Nokia päivitti Ovi Mapsin

Matti Robinson

Nokia päivitti Ovi Mapsin
Nokia on julkaissut uuden version Ovi Maps -karttapalvelusta. Sekä mobiililaitteilla että verkossa toimiva palvelu on vielä toistaiseksi beta vaiheessa, mutta jo nyt sitä pääsee kokeilemaan niin kännykällä kuin tietokoneellakin - tosin ei kaikilla kokoonpanoilla.

Uuden Ovi Mapsin ominaisuuksiin kuuluvat muun muassa korkean resoluution satelliitti- ja maastokartat, 2D- ja 3D-näkymät, 3D-maamerkit yli 200 kaupungille, säätiedot, ja Lonely Planetin maamerkkitiedot.

Nokia esitteli samalla myös Ovi Maps Player API -rajapinnan, jonka avulla paikkainformaation ja Ovi Maps -palvelun voi yhdistää helposti omille sivuilleen pienellä JavaScript-ohjelmapätkällä.

Ovi Maps löytyy verkosta osoitteesta http://maps.ovi.com ja puhelimeesi uuden karttasovelluksen voit hakea osoitteesta http://www.nokia.com/betalabs/maps.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Motorola razr 50 Ultra – hinta laskenut -43%

Motorola razr 50 Ultra
684 € CDON
1199 € Verkkokauppa.com
1199 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 1199 €

Motorola Moto G06 Power – hinta laskenut -35%

Motorola Moto G06 Power
109 € CDON
189 € Gigantti
189 € Lenovo

Alin hinta viikko sitten: 165 €

Samsung Galaxy S24+ – hinta laskenut -31%

Samsung Galaxy S24+
595 € CDON
951 € Hobby Hall
1199 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 866 €

Samsung Galaxy A16 (5G) – hinta laskenut -26%

Samsung Galaxy A16 (5G)
95 € DNA
129 € Gigantti
129 € Power

Alin hinta viikko sitten: 129 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.