Tivi: Jolla muutti uusiin tiloihin Helsingissä

7
Manu Pitkänen

Tivi: Jolla muutti uusiin tiloihin Helsingissä
Jolla on muuttanut uusiin tilavampiin Itämerenkadulla sijaitseviin tiloihin Helsingissä. Asiasta uutisoi Tietoviikko. Vanhat tilat olivat liian ahtaat yhtiölle, jonka työntekijöiden määrä on kasvanut tänä vuonna noin 20 hengellä.

Jollan teknologiajohtaja Stefano Mosconi julkaisi Twitterissä kuvan uusista tiloista Helsingissä. Jollan palveluksessa on nykyään noin 70 henkilöä, joista 30 tekee töitä Helsingin konttorilla. Jollausers.com-sivuston mukaan muutamat työntekijät tekevät hommia kotoa käsin. Yhtiöllä on toimintaa myös Tampereella.

Sailfish-käyttöjärjestelmään perustuvan puhelimen Jolla esittelee toukokuussa. Sen on tarkoitus tulla myyntiin tämän vuoden aikana.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Honor 200 Pro – hinta laskenut -43%

Honor 200 Pro
349 € Telia
609 € Verkkokauppa.com
799 € Elisa

Alin hinta viikko sitten: 609 €

Samsung Galaxy A15 (4G) – hinta laskenut -40%

Samsung Galaxy A15 (4G)
296 € Hobby Hall

Alin hinta viikko sitten: 495 €

Oppo A60 – hinta laskenut -35%

Oppo A60
135 € Hobby Hall
208 € CDON

Alin hinta viikko sitten: 207 €

Google Pixel 9 Pro Fold – hinta laskenut -33%

Google Pixel 9 Pro Fold
1199 € Gigantti
1789 € Elisa
1989 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 1789 €

Kommentit (7)

readyEddy
readyEddy

6

Microsoftin varpaille astuminen on aina riskaabelia. Nyt kuitenkin aika on otollinen. Yleiset sympatiat ovat Jollan puolella. Tiedän useita tulevia käyttäjiä itseni lisäksi. Annan Jollalle hyvän ennusteen.

Vastaa
Nozu
Nozu

7

Toivottavasti Jolla onnistuu. Entinen N900 (Maemo) käyttäjä, nykyinen Galaxy Note (Android) käyttäjä kaipaa takaisin kunnollisen moniajon ääreen.

N900 taisi ilmestyä... oliko se yli 3 vuotta sitten? Ja käyttöjärjestelmänä Maemo oli monessa suhteessa NIIIN paljon parempi kuin Android. N900 oli todella kuin äärimmäisen pieni läppäri taskussa. Vaihtele todella nopeasti avoimien ohjelmien välillä, copy / pastettele pikanäppäimiä käyttäen, eikä tarvitse pelätä että käyttis sulkee ohjelmia taustalta ihan vain kun se "luulee ettet tarvitse sitä enää"...

Alan olla kurkkua myöten Androidia... Maemo oli kuin hiomaton timantti. Hieman bugikorjauksia ja optimointia niin voila! Mutta ei... Nokia halus Windows:n, jossa ei ole vieläkään kunnollista moniajoa... *huoh*

Vastaa

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.