Aurinko paistaa risukasaan: HTC punnersi voitolliseksi

3
Manu Pitkänen

Aurinko paistaa risukasaan: HTC punnersi voitolliseksi
Vielä muutama vuosi sitten HTC oli Android-valmistajien ykkönen myyntimäärien perusteella, mutta yhtiön alamäki alkoi pian Samsungin Galaxy-puhelimien vallattua alaa. Alamäki kulminoitui viime syksynä, jolloin yhtiö teki ensimmäisen tappiollisen neljänneksen vuoden 2002 jälkeen.

Viime jouluna HTC:n tulos oli nipin napin voitollinen, mutta tämän vuoden alussa yhtiö teki taas tappiota. Nyt tämän vuoden toinen neljännes on jälleen voitollinen ja mikä parasta, yhtiö ylsi operatiiviseen voittoon (kolme edellistä neljännestä ovat tuottaneet operatiivista tappiota). Nettotulos (55 miljoonaa euroa) oli korkein sitten vuoden 2012 syksyn. Liikevaihdolla mitattuna mennyt kevät (1,6 miljardia euroa) oli kuitenkin huonoin pariin vuoteen.

Hyvän tuloskehityksen taustalla on HTC:n läpikäymä kulukuuri. Liikevaihdon perusteella keväällä julkistettu HTC One (M8) ei olisi onnistunut löytämään asiakkaita sen paremmin kuin One (M7) viime vuonna.



HTC on vielä kaukana comebackin tekemisestä. Tulevat neljännekset voivat osoittautua hankaliksi, kun alkuinnostus One (M8):n ympärillä alkaa laantua ja uusia puhelimia tulee syksyllä markkinoille.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Apple iPhone 16 Pro – hinta laskenut -30%

Apple iPhone 16 Pro
879 € iPhonetalo
1251 € CDON
1259 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 1259 €

Xiaomi 14 – hinta laskenut -19%

Xiaomi 14
630 € Hobby Hall
778 € CDON
1099 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 777 €

Samsung Galaxy XCover 7 Pro – hinta laskenut -18%

Realme 12 Pro – hinta laskenut -16%

Realme 12 Pro
402 € Hobby Hall

Alin hinta viikko sitten: 481 €

Kommentit (3)

teppoI
teppoI

3

Lainaus, alkuperäisen viestin kirjoitti user_org:

Loppuko HTCn tämävuoden toinenneljännes milloin ?

Käsittääkseni HTC:n tilinpitovuosi menee käsikädessä kalenterivuoden kanssa, eli Q2 loppui kesäkuun lopulla. Joillain aasialaisyhtiöillä (HTC ja Samsung) on tapana raportoida avainluvut heti kvartaalin jälkeen ennen varsinaista osavuosikatsausta.

Vastaa

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.