Elisa ja Nokia testasivat 5G:tä – Kaupallinen käyttö mahdollista jo ensi vuoden lopulla

Manu Pitkänen

Elisa ja Nokia testasivat 5G:tä – Kaupallinen käyttö mahdollista jo ensi vuoden lopulla
Elisa ja Nokia ovat testanneet ensimmäistä kertaa Euroopassa 3,5 gigahertsin taajuusaluetta 5G-matkaviestinnässä. Oulun Ruskossa suoritetussa testissä saavutettiin 1,5 Gbps:n yhteysnopeus ja viive oli pienimmillään 1,5 millisekuntia.

Viidennen sukupolven matkapuhelinverkkoteknologiaa on markkinoitu tiedonsiirtoväylänä nopeita ja hyvin alhaisen viiveaikoja vaativille sovelluksille. Tällaisia käyttökohteita voisi löytyä älykkäästä liikenteestä, terveydenhuollosta ja virtuaalitodellisuudesta. Lisäksi 5G:n avulla voitaisiin korvata joissain tapauksissa tilaajakuituyhteyksiä, jolloin vältytään kalliilta kaivuutyöltä.

Elisan mukaan 3,5 GHz:n taajuus tulee olemaan kaupallisten 5G-verkkojen keskeisimpiä taajuuksia maailmanlaajuisesti. Suomessa 3,5 GHz:n taajuusalue vapautuu 31. joulukuuta 2018, jonka jälkeen se on mahdollista ottaa kaupalliseen 5G-käyttöön.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Apple iPhone 16 Pro – hinta laskenut -30%

Apple iPhone 16 Pro
879 € iPhonetalo
1259 € Proshop
1259 € CDON

Alin hinta viikko sitten: 1259 €

Xiaomi 14 – hinta laskenut -19%

Xiaomi 14
630 € Hobby Hall
732 € CDON
1099 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 777 €

Samsung Galaxy XCover 7 Pro – hinta laskenut -18%

Realme 12 Pro – hinta laskenut -16%

Realme 12 Pro
402 € Hobby Hall

Alin hinta viikko sitten: 481 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.