Tatuoinnit aiheuttavat ongelmia Apple Watchille

2
Manu Pitkänen

Tatuoinnit aiheuttavat ongelmia Apple Watchille
Applen tuotelanseeraukset eivät ole mitään ilman kunnon "gate-skandaalia", ei siis ihme että Apple Watchillekin sellainen on löytynyt: Tattoogate. Kyse on käytännössä siitä, että ranteiden lähellä olevat voimakkaat tatuoinnit häiritsevät Apple Watchin optisia sensoreita.

Tatuoinnit häiritsevät käytännössä Apple Watchin kuntoiluun liittyviä ominaisuuksia, kuten aktiivisuuden ja pulssin mittausta. Älykellon alle jäävien tatuointien takia Apple Watch voi myös kuvitella, että se on irrotettu ranteesta, minkä takia käyttäjä joutuu näppäilemään PIN-koodeja harvakseltaan, joten tatuoinnit hankaloittavat myös Apple Payn käyttöä.

Apple on luonnollisesti viilannut optisten sensoreiden algoritmeja niin, että Watchia voidaan käyttää ihonväristä riippumatta. Tatuointien pigmenttien kanssa algoritmit eivät kuitenkaan tule toimeen. Kannattaa siis olla tarkkana jos haaveilet älykellosta ja molemmat ranteesi on tatuoitu.



Asian tiimoilta on virinnyt vilkasta keskustelua Redditissä.



Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Motorola razr 50 Ultra – hinta laskenut -43%

Motorola razr 50 Ultra
684 € CDON
1199 € Verkkokauppa.com
1199 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 1199 €

Samsung Galaxy S24+ – hinta laskenut -31%

Samsung Galaxy S24+
595 € CDON
951 € Hobby Hall
1199 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 866 €

Apple iPhone 16 Pro – hinta laskenut -30%

Apple iPhone 16 Pro
879 € iPhonetalo
1259 € Proshop
1259 € CDON

Alin hinta viikko sitten: 1259 €

Motorola Moto G06 Power – hinta laskenut -30%

Motorola Moto G06 Power
116 € CDON
189 € Gigantti
189 € Lenovo

Alin hinta viikko sitten: 165 €

Kommentit (2)

tonttila
tonttila

2

Viitaten ylläolevaan linkkiin niin yleensähän kultakellojen arvo harvemmin laskee mutta kuinkahan kun sisällä on nopeati vanhenevaa tekniikkaa joka on vuoden kahden päästä vaihtunut uuteen malliin.

Eipä toimis toi minullakaan kun kädet on täynnä kuvaa ranteita myöten mutta toisaalta, en omista applen tuotteita tahi käy lenkillä.

Vastaa

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.