Nokian ase sovellusten kehitykseen on Qt

Matti Robinson

Nokian ase sovellusten kehitykseen on Qt
Viime kesäkuussa Nokia osti Trolltech-nimisen yrityksen, joka kehittää Qt-sovellusalustaa. Jo aiemmin Windows-, Mac- ja Linux-käyttöjärjestelmissä toiminutta sovellusalustaa ollaan tuomassa nyt S60-puhelimiin. Qt:n tarkoituksena on helpottaa graafisten mobiilisovellusten kehittämistä, joka on erittäin tervetullutta varsinkin kun Ovi Store avaa ovensa. Yrityksen uusin julkaisu Qt:sta -- kehittäjille suunnattu Garden-esiversio -- on jo ladattavissa.

Qt for S60 -alustan kehittäjäpaketin lisäksi sivustolta löytyy puhelimessa toimiva demo, esimerkkejä ja dokumentaatiota. Qt:ta voidaan käyttää sekä S60 3rd edition että 5th edition ohjelmien tekoon. Toistaiseksi kehitystyökalun esiversio on saatavilla ainoastaan Windowsille.

Nokia ei ole kertonut tietoja lopullisen version julkaisuajankohdasta.



Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Honor Magic V3 – hinta laskenut -49%

Honor Magic V3
1012 € Gigantti
1146 € Hobby Hall
1290 € Power

Alin hinta viikko sitten: 1999 €

Honor Magic7 Lite – hinta laskenut -43%

Honor Magic7 Lite
199 € DNA

Alin hinta viikko sitten: 349 €

Samsung Galaxy S24 FE – hinta laskenut -41%

Samsung Galaxy S24 FE
295 € Gigantti
523 € Hobby Hall
599 € Power

Alin hinta viikko sitten: 499 €

Motorola Moto G15 – hinta laskenut -38%

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.