Jollalla iskun paikka Huawein Android-ongelmissa? Sailfishillä voi olla ratkaiseva rooli

1
Manu Pitkänen

Jollalla iskun paikka Huawein Android-ongelmissa? Sailfishillä voi olla ratkaiseva rooli
Suomalaisen Jollan kehittämä Sailfish OS voi olla ratkaisu Huawein käyttöjärjestelmäongelmaan, joka syntyi kun Google joutui katkaisemaan siteensä kiinalaisyhtiön kanssa. Huaweilla on käytännössä elokuuhun asti aikaa ratkaista käyttöjärjestelmäongelma.

Huawei on kertonut julkisuuteen, että se on kehittänyt jo pidemmän aikaa omaa käyttöjärjestelmää siltä varalta, että sen mahdollisuus käyttää Androidia häiriintyy syystä tai toisesta. Huhujen mukaan tätä käyttöjärjestelmää yritettäisiin tarjota myös muiden kiinalaisten älypuhelinmerkkien käyttöön, millä tehtäisiin vuorostaan kiusaa Googlelle.

Huawein johtoon kuuluvan Andrew Williamsonin mukaan yhtiö olisi varaamassa Hongmen OS -tavaramerkkiä itselleen ja yhtiö olisi korvaamassa Androidin omalla käyttöjärjestelmällä. Venäläisen The Bell -julkaisun mukaan Huawei saattaisi korvata Androidin Aurora OS:llä, joka on kehitetty suomalaisen Jollan Sailfish OS:n pohjalta.



Aurora OS on venäläisen teleyhtiö Rostelecomin omaisuutta. Rostelecom on myös yksi Jolln omistajista.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Google Pixel 10 – hinta laskenut -41%

Google Pixel 10
424 € Gigantti
699 € Proshop
716 € Hobby Hall

Alin hinta viikko sitten: 715 €

Google Pixel 10 Pro Fold – hinta laskenut -25%

Google Pixel 10 Pro Fold
1312 € Gigantti
1899 € Verkkokauppa.com
1899 € DNA

Alin hinta viikko sitten: 1740 €

Honor Magic V6 – hinta laskenut -22%

Honor Magic V6
1499 € Elisa
1499 € DNA
1854 € Linné Elektronik

Alin hinta viikko sitten: 1924 €

Google Pixel 10 Pro – hinta laskenut -19%

Google Pixel 10 Pro
649 € Gigantti
649 € Power
649 € Elisa

Alin hinta viikko sitten: 805 €

Kommentit (1)

perhana
perhana

1

Sailfish olisi kyllä huaweille lopullinen niitti, juuri kukaan ei ostaisi puhelinta jossa olisi venäläisten hallinnassa oleva käyttöjärjestelmä, jolla kuoli sillä hetkellä kun sailfish "myytiin" venäläisille, edes venäläiset eivät suostuneet ostamaan sailfish-puhelimia vaikka itse putin niitä mainosti.

Vastaa

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.