Samsungilla menee lujaa: liikevoitto kaksinkertaistui ja puhelinmyynnissä tehtiin historiaa

9
Teemu Laitila

Samsungilla menee lujaa: liikevoitto kaksinkertaistui ja puhelinmyynnissä tehtiin historiaa
Samsung on tänään julkaissut vuoden kolmannen neljänneksen talouslukunsa, jotka olivat vielä yhtiön aiempia ennusteitakin paremmat. Korealaisjätin liikevoitto lähes kaksinkertaistui vuodentakaiseen verrattuna, kun viivan alle jäi vajaan viiden miljardin euron tulos. Hyvän tuloksen taustalla oli pääasiassa liukkasti sujunut puhelinmyynti, joka toi taloon noin kaksi kolmasosaa koko liikevoitosta.

Yhteensä neljänneksen aikana puhelimia kaupattiin huimat 57 miljoonaa kappaletta, mikä on Strategy Analytics -laitoksen mukaan historiallisen suuri luku koko alalla. "Samsung myi 56,9 miljonaa puhelinta ja saavutti 35 prosentin markkinaosuuden vuoden 2013 kolmannella neljänneksellä. Kyseessä on suurin määrä mitä yksittäinen valmistaja on ikinä myynyt yhdellä vuosineljänneksellä", Strategy Analyticsiltä kerrotaan.

Ennätyksellisisitä luvuista huolimatta Samsungin osake laski muutamilla prosenteilla julkistuksen jälkeen. Syyksi on arvioitu esimerkiksi Applen kanssa käytyjen kiistojen aiheuttamaa painetta ja niistä aiheutuvia epävarmoja tulevaisuudennäkymiä.

Samaan aikaan Apple on ilmoittanut myyneensä 27 miljoonaa iPhone-puhelinta, mikä on taloudellisesti merkittävämpi määrä, johtuen Applen puhelinten hyvistä myyntikatteista.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Motorola razr 50 Ultra – hinta laskenut -43%

Motorola razr 50 Ultra
684 € CDON
1199 € Verkkokauppa.com
1199 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 1199 €

Motorola Moto G06 Power – hinta laskenut -35%

Motorola Moto G06 Power
109 € CDON
189 € Gigantti
189 € Lenovo

Alin hinta viikko sitten: 165 €

Samsung Galaxy S24+ – hinta laskenut -31%

Samsung Galaxy S24+
595 € CDON
951 € Hobby Hall
1199 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 866 €

Samsung Galaxy A16 (5G) – hinta laskenut -26%

Samsung Galaxy A16 (5G)
95 € DNA
129 € Gigantti
129 € Power

Alin hinta viikko sitten: 129 €

Kommentit (9)

arivesa
arivesa

1

Ompun ostajat siis antavat vapaaehtoisesti yli tuplasti hilloa katteeksi.
Hyvin junailtu,mutta kuinka pitkään toiminee? Ostaja voi myös ryhtyä vaatimaan vastinetta rahalleen.Ennenpitkää niin käyneekin.

Vastaa
MursuMafia72
MursuMafia72

2

Pitää myös ottaa huomioon että noin ylipuolet samsungin myynnistä on halpis puhelimia. Jolloin Niissä kate on paljon pienenpi.
Ja itelläkin on kaksi samsungin halpista ihan varalla, koska halvalla sai.

Vastaa
whiz_e_wig
whiz_e_wig

4

Lainaus:

@2 Järjetön kate b-tavaralla tarkkoittaa hölmöjä ostajia.
Loppuu aikanaan. Perusteettomana.

Puhumattakaan tuulipuku nokia uskovaisista jotka vannoo kiinan olevan suomessa edelleen.

Vastaa
himpo
himpo

6

Strategy Analytics on varmaankin saanut tulevaisuudesta vuodetut myyntiluvut, näitä vuotoja joskus tapahtuu.

Vastaa
Curvy2
Curvy2

8

Tässä nyt mitään itkuvirsiä kannata Nokian takia veisaamaan.
Subjektiivinen näkemykseni on, että iompppu hinnoittelee pian ittensä ulos, jollei ala peli selvitä. Mitä nää tyhjänpäiväset käräjänkäynnitkään oikein on?
Aika pitkällehän Nokia koko systeemit kehitteli, olisiko sittenkin pitänyt patentoida enemmän?
Johan me käytettiin kosketusnäyttöjä armeijan jutuissa 90- luvulla...
Sitten vielä käytettiin Samsungin halpis videoita.... Ja minkalainen firma siitä nyt on syntynyt.
Kannattaa aina muistaa, että kun on tahtoa ja innovaatioita ja yhteenpuhaltamista, niin voi syntyä suurtakin.

Vastaa
Curvy2
Curvy2

9

@12 Mulla on se periaate, että aina voi heittää ideoita ilmaan, noilla emännillä tahtoo olla tapa suoralta kädeltä torjua heti ilman miettimättä kaikki.
Lievästi oon kenoillu, että pesisitte rytkiä vieläkin avannolla , ellei olis innovatiivisia henkilöitä.
Tossa oli viikolla hyvä esimerkki James Watt nimisestä henkilöstä, joka käytännössä mullisti kaiken peräänantamattomuudellaan.

Vastaa

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.