Virallista tietoa 3.1-päivityksen tuomista uusista ominaisuuksista ja muutoksista ei toistaiseksi ole, mutta sovelluskehittäjille julkaistun 3.1-päivityksen beta-version perusteella tehdyistä havainnosta saadaan kattava lista uutuuksista:
-nopeampi käynnistyminen
-paremmat toiminta-ajat iPhone 3GS:ssä
-sovellusten avaaminen ja sulkeaminen nopeampaa
-mahdollisuus tallentaa videot muokkauksen yhteydessä kopioina niin, että alkuperäinen muokattava video ei tuhoudu
-ääniohjausominaisuudet toimivat Bluetoothin yli
-puhelin tärisee, kun ikoneita siirretään valikossa
-parannuksia OpenGL ES:n ja Quartzin toimintaan
-kehittäjille mahdollisuudet päästä esittämään ja muokkaamaan sovelluksissaan puhelimeen tallennettuja videoita
-mahdollisuus liittää puhelinnumeroita puhelinnumeron näppäilytilaan
-mahdollisuus tallentaa sähköpostien videoliitteet
-sekalaisia, pieniä bugikorjauksia
Päivityksen valmistumis- ja julkaisuaikataulusta ei toistaiseksi ole mitään tietoa. Päivitys tulee olemaan ilmainen kaikille iPhoneille sekä 3.0-versioon päivitetyille iPod toucheille.

Kommentit (2)
Kyllä tuollaisen isomman 3.0 päivityksen vielä uutiseksi voi laittaa, mutta tälläisia pieniä ei enään. Ketään sen suuremmin kiinnosta.
<br/>
<br/>esim: PSP:lle uusi 5,3432492309489230 päivitys!
<br/>
<br/>parannuksia:
<br/>
<br/>-Ikonien varjot ovat isommat
<br/>-käynnistysääni ei särise
<br/>-käynnistysasika lyheni 0,0043243 sekuntia
Kyllä varmasti puhelimen käyttäjiä kiinnostaa