Synaptics esitteli uudenlaisen sormenjälkilukijan älypuhelimiin

Manu Pitkänen

Ensi vuoden älypuhelimiin tulossa uusi muotoilu – Tämä piiri mahdollistaa sen
Muun muassa näppäimistöjä ja kosketusnäyttöjen kosketussensoreita kehittävä Synaptics on esitellyt optisen sormenjälkilukijan, joka pystyy lukemaan tarkasti käyttäjän sormenjäjen millimetrin paksuisen suojalasinkin läpi.

Synapticsin mukaan sen uusi FS9100-sormenjälkilukija mahdollistaa älypuhelinsuunnittelijoille niin sanottuun top-to-bottom-muotoiluun siirtymisen. Käytännössä tämä tarkoittaa sitä, että puhelimen kotinäppäin ei rajoita puhelimen näytön kokoa, vaan näyttö voi kattaa lähes kokonaan laitteen etupuolen. Samsungin Galaxy S8:ssa on huhuttu olevan tällainen muotoilu.

Myös Applen on sanottu suunnittelevan samankaltaista puhelinta, mutta yhtiö kehittää omaa sormenjälkilukuteknologiaa, joten se ei ole varsinaisesti riippuvainen Synapticsin uusista tuotteista.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Motorola Moto G85 – hinta laskenut -43%

Motorola Moto G85
199 € Elisa
349 € Power

Alin hinta viikko sitten: 349 €

Samsung Galaxy A16 (5G) – hinta laskenut -36%

Samsung Galaxy A16 (5G)
109 € Mobiilipiste.fi
169 € Power
169 € Elisa

Alin hinta viikko sitten: 169 €

Motorola Edge 60 – hinta laskenut -36%

Motorola Edge 60
279 € DNA
349 € Gigantti
349 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 433 €

Google Pixel 10 – hinta laskenut -35%

Google Pixel 10
599 € Proshop
619 € Hobby Hall
699 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 949 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.