Nokia on tiedotteessaan varmistanut, ettei se aio julkaista enää yhtäkään Symbian-käyttöjärjestelmällä toimivaa puhelinta. Näin ollen 808 PureView, niin sanottu superkamerapuhelin, jää yhtiön viimeiseksi Symbian-puhelimeksi.
Siirtymäkautensa aikana Nokia on jatkanut Symbian-laitteiden toimitusta ja niiden menekkikin on ollut yllättävän kauaskantoista huolimatta siitä, että Nokian toimitusjohtaja julisti järjestelmän kuolleeksi heti kun tieto Windows Phoneen siirtymisestä oli julkistettu. Tulosjulkistuksessaan Nokia kertoo Symbian-laitteiden myynnin jatkuvan ainakin vielä hyvän matkaa vuoteen 2013.
Tästä huolimatta monelle tuli yllätyksenä, ettei 808 käyttänyt Microsoftin järjestelmää - yleisesti ainakin toivottiin uuden alustan laitetta. Viimeinen Symbian-julkistus tuli siis verrattain myöhään siirtymäkauden jo alettua. Kyseessä oli kuitenkin ymmärrettävä päätös, sillä Nokia tarvitsi markkinoille innovatiivisen laitteen joka osoittaisi sen iskukyvyn, mutta 808:aa oli kehitetty niin kauan Symbianille, että sen siirtäminen Windows Phonelle olisi luultavasti ollut kallista ja kestänyt liian kauan.
Huhujen mukaan Nokia olisi nyt viimeinen tuomassa 808:ssa esitettyä tekniikkaa Windows Phonen puolelle. EOS-koodinimeä kantava laite saatetaan julkaista jo tämän kevään aikana.








pasla @ 25.1.2013 08:12
Minuutin hiljainen hetki on paikallaan...
simsim4 @ 25.1.2013 08:43
@1 Olen samaa mieltä...
Mauriland @ 25.1.2013 08:56
@1 mukana ollaan
aDewil @ 25.1.2013 11:05
minusta nokia tekis vuosi tuhannen järkevimmän liikkeen jos tekis oman erillisen kamera rungon pureview yksinkköön ja eikä sitos mitään puhelin ominaisuuksia siihen.
user_org (vahvistamaton) @ 25.1.2013 12:12
@uutinen
> Viimeinen Symbian-julkistus tuli siis verrattain myöhään
> siirtymäkauden jo alettua.
Suunnitelmat taisi olla toiset, eli ajatus oli varmaan julkaista enemmän ja pitempään, jos Symbiani ei olisi kyykännyt kaukoidän isoilla markkinoilla.
Skalevi @ 25.1.2013 12:42
Mielummin kyllä käyttäisin Symbiaa kuin windowsia. Enää en sitte nokiaa aio ostaa.
Boss93 @ 25.1.2013 12:55
@4 Mitäs tuo sinun kommenttisi tarkoittaa suomeksi, kun en edes kolmen lukukerran jälkeen ymmärtänyt, mitä yritit sanoa? Eli haluatko, että Nokia tekee yksinkertaisesti kameran, vai että Nokialta tulisi jonkinmoinen universaali kamera-lisäosa puhelimiin?
Quirzo @ 25.1.2013 14:25
On sillä Symbianilla pitkä taival jo takana. Levätköön rauhassa.
Ja tsemppiä niille ketkä on irtisanottu sen kehityksen loppumisen takia.
symppis. (vahvistamaton) @ 25.1.2013 18:34
Symbianin kehitys EI OLE loppunut. Nokia on jo oikaissut väitettä jonka mukaan se olisi loppunut. Symbianin kehitys vanhemmille puhelimille on loppunut, mutta Nokia 808 PureView:n osalta ei ole. Nokia 808 PureView:lle on lopuailtu uusia ominaisuuksia käyttispäivityksenä. Tästä on mainittu Nokian omalla Conersations sivustolla.
Sefriol @ 25.1.2013 19:09
Nokian harmiksi Symbian olisi pitänyt kuopata aikapäiviä sitten. N8 olisi pitänyt olla viimeinen Symbian puhelin. Kaikki sen jälkeiset mallit kertoivat kuinka tuhoontuomittu käyttöjärjestelmä se oli.
Symbianin säilyttäminen tuhosi Maemon ja sitä kautta Meegon. Sen seurauksena koko käyttöjärjestelmien softapuoli on tukevasti Yhdysvalloissa (iOS, Android, WP), joka on ainakin omasta mielestäni aika surullista.
user_org (vahvistamaton) @ 26.1.2013 09:37
10@
>N8 olisi pitänyt olla viimeinen Symbian puhelin.
Sitten sitä ei olisi koskaan tehty.
WinCE tilalle, vai mikä?
>Symbianin säilyttäminen tuhosi Maemon ja sitä kautta Meegon.
Symbianin lopettaminen lopetti käytännössä MeeGon