Videolla: Applen iPhone 5s tunnistaa käyttäjänsä myös nännistä

1
Manu Pitkänen

Videolla: Applen iPhone 5s tunnistaa käyttäjänsä myös nännistä
Applen iPhone 5s:n hankkineet kuluttajat ovat ehättäneet testailemaan uutta puhelintaan jo monilla eri tavoilla, vaikka se tulikin myyntiin vasta pari päivää sitten.

Erityisesti puhelimen uusi sormenjälkilukija on laitettu koetukselle. Testaajat ovat havainneet, että puhelin osaa tunnistaa oikean henkilön muistakin ruumiinosista kuin sormista. Eräällä YouTube-videolla demonstroidaan kuinka iPhone 5s tunnistaa käyttäjänsä nännistä. Toisilla videoilla tunnistaudutaan varpaalla ja nenällä. Ilmeisesti myös kissankäpälääkin voi käyttää tarkoitukseen jos pelkää sormenjälkien päätyvän NSA:n käsiin.

Twitterissä on lisäksi spekuloitu, että onnistuuko Touch ID -tunnistautuminen miehisellä elimellä.



Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Apple iPhone 16 Pro – hinta laskenut -30%

Apple iPhone 16 Pro
879 € iPhonetalo
1251 € CDON
1259 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 1259 €

Xiaomi 14 – hinta laskenut -19%

Xiaomi 14
630 € Hobby Hall
778 € CDON
1099 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 777 €

Samsung Galaxy XCover 7 Pro – hinta laskenut -18%

Realme 12 Pro – hinta laskenut -16%

Realme 12 Pro
402 € Hobby Hall

Alin hinta viikko sitten: 481 €

Kommentit (1)

anttiheikki
anttiheikki

1

Vääränlainen nänni! Odotin jotain kiinnostavampaa! :(
Mutta sanonpa vaan että on paha käyttää muuta kuin sormea kun ei aina ole sopiva avata paitaa ja ruveta hiplaamaan nänniä jotta puhelin avautuisi! Puhumattakaan siitá toisesta vaihtoehdosta!! :D

Vastaa

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.