Konseptivideo Firefoxin mobiiliversiosta

Markus Lehtiniitty

Konseptivideo Firefoxin mobiiliversiosta
Mozilla Firefox nostaa jatkuvasti suosiotaan tietokoneiden työpöytäselaimena. Firefoxia on suunniteltu tuotavaksi myös mobiililaitteisiin. Kehitys on kuitenkin vasta alussa, mutta Firefoxin mobiiliversion käyttöliittymä vaikuttaisi eroavan radikaalisti kaikista muista mobiililaitteiden internet-selaimista.

Ongelmana useissa mobiiliselaimissa on välilehtien puute, esimerkiksi muuten mainio Nokian S60-alustan internet-selain ei tue välilehtiä eli useamman sivun yhtäaikainen aukioleminen on mahdotonta.

Tähän Firefoxin uusi mahdollinen mobiili käyttöliittymä tuo muutoksen. Käyttöliittymässä on ikäänkuin erillisiä ikkunoita näytöllä ja näiden välillä vaihdellaan kosketuksella. Tämänlainen käyttöliittymä näyttäisi videon perusteella mahtavalta, mutta sen heikkous, että se toimisi tosiaan vain kosketusnäyttölaitteissa.

Pidemmittä puheitta, antaa videon puhua puolestaan.


Firefox Mobile Concept Video from Aza Raskin on Vimeo.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Honor 400 Pro – hinta laskenut -29%

Honor 400 Pro
499 € Power
699 € Elisa
749 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 699 €

Xiaomi Redmi Note 14 Pro (5G) – hinta laskenut -27%

Xiaomi Redmi Note 14 Pro (5G)
399 € Proshop
399 € Hobby Hall

Alin hinta viikko sitten: 550 €

Honor Magic7 Lite – hinta laskenut -23%

Honor Magic7 Lite
309 € Hobby Hall
399 € Power
814 € Hobby Hall

Alin hinta viikko sitten: 399 €

Xiaomi Poco X7 Pro – hinta laskenut -19%

Xiaomi Poco X7 Pro
510 € Hobby Hall

Alin hinta viikko sitten: 629 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.