Apple aikoo hankkia iWatch-tuotemerkin Japanissa

Valtteri Ahonen

Apple aikoo hankkia iWatch-tuotemerkin Japanissa
Muiden muassa Bloomberg on uutisoinut Applen hakeneen Japanissa iWatch-tuotemerkkiä "kädessä pidettävälle ja/tai kellomaiselle laitteelle". Kesäkuun 3. jätetty hakemus julkistettiin viime viikolla.

Applella tiedetään olevan tällä hetkellä noin sadan henkiön tiimi suunnittelemassa jonkinlaista älykelloa. Laitteesta on huhuttu jo kauan, ja nykytietojen valossa on melko todennäköistä, että laite nähdään lähitulevaisuudessa kauppojen hyllyillä. Älykelloista on povattu seuraavaa suurta juttua, vaikkakaan tällä hetkellä markkinoilla olevat laitteet eivät ole saaneet ihmisiä ryntäämään ostoksille.

Periaatteessa kaikki tiedot laitteesta (tuotemerkin hakemista lukuun ottamatta) ovat kuitenkin epävirallisia, eikä Apple ole vahvistanut älykelloon liittyviä tietoja.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Xiaomi 15T – hinta laskenut -31%

Xiaomi 15T
480 € Hobby Hall
649 € Proshop
709 € Hobby Hall

Alin hinta viikko sitten: 699 €

Xiaomi 15 – hinta laskenut -30%

Xiaomi 15
861 € Hobby Hall
999 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 1223 €

Motorola Edge 70 – hinta laskenut -28%

Oppo Reno 14 F – hinta laskenut -25%

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.