Nokia julkaisi oman sovelluksen YouTube-videoiden jakamiseen

1
Teemu Laitila

Nokia julkaisi oman sovelluksen YouTube-videoiden jakamiseen
Windows Phone 8 -alustan YouTube-tuki on ollut heikossa tilassa Microsoftin ja Googlen kiistellessä sovelluksesta ja sen ominaisuuksista. Uusi sovellus on ilmeisesti työn alla, mutta Nokia on korjaamassa tilannetta ainakin osittain uudella sovelluksella, jonka pitäisi helpottaa videoiden latausta YouTubeen.

Sovelluksen nimi kertoo suurin piirtein kaiken. YouTube Upload on tarkoitettu nimenomaan videoiden jakamiseen Lumia-puhelimista. Jakaminen onnistuu joko suoraan videogallerian kautta tai Video Trimmer -sovelluksesta käsin.

Ohjelman kuvauksen mukaan sovellus on tarkoitettu vain Nokian uudemmille eli Windows Phone 8 -järjestelmään perustuville Lumia-puhelimille. Raporttien mukaan asennus on kuitenkin tähän mennessä onnistunut vain uuteen Lumia 1020 -puhelimeen.



Sovelluksen voi yrittää ladata Microsoftin sovelluskaupasta selaimella tai puhelimen kautta.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Apple iPhone 16 Pro – hinta laskenut -31%

Sony Xperia 1 VI – hinta laskenut -29%

Sony Xperia 1 VI
997 € Gigantti
997 € Power

Alin hinta viikko sitten: 1399 €

Motorola Moto G06 Power – hinta laskenut -28%

Motorola Moto G06 Power
109 € CDON
189 € Gigantti
189 € Lenovo

Alin hinta viikko sitten: 151 €

Motorola Moto G75 – hinta laskenut -27%

Motorola Moto G75
199 € Proshop
200 € Lenovo
297 € Gigantti

Alin hinta viikko sitten: 271 €

Kommentit (1)

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.