HP esitteli Elite x3:n: Windows 10 -älypuhelin huippuominaisuuksilla

3
Sami Koivunen

HP esitteli Elite x3:n: Windows 10 -älypuhelin huippuominaisuuksilla
HP esitteli MWC-messuilla kunnianhimoisen Elite x3 -älypuhelimen.

5,96-tuumaisen Elite x3:n tekniset ominaisuudet ovat ehdotonta huippuluokkaa, sillä laite sisältää mm. 2560 x 1440 pikselin näytön, Qualcommin tuoreimman 2,15 GHz:n Snapdragon 820 -järjestelmäpiirin, neljä gigatavua RAM-muistia, 64 gigatavua tallennustilaa, 16 megapikselin takakameran, 4150 milliampeeritunnin akun ja microSD-korttipaikan. Lisäksi puhelimesta löytyy sormenjälkilukijan, USB 3 Type-C:n, kahden SIM-korttipaikan, iiristunnistuksen ja IP 67 -suojaluokituksen kaltaisia herkkuja. Microsoft vaikuttaakin julkaisun perusteella saaneen HP:sta varteenotettavan yhteistyökumppanin Windows 10 -älypuhelimien tuotantoon.

HP:n uutuus on suunnattu erityisesti yritysasiakkaille, joille yhtiö myy muutenkin paljon tietokoneita. Elite x3:n valttina on Windows 10:n Continuum-ominaisuus, joka mahdollistaa älypuhelimen yhdistämisen ulkoiseen näyttöön ja työpöytäsovellusten käytön.

Puhelimelle julkaistiin jo kaksi oheislaitetta, jotka auttavat sitä muuntautumaan täysiveriseksi tietokoneeksi. HP Mobile Extender on käytännössä kannettavan tietokoneen aihio, joka aktivoituu, kun Elite x3 yhdistetään langattomasti siihen. Mobile Extenderiin kuuluu 12,5-tuumainen Full HD -näyttö, kaiuttimet, näppäimistö ja akku. Desk Dock -telakan avulla voi puolestaan hyödyntää Continuumia ja kytkeä puhelimeen oheislaitteita, kuten näytön ja näppäimistön.



Elite x3:n saapumista markkinoille joudutaan odottelemaan vielä hetki, sillä yhtiö ilmoitti saapumisajankohdaksi vain epämääräisesti "kesän". HP kertoi puhelimen tulevan hinnan olevan kilpailukykyinen.






Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Motorola Moto G06 Power – hinta laskenut -35%

Motorola Moto G06 Power
109 € CDON
189 € Gigantti
189 € Lenovo

Alin hinta viikko sitten: 166 €

Apple iPhone 16 Pro – hinta laskenut -31%

Apple iPhone 16 Pro
874 € iPhonetalo
1259 € Proshop
1259 € CDON

Alin hinta viikko sitten: 1259 €

Sony Xperia 1 VI – hinta laskenut -29%

Sony Xperia 1 VI
997 € Power

Alin hinta viikko sitten: 1399 €

Samsung Galaxy A16 (5G) – hinta laskenut -26%

Samsung Galaxy A16 (5G)
95 € DNA
129 € Gigantti
129 € Power

Alin hinta viikko sitten: 129 €

Kommentit (3)

Caliber
Caliber

2

Lainaus, alkuperäisen viestin kirjoitti olliboi:

not bääd, vielä ku sais android appsit toimii

Nevö gönä häppen. Paitsi sitten kun Miccis imaisee CyanogenOS:n ja alkaa käyttää sitä Surfeissiluureissaan :)

Vastaa
perhana
perhana

3

Lainaus, alkuperäisen viestin kirjoitti Caliber:

Lainaus, alkuperäisen viestin kirjoitti olliboi:

not bääd, vielä ku sais android appsit toimii

Nevö gönä häppen. Paitsi sitten kun Miccis imaisee CyanogenOS:n ja alkaa käyttää sitä Surfeissiluureissaan :)

Tuonkin laitteen koko idea häviäisi bittiavaruuteen jos siinä jokin CyanogenOS olisi, tuon ideahan on nimenomaan juuri Windows 10 ja sen myötä yhteensopivuus ja laajennettavuus varsinkin työkäytössä.
Tuskin kukaan tuollaisen laitteen ostaja kuitenkaan pitää tärkeänä kriteerinä sitä kuinka paljon erilaisia pierusovelluksia tai pelejä siihen löytyy, itselleni tuollainen ainakin kelpaisi ilman niitä android-appsejäkin.

Vastaa

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.