielä AfterDawn-käyttäjätunnusta, syötä allaolevaan kaavakkeeseen toivomasi käyttäjätunnus sekä sähköpostiosoitteesi. Lähetämme sinulle jälkikäteen aktivointilinkin antamaasi sähköpostiosoitteeseen.

Mikäli sinulla on jo ennestään AfterDawn-käyttäjätunnus, kirjaudu sisään seuraavan välilehden kautta.

Kirjaudu sisään käyttäen AfterDawn -käyttäjätunnustasi tai sähköpostiosoitettasi.
Ohjeet
Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Uusimmat viestit keskustelualueillamme

Hintavertailun suosituimmat

Samsung Galaxy Xcover 2 Samsung Galaxy Xcover 2
alkaen 269 €
vertaa hintoja >>
Nokia Lumia 710 Nokia Lumia 710
alkaen 179 €
vertaa hintoja >>
Nokia Lumia 900 Nokia Lumia 900
alkaen 312 €
vertaa hintoja >>
Nokia Lumia 620 Nokia Lumia 620
alkaen 236 €
vertaa hintoja >>
Nokia Lumia 820 Nokia Lumia 820
alkaen 345 €
vertaa hintoja >>
Samsung Galaxy S III Samsung Galaxy S III
alkaen 399 €
vertaa hintoja >>
Nokia Lumia 720 Nokia Lumia 720
Ei vielä hintoja
Samsung S5230 Samsung S5230
alkaen 79 €
vertaa hintoja >>
HTC Wildfire S HTC Wildfire S
alkaen 150 €
vertaa hintoja >>
Nokia Lumia 800 Nokia Lumia 800
alkaen 249 €
vertaa hintoja >>

Lisää puhelimia Edukas.fi:ssä >>

Evil tracking pixel[tm] - It'll steal your money and wife.

Uusimmat testit

Arvostelussa Google Nexus 4: vaniljaa Android-faneille Arvostelussa Google Nexus 4: vaniljaa Android-faneille
Onko älypuhelimen oltava kallis, jotta se olisi hyvä? Arvostelussa Lumia 620 Onko älypuhelimen oltava kallis, jotta se olisi hyvä? Arvostelussa Lumia 620
Testi: Asuksen Padfone 2:ssa on tabletin ja puhelimen parhaat puolet Testi: Asuksen Padfone 2:ssa on tabletin ja puhelimen parhaat puolet
Testissä Sony Xperia V: Vedenkestävä 4G-puhelin Testissä Sony Xperia V: Vedenkestävä 4G-puhelin
Arvostelussa HTC:n lippulaiva Windows Phone 8X Arvostelussa HTC:n lippulaiva Windows Phone 8X

Käyttäjämme arvioivat

Nokia C5

Nokia C5

erseki "todella laadukkaan oloinen puhelin koska toimii nopeasti,puhelimen käynnistyminen kestää vain n 20 sek,(entinen nokia n73 kesti lähes minuutin),myös kamera käynnistyy nopeasti ja kun kameran käynnistää niin kuvan saa räpsäistyä viiden sekunnin kuluessa,ja valikot ym toimii nopeasti ja tämä ..." Lue koko arvio

Tuoreimmat uutiset

Mistä on iOS 7 tehty? Mustasta, valkoisesta ja yksinkertaisista grafiikoista Mistä on iOS 7 tehty? Mustasta, valkoisesta ja yksinkertaisista grafiikoista (24.5.2013 19:05)
9to5macin saamien tietojen mukaan Jony Ive keskittyy iOS 7:n uudessa käyttöliittymässä paljon tekstuuria sisältävien grafiikoiden poistoon sekä mustiin ja valkoisiin pintoihin. Yksinkertaisuuden ....
Kommentteja (6)
Samsung Galaxy S4 sai maailman ensimmäisenä älypuhelimena TCO-sertifikaatin Samsung Galaxy S4 sai maailman ensimmäisenä älypuhelimena TCO-sertifikaatin (24.5.2013 16:03)
Ruotsalaisen TCO ammattiliiton riippumaton tutkimuskeskus TCO Developmentin myöntämä sertifikaatti kertoo tuotteen sosiaalisesta kestävyydestä, ympäristöystävällisyydestä ja taloudellisesta kestävyydestä. ....
Kommentteja (10)
Työpöydältä tuttu käännöstyökalu tulossa Andrdoidin selaimeen Työpöydältä tuttu käännöstyökalu tulossa Andrdoidin selaimeen (24.5.2013 10:59)
Androidin versio Chrome-selaimesta on pian taas askeleen lähempänä työpöytäversion toiminnallisuutta, kun Googlen käännöstyökalu saapuu myös mobiiliselaimeen. Google Translate on osa tuoretta ....
Kommentteja (1)
Geek: HTC One Google Edition julkistetaan muutaman viikon sisällä Geek: HTC One Google Edition julkistetaan muutaman viikon sisällä (24.5.2013 09:34)
Samsung Galaxy S4 -älypuhelimen lisäksi myös HTC:n One-puhelimesta on tulossa niin sanottu Google Edition -malli, kertoo Geek.comin Russell Holly. Sama mies ennusti oikein Galaxy S4:n Google-variantin ....
Kommentteja (3)
Kommentti: Jolla tarvitsee pikaisesti tuulta purjeisiin, jos mielii onnistua Kommentti: Jolla tarvitsee pikaisesti tuulta purjeisiin, jos mielii onnistua (23.5.2013 15:50)
Jolla esitteli yhtiön ensimmäisen puhelimen maanantaina ja julkaisutilaisuuden jälkeisessä juhlassa näkyi, miten yhtiön työntekijät olivat ylpeitä aikaansaannoksestaan. Ylpeyteen onkin aihetta. ....
Kommentteja (6)
Puhelinvertailun uutiset RSS-virtana Lisää Puhelinvertailun otsikot iGoogle -etusivullesi!

Viimeisimmät uutiskommentit

Suosituimmat puhelimet

Nokia Lumia 820 Nokia Lumia 820
HTC Wildfire S HTC Wildfire S
Nokia Lumia 710 Nokia Lumia 710
Nokia Lumia 620 Nokia Lumia 620
Samsung Galaxy Xcover 2 Samsung Galaxy Xcover 2
Samsung Galaxy S III Samsung Galaxy S III
Nokia Lumia 720 Nokia Lumia 720
Samsung S5230 Samsung S5230
Nokia Lumia 800 Nokia Lumia 800
Nokia Lumia 920 Nokia Lumia 920

Linkkejä

Uutisarkisto

Tilaa AfterDawnin viikoittainen uutiskirje.