Sonylta uusi kenno huippuluokan älypuhelimiin – vastaavaa ei löydy vielä markkinoilta

1
Manu Pitkänen

Sonylta uusi kenno huippuluokan älypuhelimiin – vastaavaa ei löydy vielä markkinoilta
Sony on kertonut aloittavansa uuden 21 megapikselin Exmor RS IMX230 -kennon kaupallistamisen. Kennon voidaan hyvällä syyllä olettaa päätyvän joihinkin ensi vuonna esiteltäviin high-end-älypuhelimiin.

Pinottuun CMOS-arkkitehtuuriin perustuvassa IMX230 -kennosta löytyy sisäinen piiri, joka vastaa vaihe-eroon perustuvan automaattitarkennuksen toiminnasta. Tarkennuksessa on mahdollisuus hyödyntää tarvittaessa 192 tarkennuspistettä. Markkinoilta ei löydy Sonyn mukaan muita vastaavanlaisia kennoja.

Sony on myös parantanut kennonsa HDR-kuvausmahdollisuuksia. Edellisen sukupolven IMX135-kennolla oli mahdollista tuottaa HDR-kuvia käyttämällä kussakin kehyksessä kahta valotusarvoa. Ominaisuus kuitenkin rajoittui videokuvaukseen, eikä sitä voinut hyödyntää still-kuvien ottamisessa. IMX230:ssä tämä yhden framen HDR-kuvaus on mahdollista still-kuvauksessakin (21 MP). Lisäksi IMX230:llä voi kuvata HDR-videoita 4K-tarkkuudella.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Motorola Moto G06 Power – hinta laskenut -35%

Motorola Moto G06 Power
109 € CDON
189 € Gigantti
189 € Lenovo

Alin hinta viikko sitten: 166 €

Apple iPhone 16 Pro – hinta laskenut -31%

Apple iPhone 16 Pro
877 € iPhonetalo
1259 € Proshop
1259 € CDON

Alin hinta viikko sitten: 1259 €

Sony Xperia 1 VI – hinta laskenut -29%

Sony Xperia 1 VI
997 € Power

Alin hinta viikko sitten: 1399 €

Samsung Galaxy A16 (5G) – hinta laskenut -26%

Samsung Galaxy A16 (5G)
95 € DNA
129 € Gigantti
129 € Power

Alin hinta viikko sitten: 129 €

Kommentit (1)

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.