Jailbreak-harrastukselle kolaus – Cydiaa ajetaan alas

Manu Pitkänen

Jailbreak-harrastukselle kolaus – Cydiaa ajetaan alas
iPhonen taipaleen alkuvuosina jailbreaking oli suosittu harrastus, jolla tavoiteltiin etupäässä Apple asettamien rajoitteiden kiertämistä. Harrastuksen suuri voimanlähde oli epävirallinen Cydia-sovelluskauppa, jossa tarjottiin sellaisiakin ohjelmia, joita ei Applen App Storeen kelpuutettu syystä tai toisesta.

Jailbreak-harrastus on saanut nyt kovan kolauksen, sillä Cydia-sovelluskauppa ollaan ajamassa alas. Sovellusten osto-ominaisuus ollaan ainakin lopettamassa,sillä kaupasta on löytynyt PayPal-siirtoihin liittyvä bugi. Kauppaa ylläpitävä Jay "Saurik" Freeman perustelee kaupan lopettamista myös taloudellisilla seikoilla: kaupan ylläpito on hänelle tappiollista liiketoimintaa.

Freemanin mukaan Cydian ylläpito on ollut henkisesti raskasta, koska siitä on kummunnut paljon irrationaalista vihaa ja kateutta häntä kohtaan. Freeman aikoo kuitenkin edelleen tarjota Cydian ohjelmistopakettiarkistoa.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Google Pixel 10 – hinta laskenut -41%

Google Pixel 10
424 € Gigantti
699 € Proshop
716 € Hobby Hall

Alin hinta viikko sitten: 715 €

Google Pixel 10 Pro Fold – hinta laskenut -25%

Google Pixel 10 Pro Fold
1312 € Gigantti
1899 € Verkkokauppa.com
1899 € DNA

Alin hinta viikko sitten: 1740 €

Honor Magic V6 – hinta laskenut -22%

Honor Magic V6
1499 € Elisa
1499 € DNA
1854 € Linné Elektronik

Alin hinta viikko sitten: 1924 €

Google Pixel 10 Pro – hinta laskenut -19%

Google Pixel 10 Pro
649 € Gigantti
649 € Power
649 € Elisa

Alin hinta viikko sitten: 805 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.