Elop muutama viikko sitten: Nokian puhelinliiketoiminnan myymisessä ei ole järkeä

3
Manu Pitkänen

Elop muutama viikko sitten: Nokian puhelinliiketoiminnan myymisessä ei ole järkeä
Nokia esitteli hieman yli kuukausi sitten uuden Lumia 1020 -kamerapuhelimen. Nokian tuolloinen toimitusjohtaja Stephen Elop totesi tuotejulkistuksen jälkeen Wall Street Journalin alaiselle Digits-julkaisulle, että Nokia pysyy tulevaisuudessakin itsenäisenä puhelinvalmistajana eikä hän näe järkeä myydä aiemmin kukoistanutta toimintaa.

Nokia ilmoitti tänään, että se myy Devices & Services -yksikkönsä Microsoftille. Risto Siilasmaan mukaan kauppaa on hierottu Nokian ja Microsoftin välillä tämän vuoden helmikuusta lähtien.

Elop ennusti vielä heinäkuussa, että Nokian puhelinbisneksellä on hyvät mahdollisuudet lähteä uuteen nousuun. Hän ei suostunut kommentoimaan Digitsille kesän huhuja, joiden mukaan Microsoft olisi kiinnostunut ostamaan Nokian puhelinliiketoiminnan.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Apple iPhone 16 Pro – hinta laskenut -30%

Apple iPhone 16 Pro
879 € iPhonetalo
1259 € Proshop
1259 € CDON

Alin hinta viikko sitten: 1259 €

Xiaomi 14 – hinta laskenut -19%

Xiaomi 14
630 € Hobby Hall
732 € CDON
1099 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 777 €

Samsung Galaxy XCover 7 Pro – hinta laskenut -18%

Realme 12 Pro – hinta laskenut -16%

Realme 12 Pro
402 € Hobby Hall

Alin hinta viikko sitten: 481 €

Kommentit (3)

LigHtX
LigHtX

1

Elop vain sanoi mitä piti sanoa. Siinä vaiheessa tuo kyseinen uutinen oli visusti sisäpiiritietoa, eikä noista hirveästi huudella etukäteen. Jos toimari sanoo että yrityksen ydinliiketoiminta on myyntikypsä, tarkoittaa se sitä että ostajaa ollaan etsimässä tai se on jo löytynyt.

Vastaa
teme565
teme565

2

Elopin kanssa vois olla aika paskaa tehdä töitä tai bisnestä kun aina joutuisi arvuuttelemaan sen sanomisista että kusettaakohan se nyt?

Vastaa

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.