Apple käyttää uutta nimitaktiikkaa seuraavassa iPhonessa

Manu Pitkänen

Apple käyttää uutta nimitaktiikkaa seuraavassa iPhonessa
9to5macin Mark Gurmanin mukaan Apple aikoisi käyttää maaliskuussa esiteltävän nelituumaisen iPhonen nimenä iPhone SE:tä. Puhelimen nimessä ei siis käytettäisi lainkaan numeroa, jolla on yleensä viitattu puhelimen kehityssukupolveen.

Nimeämispäätös tuntuu varsin erikoiselta muutokselta, mutta Apple-blogisti John Gruber antaa sille varsin uskottavalta tuntuvan selityksen: Applen tarkoituksena on myydä kyseistä puhelinmallia normaalia pitempään. Jos puhelimen nimeen lisättäisiin numero, voisi se tuntua jo julkaisupäivänään kuulostaa ostajien korvissa vanhalta puhelimelta. A9-järjestelmäpiirin ansiosta puhelin on kuitenkin teknisesti lähellä uusimpia iPhoneja, vaikka ulkonäöltään puhelin tulee muistuttamaan iPhone 5s:ää.

Puhelin esitellään Gurmanin mukaan 15. maaliskuuta. Myyntiin se voisi tulla jo maaliskuun 18. päivänä.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Apple iPhone 16 Pro – hinta laskenut -31%

Sony Xperia 1 VI – hinta laskenut -29%

Sony Xperia 1 VI
997 € Gigantti
997 € Power

Alin hinta viikko sitten: 1399 €

Motorola Moto G06 Power – hinta laskenut -28%

Motorola Moto G06 Power
109 € CDON
189 € Gigantti
189 € Lenovo

Alin hinta viikko sitten: 151 €

Motorola Moto G75 – hinta laskenut -27%

Motorola Moto G75
199 € Proshop
200 € Lenovo
297 € Gigantti

Alin hinta viikko sitten: 271 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.