LG lupaa Windows Mobile 7 -puhelimia tänä vuonna

Matti Robinson

LG lupaa Windows Mobile 7 -puhelimia tänä vuonna
LG mainitsi CES-messujen lehdistötilaisuudessaan Windows Mobile 7:n löytävän tiensä puhelimiin tänä vuonna, kertoo Engadget. Tämä on ensimmäinen kerta, kun jokin laitevalmistaja antaa virallisia tietoja seuraavasta merkittävästä päivityksestä WM-alustalle. Viime kuussa kerroimme Windows Mobile 7:n myöhästymisestä.

LG ei kuitenkaan mainitse mitään muuta uutta käyttöjärjestelmästä. Windows Mobile 7:ää käyttäviä puhelimia ei ole vielä näytillä messuilla eikä niistä ole saatavilla minkäänlaisia tietoja.

Windows Mobile 7:ää odotetaan innolla, sillä viime vuonna julkaistu versio 6.5 osoittautui pettymykseksi. Se ei tarjoa juurikaan merkittäviä uudistuksia ja siten koko alustan tulevaisuutta on pidetty kovin epävarmana. Windows Mobile 7:n on tarkoitus tuoda täysin uusi käyttöliittymä, joka soveltuu entistä paremmin kosketusnäytöllisille laitteille.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Google Pixel 10 – hinta laskenut -31%

Google Pixel 10
659 € Hobby Hall
949 € Gigantti
949 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 949 €

Motorola Moto G05 – hinta laskenut -22%

Motorola Moto G05
117 € Hobby Hall
149 € Proshop
149 € Power

Alin hinta viikko sitten: 149 €

Xiaomi 15T Pro – hinta laskenut -19%

Xiaomi 15T Pro
768 € Hobby Hall
849 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 949 €

Xiaomi Poco F7 – hinta laskenut -17%

Xiaomi Poco F7
409 € Proshop
424 € Hobby Hall

Alin hinta viikko sitten: 507 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.