Huhu: Googlen laitemyynti laajenee Suomeen tänä vuonna

8
Manu Pitkänen

Huhu: Googlen laitemyynti laajenee Suomeen tänä vuonna
Googlen Play -kaupan laitemyynti laajenee Suomeen vielä tämän vuoden aikana, kertoo Android Police -verkkosivuston perustaja Artem Russakovskii Google+-tilinsä kautta. Samalla kauppa laajenee Norjaan ja mahdollisesti muihinkin maihin.

Laitemyynnin piti laajentua Italiaan samaan aikaan Suomen ja Norjan kanssa, mutta Russakovskiin mukaan asian etenivät Italian suhteen niin rivakasti että laitteita voitiin alkaa myydä maassa jo syyskuussa. Google avasi Play-kauppansa musiikkiosaston Suomessa tämän kuun alussa.

Playstä voi ostaa esimerkiksi Googlen Nexus-puhelimia sekä -tabletteja, Google Edition -älypuhelimia ja Chromebook-kannettavia. Myynnissä olevien laitteiden kirjo vaihtelee maittain. Play-kaupan laiteosasto on avattu tähän mennessä 11 maassa: Australia, Espanja, Etelä-Korea, Intia, Iso-Britannia, Italia, Japani, Kanada, Ranska, Saksa ja Yhdysvallat.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Apple iPhone 16 Pro – hinta laskenut -31%

Sony Xperia 1 VI – hinta laskenut -29%

Sony Xperia 1 VI
997 € Gigantti
1399 € Power

Alin hinta viikko sitten: 1399 €

Motorola Moto G06 Power – hinta laskenut -28%

Motorola Moto G06 Power
109 € CDON
189 € Gigantti
189 € Lenovo

Alin hinta viikko sitten: 151 €

Motorola Moto G75 – hinta laskenut -27%

Motorola Moto G75
199 € Proshop
200 € Lenovo
297 € Gigantti

Alin hinta viikko sitten: 271 €

Kommentit (8)

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.