Galaxy S8+:n sisältä löytyi yllätys – Sama akku kuin Note7:ssä

1
Manu Pitkänen

Galaxy S8+:n sisältä löytyi yllätys – Sama akku kuin Note7:ssä
Samsungin Galaxy S8 ja Galaxy S8+ ovat kauniita puhelimia katsella, mutta miltä ne näyttävät sisäpuolelta. Tähän kysymykseen haki vastausta tuttuun tyyliin iFixit-verkkosivusto, joka purki molemmat puhelimet ja selvitti millaista tekniikkaa laitteiden sisältä oikein löytyy.

Hauskana yksityiskohtana Galaxy S8+:ssa voidaan pitää sitä, että puhelimessa käytetään Samsung SDI:n valmistamaa 13,48 wattitunnin akkua. Samanlaista akkua käytettiin myös kyseenalaista julkisuutta osakseen saaneessa Galaxy Note 7:ssä, joten toivon mukaan Samsung on todella panostanut akun laatuun sekä laadunvalvontaan. Näin se on ainakin julkisuudelle kertonut tehneensä.

Mitään erityisen poikkeuksellista Samsungin puhelimien komponenteista tai rakenteesta ei löydy. Jos piiritoimittajat ja komponenttivalinnat kuitenkin kiinnostavat tarkemmin, niin kannattaa ehdottomasti suunnata iFixitin artikkeleihin: Galaxy S8+ ja Galaxy S8.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Honor Magic7 Pro – hinta laskenut -45%

Honor Magic7 Pro
499 € Verkkokauppa.com
1002 € Hobby Hall

Alin hinta viikko sitten: 909 €

Google Pixel 10 Pro XL – hinta laskenut -27%

Google Pixel 10 Pro XL
888 € Gigantti
899 € Elisa
959 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 1222 €

Google Pixel 10 – hinta laskenut -26%

Google Pixel 10
499 € Gigantti
699 € Proshop
716 € Hobby Hall

Alin hinta viikko sitten: 673 €

Xiaomi 17 – hinta laskenut -25%

Kommentit (1)

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.